A Washington – amely ezt megelőzően egyszer, még 1998-ban volt fináléban, akkor 4–0-s összesítéssel kikapott a Detroit Red Wingstől – nem változtatott az összeállításon, azonban a Vegas két helyen is: Ryan Reaves és Ryan Carpenter kikerült a csapatból, érkezett William Carrier és David Perron.
Az NHL-ben 1939 óta rendezik a döntőt négy győzelemig, és ezt megelőzően 33-szor fordult elő 3–1-es vezetés, ebből 32-szer nem sikerült fordítani. Kivétel az 1942-es Toronto Maple Leafs, amely úgy nyert Stanley Kupát, hogy a Detroit már 3–0-ra is vezetett. A Golden Knights viszont abban bízhatott, hogy első idényében a hazai találkozóinak a nyolcvan százalékát megnyerte.
A bemelegítés alatt Ovecskin, a vendégek csapatkapitánya megsértette az íratlan szabályokat, és átkorcsolyázott a rivális térfelére, ráadásul hozzáért Marc-André Fleury lábvédőjéhez. A kapus ezt zokon vette, és lábszáron csapta az orosz sztárt.
Rengeteg ütközés (18–10) jellemezte az első harmadot, míg a 13. percben Ovecskin a vendégek emberelőnye során kapásból a kapuvasat találta el.
A Washington Capitals azóta várta a nagy dobást, amióta Alekszandr Ovecskint leigazolta. Az orosz sztár 2005-től szerepel az NHL-ben, és temérdek egyéni díjat söpört be, volt pontkirály, hétszer gólkirály, kilencszer szerepelt All Star-gálán, és háromszor választották a legértékesebb hokisnak. A csapat vele az alapszakaszokban rendre remekelt, ám a playoffban egészen mostanáig elmaradt az áttörés, ezt megelőzően soha nem sikerült túljutni a második fordulón. Kor- és pályatársa, a pittsburgh-i Sidney Crosby már három Stanley-kupát is besöpört, míg Ovecskin a rájátszásokban, májusban többnyire az orosz válogatottat erősítette világbajnokságokon – három arany a termése –, mivel a fővárosiak hamar kiestek. Idén viszont a második körben sikerült legyőzni a mumusnak számító Pittsburghot, majd a Tampa Bay Lightning ellen megmenteni a párharcot 2–3-ról úgy, hogy a döntő, hetedik összecsapáson, idegenben Ovecskin ütötte a győztes gólt. Ráadásként Ovecskin elnyerte a rájátszás legértékesebb játékosának járó Conn Smythe-trófeát. |
A második játékrész elején újból létszámfölénybe kerültek a fővárosiak, Fleury azonban szépen védte a playoff pontlistáját vezető Jevgenyij Kuznyecov közeli lövését. A 27. percben Jakub Vrana ugrott ki, és kilőtte a bal felső sarkot (0–1). Három perc múlva egyenlített a Vegas, miután Nate Schmidt – aki éppen a Capitalstól érkezett tavaly nyáron – lövése bepattant Matt Niskanen korcsolyájáról (1–1). Egyből a következő buli után Ovecskin lépett volna ki, ám gáncsolták, és az emberelőnyben éles szögből úgy lőtt a kapuba, hogy a pakk Fleuryt érintve került a hálóba (1–2). Az orosz csatárnak ez volt a 15. gólja a rájátszásban, ez új klubcsúcs. A régit 14 találattal John Druce tartotta 1990-ből.
A 33. percben Tomás Tatar tette a kapu felé Colin Miller lőtt passzát, a kapus Braden Holtby előtt-mellett Perron és Christian Djoos harcolt. A kapus elesett, és a korong Perront érintve a gólvonal mögé került. Végül a bírók úgy ítélték meg, hogy nem történt kapusakadályozás, így 2–2-re módosult az állás. A hazaiak csatárának ez volt az első playoff-gólja. Újra vezethetett volna a Washington, ám Chandler Stephenson a kapuvasat találta el, majd menteni igyekvő Ovecskin gáncsolt, ezért kiállították, és szép passzolások végén Reilly Smith 28.2 másodperccel a szünet előtt az üres kapuba lőtt (3–2). És még nem volt vége, mert Holtbynak hatalmasat kellett védenie Perron lövésénél.
A fordulást követően egy ideig hősiesen védekezett a Vegas, emberhátránya alatt sem kapott gólt. A harmad derekán azonban a vendégek negyedik sora, Devante Smith-Pelly vezérletével korongot szerzett, és a csatár közelről látványos mozdulattal, estében egyenlített (3–3). A támadó hetedszer volt eredményes a playoffban 24 összecsapás alatt, éppen annyiszor, mint 75 találkozón az alapszakaszban. Az 53. percben Brett Connolly lövése után a korong átcsúszott Fleury lábvédőjén, és a mögé berobbanó Lars Eller gond nélkül betalált (3–4).
A hajrában lehozta kapusát a Golden Knights, és időkérés után sokat támadott, azonban az egyenlítés elmaradt.
A Vegas a rájátszásban 10-szer vezetett két harmad alatt, és eddig mindig nyert, ráadásul az egész szezonban nem volt sorozatban négy veresége. Mindkét széria a legrosszabbkor szakadt meg.
A Golden Knights így is minden dicséretet megérdemel, hiszen újonc klub még sohasem ért el ennél nagyobb sikert.
NHL, STANLEY-KUPA
5. MÉRKŐZÉS
Vegas Golden Knights–Washington Capitals 3–4 (0–0, 3–2, 0–2)
Gólütő: Schmidt (30.), Perron (33.), Smith (40.), ill Vrana (27.), Ovecskin (31.), Smith-Pelly (50.), Eller (53.)