Boston Celtics–Portland Trail Blazers 97–96
Fordulatos meccs, fordulatos végjáték. Az első félidő a Portlandről szólt, Lillardék kiválóan védekeztek és limitálták az Irving-Morris párost nélkülöző Boston játékát, már az első negyedben tíz pont feletti előnybe kerültek, a nagyszünetben tizenhat volt közte. A fordulás után azonban feltámadt a Celtics és a hátrány jelentős részét eltüntette, majd a záró etap végén jött egy nagy roham Horfordéktól és úgy tűnt, hogy egy 11–0-s futással döntő előnybe kerültek két perccel a vége előtt. Erre azonban tudott még reagálni a Blazers, Lillard tarthatatlannak bizonyult, kiegyenlített, majd hét másodperccel a vége előtt egy 2+1-es játékkal vezetéshez juttatta csapatát. Korán örültek viszont a vendégek, mert volt még egy esélye a Bostonnak, ezt pedig ki is használta a keleti listavezető, Al Horford egy másodperccel az órán egy középtávolival megnyerte a meccset a vendéglátónak, így drámai csatában aratott győzelmet Brad Stevens alakulata.
Megvan a negyedik is. Nagy fegyvertény, hogy egy ilyen kiélezett derbit tudott behúzni a Celtics Irving nélkül, ezzel zsinórban negyedik sikerét aratta és továbbra is őrzi előnyét Kelet élén a Torontóval szemben. Akadtak gondok támadásban, az első félidőben több bedobott triplájuk volt Brownéknak, mint duplájuk, de a fordulás után már közelebbről is hatékonyabban dolgoztak, bár a festékben végül 40–22-re a Blazers nyert és Horfordék elsősorban a távoli dobásokkal fordítottak a végén. A vendégek zsinórban 17 meccs után először maradtak száz pont alatt és hiába vezettek szinte végig, hiába volt meg a clutch játék a pocsékul kezdő (1/11 mezőnyből, majd 5/8) Lillardtól, végül nem tudták legyűrni a Bostont, így sorozatban másodszor kaptak ki.
A Celtics legjobb dobói: Horford 22/6, Tatum 17/9, Brown 16/12
A Trail Blazers legjobb dobói: McCollum 22/9, Lillard 21/6, Harkless 19/15
Brooklyn Nets–Milwaukee Bucks 94–109
Sima győzelem, de van ok némi aggodalomra. Nem forgott veszélyben a Milwaukee sikere, az első percektől kezdve irányította a találkozót a vendégcsapat és már a nyitó játékrészt 14 ponttal nyerte meg – a nagyszünetben már húsz egység felett járt a különbség és bár volt egy nagy rohama a Netsnek, reális veszélyt nem tudott jelenteni ellenfelére. Főleg Eric Bledsoe (28 pont, 12/20 mezőnyből, 4 lepattanó, 6 gólpassz) volt elemében, de John Henson óriási dupla duplája (19 pont, 18 lepattanó) is említést érdemel, ahogy a sérüléséből lábadozó Jabari Parker (17 perc, 11 pont) teljesítménye is – probléma viszont, hogy a bokájával szenvedő Adetokunbo rásérült a gondot okozó testrészére és a negyedik negyedben kényszerből el kellett hagynia a parkettet. Ezzel együtt 50 százalék felett dobott mezőnyből, 40 százalék felett triplázott és 54–36-ra nyerte a lepattanózást a Milwaukee, magabiztos győzelmet aratott és készülhet a Knicks elleni találkozóra.
Részsikerek. A mérkőzéshez nem sok köze volt a Brooklynnak, de apró örömöket azért a hazaiak is találhattak ebben az estében: Jarrett Allen ismét hasznos volt kezdő centerként (27 perc, 14 pont, 7/11 mezőnyből, 7 lepattanó), Caris LeVert hozzátett a kispadról (15 pont, 6/7 mezőnyből), Spencer Dinwiddie-nek ugyan nem ültek a dobásai, de így is biztatóan mozgott (9 pont, 3/11 mezőnyből, 10 gólpassz, 3 labdaszerzés) és a harmadik negyedben volt bennük annyi tartás, hogy a teljes reménytelenségből visszakapaszkodtak látótávolságon belülre. Ezúttal viszont ennyi volt a maximum tőlük, szerda hajnalban fogadják a Houstont.
A Nets legjobb dobói: Carroll 15/9, LeVert 15, Allen 14
A Bucks legjobb dobói: Bledsoe 28/9, Henson 19, Adetokunbo 16/3, Middleton 16/6
New York Knicks–Atlanta Hawks 96–99
Jobban bírta a végét a Hawks. Nem játszott igazán jól a vendégcsapat, de rendkívül mélynek bizonyult, mind az öt cserejátékosnak pozitív hatása volt a meccsre, ennek köszönhetően pedig egyrészt megnyerték a második és a negyedik negyedet, másrészt a végjátékot jobban oldották meg Mike Budenholzer tanítványai. Még az is belefért, hogy Dennis Schröder pocsék napot fogjon ki (10 pont, 2/16 mezőnyből), így is felül tudták múlni ellenfelüket a hajrában, az utolsó két percben Prince, Muscala és Bazemore is bevert egy-egy clutch triplát, az utolsót nyolc másodperccel a vége előtt, amellyel fordítani tudott az együttes, eközben a védekezésüket is sikerült kellően megkeményíteni. Összességében fegyelmezett játékkal tudtak nyerni idegenben, most pedig két pihenőnap után fogadják a Memphist.
Ennél jobban kell dobni, főleg otthon. Hiába villogott a Knicksnél Kristaps Porzingis (22 pont, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés, 5 blokk), hiába tett mellé egy dupla duplát Enes Kanter, hiába érkezett több jó teljesítmény is a kispadról, összességében rémesen dobott a társaság, ez pedig végül a meccsbe került – nem is csak a 43.6 százalékos mezőnymutató a gond, hanem a csapatszinten bevert öt darab tripla és a mindössze 60 százalékos büntetőzés az, ami igazán fájó egy szoros küzdelemben. Ennek aztán megitták a levét, másfél perccel a vége előtt még öt ponttal vezettek, de innentől 0/4-et dobtak mezőnyből, 1/2-t a büntetővonaról és eladtak egy labdát is kulcspillanatban, a vérszegény támadójáték pedig hazai vereséget eredményezett.
A Knicks legjobb dobói: Porzingis 22/6, Burke 14/3, Jack 11/3, O'Quinn 11
A Hawks legjobb dobói: Bazemore 19/12, Muscala 15/9, Prince 13/9
Toronto Raptors–Memphis Grizzlies 101–86
A cseresor lehozta. A hazaiak kezdője finoman fogalmazva sem állt a helyzet magaslatán, DeRozan és Lowry együtt egy 9/25-ös mezőnymutatót hozott össze 4 gólpasszal, egyedül talán Valanciunas játszott elfogadhatóan (12 pont, 9 pattanó), viszont ő is csak 24 percig volt pályán tartható. A negyedik negyed elején is egál körül álltak a csapatok, itt viszont érkezett a Toronto második sora, és pillanatok alatt 10 pont feletti előnyt harcolt ki, amire a Grizzliesnek már nem volt válasza. Delon Wright 15 pontot szórt, Fred VanVleet közel járt egy tripla duplához (13 pont, 7 pattanó, 8 gólpassz), Siakam 10 pontja mellé 3 blokkot osztott ki, míg Poeltl hibátlan dobásokkal jutott el kilenc pontig. A Raptorsnál annak is örülhetnek, hogy visszatérhetett sérüléséből CJ Miles.
A negyedik negyedre fogyott el a Memphis. A régi Grizzliest idézően, foggal-körömmel harcolt a vendégcsapat, Marc Gasol mindenhol ott volt (20 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz, 2 blokk), Harrison, Green (11 pont) és Brooks igyekezett támadásban is alkotni, és a harmadik negyedben szépen fel is zárkóztak ellenfelükre. Itt viszont kellett volna extra a cseréktől, ám Tyreke Evans ma sem lépett pályára (várhatóan elcserélik, ezért nem kockáztatják a sérülését), a többiek pedig James Ennis kivételével nem nagyon ütötték meg az NBA szintjét... Dillon Brooks azért örülhet, a Grizzlies újonca szerint élete álma valósult meg azzal, hogy abban a csarnokban játszhatott, ahol gyerekkorában beszippantotta az NBA világa.
A Raptors legjobb dobói: Wright 15/3, VanVleet 13/3, DeRozan 13
A Grizzlies legjobb dobói: Gasol 20/6, Harrison 16/6, Brooks 12/6
Oklahoma City Thunder–Los Angeles Lakers 104–108
400 köbcenti védőt, gyorsan! Amióta Andre Roberson egész szezonra kidőlt, zsinórban negyedszer bukott az OKC, és bár Russell Westbrook szerint a hosszú szezonban mindig vannak hullámvölgyek és nem pánikolnak, nem véletlen, hogy a hírek szerint Avery Bradleyt nagy erőkkel próbálják becserkészni. Westbrook ma is ment előre (36 pont, 15/25 mezőnyből, 9 gólpassz, 7 eladott labda), Paul George igyekezett vele tartani a lépést, ám ez Carmelo Anthony-nak már nem ment, mindössze 3/13-at dobott, viszont ő hátul segített (13 pattanó, 3 blokk) Steven Adamsnek (12 pont, 5 pattanó, 5 szerzett labda). A csapat azonban végig küzdött azzal, hogy képtelenek voltak lelassítani a Lakers játékszervezőit, rengeteg felállást kipróbáltak, de senki nem volt ideális. A Thunder egyelőre ötödik Nyugaton, de egyetlen vereségre vannak a kilencedik Clipperstől...
Most minden klappolt. A Lakers kezdőötöse az ellenféllel szemben rettentő kiegyensúlyozott volt, mindenki 13 és 20 pont között dobott, és jöttek az extrák is: Lopez 4 triplát hintett és adott 5 gólpasszt, Josh Hart 11 pattanóba kapaszkodott bele, Ingram mindenhol ott volt (16 pont, 5-5 gólpassz és pattanó, 2 blokk). Ehhez csatlakozott a 18 pontos Clarkson a padról, a végjátékban higgadtak tudtak maradni, ennek köszönhetően egyrészt szépen zárták a túrájukat, másrészt megszakították 11 meccses oklahomai vereségsorozatukat. A Lakers azt is elbírta, hogy legjobb dobójuk, az újonc Kyle Kuzma mindössze 2 pontig jutott – az most már szinte fel sem tűnik, hogy Lonzo Ball régóta nincs a csapattal...
A Thunder legjobb dobói: Westbrook 36, George 26/9, Adams 12
A Lakers legjobb dobói: Lopez 20/12, Randle 19/3, Clarkson 18/12
Phoenix Suns–Charlotte Hornets 110–115
A cseresor elintézte. Sokáig nem úgy nézett ki, hogy a Hornets ma nyer, mert hiába dobott Batum és Walker közösen 40 pontot az első három negyedben, és tett meg mindent Dwight Howard (18 pont, 14 pattanó, 3-3 szerzett labda és blokk), a Suns egyszerűen átrohant rajtuk. A negyedik negyednek 21 pontos hátránnyal futottak neki, itt azonban megjött a meccsbe a cseresor, és egy 21–2-es rohanással visszahozták a reményeket – Graham és Lamb 30 pontot tett végül a közösbe, de Carter-Williams és Zeller is alig rontott dobást, ez pedig a végén már elég volt. A Charlotte sorozatban harmadszor nyert és tovább araszol a playoff-vonal felé.
A kezdő már rendben van. Devin Booker ma már úgy játszott, ahogyan irányítóként szeretnék látni, 50 százalékkal célzott mezőnyből, nem vállalta túl magát, szedett 5 pattanót, és 9 gólpasszára csak három eladott labda jutott. A támadójáték így kifejezetten kiegyensúlyozott volt, mindenkinek megvolt a komfortzónája: az újonc Josh Jackson 10/14-gyel, Warren 8/14-gyel, Bender 7/9-cel célzott. Zárójelben azt is hozzátehetjük, hogy Marquese Chriss csapaton belüli büntetés miatt nem játszhatott, lehet, hogy ez is hozzájárult a kezdő jó teljesítményéhez... A Suns a maga szintjén óriási előnyt is épített ki, ezt azonban percek alatt lenullázta a második soruk, és az itt elvesztett lendületet már nem is tudták visszaszerezni. Az utóbbi időben mutatott játékhoz képest így is nagyot lépett előre a Phoenix, most már csak mindenkinek meg kellene találni a helyét a rendszerben – szép edzői feladat lesz.
A Suns legjobb dobói: Jackson 23/9, Warren 21/3, Bender, Booker 18/12-18/12
A Hornets legjobb dobói: Batum 22/9, Walker 18/6, Howard 18
NBA, ALAPSZAKASZ
Boston Celtics–Portland Trail Blazers 97–96 (19–26, 19–28, 31–19, 28–23)
New York Knicks–Atlanta Hawks 96–99 (22–21, 16–23, 33–25, 25–30)
Toronto Raptors–Memphis Grizzlies 101–86 (25–24, 31–20, 20–30, 25–12)
Brooklyn Nets–Milwaukee Bucks 94–109 (22–36, 19–26, 31–21, 22–26)
Oklahoma City Thunder–Los Angeles Lakers 104–108 (22–25, 27–26, 30–31, 25–26)
Phoenix Suns–Charlotte Hornets 110–115 (31–25, 28–23, 35–38, 16–29)