Berbatov triplájával a United beérte a Cityt

2011.12.26. 18:02
Dimitar Berbatov az ötödik mesterhármasát szerezte a Premier League-ben (Fotó: Reuters)
Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 18. fordulójában a Manchester United hazai pályán 5–0-ra nyert a Wigan ellen, így pontszámban beérte a listavezető Manchester Cityt, amely  0–0-s döntetlenre végzett a West Bromwich otthonában.

MANCHESTER UNITED–WIGAN

A napokban aktuális meccsdömping miatt Sir Alex Ferguson úgy döntött, hogy egyik legjobbját, Wayne Rooneyt pihentetés céljából a kispadra nevezi – akárcsak a nyáron az Atlético Madridtól szerződtetett spanyol kapust, David de Geát. Mindemellett a védelem közepén az eredetileg középpályás Michael Carricknek kellett bizonyítania Jonny Evans párjaként.

Nem sokat kellett várni a bajnokságban egyébként október közepe óta veretlen United vezető találatára: a nyolcadik percben Patrice Evra tört be nagyszerűen a tizenhatoson belülre a bal oldalon, majd középre adott labdáját a dél-koreai Pak Dzsi Szung helyezte belsővel a kapuba. 1–0

A vezetés tudatában a United átvette a meccs irányítását, a kiesés elől menekülő Wigan csupán olykor-olykor tudott Anders Lindegaard kapuja elé kerülni. A 38. percben meglepő dolog történt: Phil Dowd játékvezető kiállította Conor Sammont, a vendégek támadóját, amiért kézzel arcon ütötte Carricket. A visszajátszások alapján azonban nem tűnt jogosnak a piros lap, hisz a Wigan játékosa csak a labdát akarta fedezni, Carrick arcát pedig véletlenül találta el – ráadásul nem durván.

Pár perccel később tovább növelte az előnyét az immár emberelőnyben futballozó MU: Darron Gibson jobb oldalról középre adott labdáját Dimitar Berbatov szerezte meg az ötös vonalán, majd fordulásból ballal volt eredményes. Érdemes megemlíteni, hogy a bolgár támadó Sammonhoz hasonló erőszakossággal tartotta távol a Wigan védőit a labdától...

Fordulás után tovább folytatódtak a United támadásai: az 58. percben Antonio Valencia passzolt belsővel a kapunak háttal álló Berbatovhoz, aki egy szép átvétel után spiccel a bal felsőbe bombázott. 3–0

Nem volt még vége: a 75. percben Valencia nagyon szép gólt lőtt a jobb alsó sarokba, majd Pak Dzsi Szung tizenegyest harcolt ki, amelyet Berbatov magabiztosan értékesített – beállítva az 5–0-s végeredményt. A bolgár támadónak ez volt az ötödik mesterhármasa a Premier League-ben, erre korábban csak nyolc másik játékos volt képes.

MANCHESTER UNITED–WIGAN 5–0

WEST BROMWICH–MANCHESTER CITY

A listavezető City a kezdő sípszótól fogva a kapujához szögezte a jelenleg sérült Gera Zoltán csapatát, ám az első félidőben néhány távoli lövésen kívül nem sokat tudott felmutatni. A BBC tudósítói szerint Roberto Mancini alakulatának mezőnyfölénye már-már a Barcelonát idézte. Mario Balotelli járt a legközelebb a gólszerzéshez az első negyvenöt perc során, ám találatát a játékvezető les miatt érvénytelenítette – jogosan.

A szünet után is a City támadott többet, Balotteli 28 méterről szétforgácsolta a lécet, majd Sergio Agüero és Yaya Touré ziccerét Ben Foster hárította. A vége előtt nem sokkal a csereként beállt Edin Dzeko fejelt kevéssel a kapu mellé.

Nem tudta tehát bevenni a West Brom kapuját a Manchester City – ebben a szezonban amúgy eddig csak a Bayern München tudta kapott gól nélkül lehozni a City elleni meccsét.

A City pontvesztését kihasználva a United pontszámban beérte a tabella élén városi riválisát, amely már csupán jobb gólkülönbségének köszönhetően vezeti a bajnokságot. Érdekesség, hogy a City gólkülönbsége öttel jobb a „vürös ördögökénél" – most fájhat igazán az MU szurkolóinak az a bizonyos 1–6 az Old Traffordon...

A TÖBBI PÁLYÁN...

A Blackburn játékosai alighanem megkönnyebbültek attól, hogy nem otthon kellett a Liverpoollal megmérkőzniük, mert az Ewood Park hangulatához képest (folyamatos tüntetés a menedzser és a vezetőség ellen) még az Anfielden is jobban érezhették magukat. Az első félidőben a Luis Suárez, Andy Carroll csatárduóval felálló Pool dolgozott ki több helyzetet, de a Blackburn szerzett vezetést: Morten Gamst Pedersen szöglete Charlie Adamről került a hálóba. A második félidőben aztán gyorsan jött az egyenlítés, Martin Skrtel labdáját Maxi Rodríguez stukkolta a kapuba.

LIVERPOOL–BLACKBURN 1–1

A hazai drukkerhad Steven Gerrard visszatérésének örülhetett – a középpályás majdnem rögtön gólpasszt adott, de Maxi Rodríguez kapu fölé fejelt. A hajrában Carrollnak volt egy lehetősége, ám mellé bólintott, majd a Liverpool Craig Bellamyt is harcba küldte – hiába, mert a Paul Robinsont helyettesítő Mark Bunn bemutatott néhány védést, és maradt az 1–1.

A Sunderland az edzőváltása óta feljavult, és arra készült, hogy megtörje az Everton elleni pocsék szériáját: a liverpooli kékeket legutóbb 15 meccsel ezelőtt sikerült legyőzniük a „fekete macskáknak". Az első félidő Everton-helyzetekkel indult, Louis Saha és Tim Cahill is kevéssel tévesztette el a célt, a másik oldalon viszont Jack Colback pontosabb volt, így a Sunderland egygólos előnnyel vonult pihenőre. A házigazdák az 51. percig őrizték a fórt, ekkor Howard Webb könnyű síppal befújt egy büntetőt az Evertonnak, amelyet Leighton Baines gólra is váltott, kialakítva a végeredményt. A döntetlennel az Everton már csak egy pontra van az 1000. Premier League-pontja megszerzésétől – a „kékek" lehetnek a hetedik csapat, amely eléri az ezres határt.

Boltonban a Newcastle vendégeskedett; a hazaiaknál Bogdán Ádám a kispadon kapott helyet, míg a vendégeknél Kádár Tamás nem került be a keretbe. A kiesés ellen harcoló Wanderers a második félidő közepén tört meg, ekkor gyors egymásutánban Hatem Ben Arfa, majd Demba Ba is betalált. A Bolton mindkétszer buta labdaeladásért bűnhődött: az első gólnál a félpályánál, a másodiknál a saját térfele közepén passzoltak rosszul futballistái, a Newcastle pedig kíméletlenül lecsapott a hibákra. A „szarkák" hat nyeretlen bajnoki után szereztek ismét három pontot.

1. Manchester City 18 14 3 1 53–15 +38 45
2. Manchester United 18 14 3 1 47–14 +33 45
3. Tottenham 16 11 2 3 32–19 +13 35
4. Chelsea 18 10 4 4 36–21 +15 34
5. Arsenal 17 10 2 5 33–25 +8 32
6. Liverpool 18 8 7 3 20–14 +6 31
7. Newcastle 18 8 6 4 25–22 +3 30
8. Stoke City 18 7 4 7 18–28 –10 25