Atlétika: Mutai minden idők legjobbjával nyerte a Bostoni Maratonit

2011.04.18. 19:41
A kenyai Geoffrey Mutai az etióp Haile Gebrselassie világrekordjánál jobb eredménnyel nyerte meg a Bostoni Maratonit hétfőn, de a körülmények miatt nem biztos, hogy világcsúcsnak hitelesítik az eredményét.

Mutai 2:03:02 óra alatt teljesítette a 42.195 kilométeres távot, 57 másodperccel múlva felül a korábbi csúcsot, amelyet 2008-ban Berlinben futott Gebrselassie.

Minden idők legrégebbi maratonija, a most 115. alkalommal megrendezett Bostoni Maratoni férfiversenye Mutai és Moses Cheruiyot Mosop párviadalára szűkült. A két futó hatalmas iramot diktált egészen a célig, előbb-utóbb mindenki leszakadt róluk. A hajrában óriási küzdelemben Mutai bizonyult gyorsabbnak, négy másodperccel megelőzve a szintén a régi világcsúcsidőn belüli eredménnyel célba érkező riválisát.

Az AP amerikai hírügynökség szerint ugyanakkor a lejtős pálya és az erős hátszél miatt nem fogják hitelesíteni világcsúcsnak a mostani eredményt – ezt az értesülést később hivatalos helyről is megerősítették.

„Az eredményt nem lehet világrekordként elismerni, mert a pálya két főbb kritériumnak sem felel meg ahhoz, hogy hitelesíthető legyen az időeredmény" – közölte az Egyesült Államok sportági szövetsége.

A nőknél a szintén kenyai Caroline Cheptanui Kilel ugyancsak sprintbefutóban győzött az amerikai Desiree Davilát megelőzve.

A két első helyezett egyaránt 150 000 dollárt nyert sikerével, míg Mutai további 50 000-et kasszírozott a világcsúcsért és 25 000-et a versenyrekordért.