„Az illegális sportfogadás a doppingnál is komolyabb veszélyt jelent napjainkban, így számítunk a kormányok segítségére" – idézte Jacques Rogge-nak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének szavait Dobor Dezső, az MSÚSZ alelnöke, aki az esemény moderátori szerepét töltötte be. Bevezetőjében kiemelte, hogy európai szinten a sportfogadásokból származó 340 milliárd dolláros forgalomból 140 milliárd illegális fogadásokhoz köthető.
Pajor-Gyulai László, az MSÚSZ elnöke köszöntőjében elmondta, ebben az évben Lausanne-ban már részt vett egy hasonló témájú konferencián, ahol megdöbbentő tényekkel szembesült, így izgatottan várta a budapesti szimpóziomot is. Pajor-Gyulai szerint a sport a botrányok következtében kezdi elveszíteni hitelét, társadalmi érdek is, hogy ne így történjen.
Szabó László, a konferenciának helyet adó MTVA kommunikációs igazgatója a közmédia szerepéről beszélt, amely sokat tehet azért, hogy visszaállítsa a sport értékét és súlyát. A sportújságírók felelőssége is, hogy feltárják a folyamatokat és megmutassák, hogyan lehet azokat megszüntetni.
A külföldi előadók közül elsőként André Noel Chader, a Finn Nemzeti Lottószövetség elnökének tanácsadója szólalt fel, aki először történelmi kontextusba helyezte a bundabotrányokat, megemlítve, hogy már egy 1915-ös Manchester United–Liverpool mérkőzés (2–0) kapcsán egész életre eltiltottak nyolc játékost manipulálás miatt. Más sportágak is érintetté váltak az idő folyamán, csak Ázsiában 500 milliárd dollár értékben születnek illegális fogadások.A betegsége miatt távolmaradó Risto Nieminent (a Szerencsejáték Világszövetség elnökét) helyettesítő Chader egy négy pillérből álló modellt mutatott be az illegális fogadások megelőzéséhez. Az első pont a finanszírozás kérdése, ugyanis ha „megfelelő kormányzati és pénzügyi alapot hoznak létre, akkor megnyerhetjük a csatát". Most egy gyengén szabályozott területről beszélhetünk, ami könnyű préda a bűnözők számára. A képzés legalább ilyen fontos, hogy maguk a sportolók is pontos információt kapjanak, amiben nagy szerepe van a médiának.
„Speciális, célzott büntetőjogi szabályokat kell alkotniuk az egyes nemzeteknek; ha egy ország is kimarad, akkor bedőlhet a rendszer" – hívta fel a figyelmet a szabályozás fontosságára Chader. Az utolsó lépcsőfok az ellenőrzés, amelynek átláthatónak és globálisnak kell lennie.
A Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója, Szentpétery Kálmán nehéz helyzetben volt, ugyanis éppen a tegnapi nap folyamán fogadták el az új, sportfogadásokkal kapcsolatos törvényt, amelynek azonban még csak a tervezetét ismerte. Kiemelte, csak akkor lehet felvenni a versenyt az illegálisan működő cégekkel, ha azonos törvényi keretek között kell nekik is működniük, egyébként a felelős játékszervezők nem tudnak labdába rúgni a piacon.„Ha nem fogunk össze, nem lesz előrelépés. Mindannyiunk célja a tiszta sport védelme. A nemzetközi összefogást nemzeti szinten is meg kell erősíteni. A jelenlegi körülmények között nem lehet felvenni a versenyt a külföldiekkel" – mondta Szentpétery, aki ugyanakkor kiemelte, az Európai Bíróság egy szeptemberi döntése nyomán remény van rá, hogy a továbbiakban megfelelő indok esetén lehetősége nyílik a tagállamoknak korlátozni egy külföldi cég sportfogadási tevékenységét.
Az elnök elmondta, azt tartaná kívánatosnak, ha az állam nemcsak a felügyeletet látná el, hanem szervező szerepet is betöltene. A reklámoknál nem lehet elsődleges szempont a profitszerzés, a fő cél az lenne, hogy a legális fogadások felé terelje az embereket.
A kérdések során Szentpétery és Chader is egyetértett benne, hogy szükség lenne a szakági szövetségek világos állásfoglalására, melyek azok az események, amelyek tényleges hatással vannak a mérkőzések végeredményére, és a jövőben csak ezekre lehessen fogadásokat kötni.
„Annyira nagy az illegális fogadások szerepe, hogy azt soha nem hittük volna. Meg kell védenünk a sport tisztaságát. A nyilvánosság pedig segíthet a korrupció elleni harcban" – mondta Gianni Merlo, a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség elnöke, hozzátéve, a sportújságíróknak közös erővel kell küzdeniük a sport értékeinek védelmében. Ezért is fontosak a budapestihez hasonló konferenciák, hogy felhívják a figyelmet a jelenségre.
Antonio Costanzo, az Európai Sportbiztonsági Szövetség (ESSA) tanácstagja hangsúlyozta, fontos lenne, hogy mindenhol szabályozzák a piacokat, ugyanis jelenleg azért Ázsiában történik messze a legtöbb gyanús fogadás, mert ott gyakorlatilag ellenőrizetlenül történnek az események. A Hoyzer-botrány után létrejött szervezetük 16 fogadási irodát tömörít, amelyek folyamatos összeköttetésben vannak egymással és állandóan informálják egymást, ha valami gyanúsat tapasztalnak:„Ha valaki szabálytalanságot lát, szól a többieknek, majd mindenkinek válaszolnia kell, és ha mindannyian hasonlót tapasztalnak, fel is függeszthetik a fogadást. 2010-ben 75 millió fogadás ment rajtunk keresztül, amiből 85 figyelmeztetés érkezett, de végül csak négy volt valóős ezek közül" – mondta Costanzo, hozzátéve, hogy azért ez a kicsi szám, mert aki bundázik, az nem szabályozott irodákon keresztül teszi. Costanzo is egy négy részből álló modellt vázolt fel mint hatékony ellenszert. Ezek közül a szabályozás jelenti az alapot, a továbbiak pedig az oktatás, amelybe fontos bevonni a sportolókat is, a kontroll, amelynek kapcsán szükség van a hatósági szervekre is, valamint a büntetés, amelynek gyorsan meg kell születnie.
Az Európai Unió válaszlépéseket tervez az illegális sportfogadásokkal szemben, de jelenleg még a tagállamok nem egységesek ebben a kérdésben – mondta Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára.
„Az illegális fogadások és az adóparadicsomban bejegyzett sportfogadási cégek megjelenése a piacon jelentősen csökkentik az adóbevételeket, így azoknak sportra fordítható összegét is" – világított rá a politikus arra, többek között mért fontos az EU számára, hogy foglalkozzon a kérdéssel. Hozzátette, Magyarországon a sportfinanszírozás szerény mértékben függ a fogadásokból fakadó adóbevételektől.Czene kifejtette, a magyar EU-elnökség egyik legnagyobb eredménye azon hároméves munkaterv elfogadása volt, amelyben helyet kapott a sport tisztaságának védelme is, azaz a dopping és a bundázás elleni küzdelem.
A távolabbi terveket illetően arról számolt be: cél, hogy az Európa Tanács fogadjon el egy egyezményt. Erre a közös akarat megvan a tagállamok részéről, ugyanakkor ebben az ügyben még sok a nyitott kérdés. Elmondása szerint az egyezmény lényege az lenne, hogy a kormányok rendelkezzenek megfelelő jogi és közigazgatási rendszerrel, illetve hozzanak létre jelzőrendszereket, továbbá a bűnüldöző szervek rendelkezzenek megfelelő eszközökkel, ahogy más jellegű bűncselekményeknél, például a pénzmosás felderítésénél ez már adva van. Kiemelte, a megfelelő eszközök azért fontosak, mert az illegális fogadások üldözése nem a sportirányítás feladata, hanem az adóhatóságoké és a nemzetközi bűnüldöző szerveké.