Sidi Péter arany-, a csapat bronzérmes

MTI MTIMTI MTI
2011.03.06. 16:53
Sidi újabb diadala: kiélezett versenyben győzött az Eb-n (Fotó: Imago)
Sidi Péter a férfi puskások között aranyérmet szerzett vasárnap a bresciai légfegyveres Európa-bajnokságon, a Biatovszki Mátéval és Somogyi Péterrel kiegészülő csapat pedig harmadik lett.

A kontinensviadal utolsó számában a komáromi versenyző az alapverseny után négyes holtversenyben az élről várhatta a döntőt, amelyben az 596 körös eredményéhez 102.7 kört tett hozzá, így 698.7 körös eredménnyel győzött.

A finálé nem mindennapi izgalmakat tartogatott. Az első öt lövés mindegyike után Sidi állt az élen, a hatodikat követően azonban az ukrán Artur Ajvazjan került az első helyre. A hetedikben ismét változott az állás, az ukrán nagyot rontott, az első helyre viszont az orosz Alekszandr Szokolov került, aki az utolsó sorozatig tartotta helyét, a 10. lövést megelőzően pedig három tizeddel előzte meg a magyart. Az óriási feszültséget ugyanakkor Sidi bírta jobban, 10.2 kört lőtt, Szokolov viszont csak 9.6-ot, így magyar győzelem született. A harmadik helyet az olasz Niccolo Campriani szerezte meg, aki a tavalyi müncheni világbajnokságon Sidi előtt nyerte meg a számot.

"A döntő utolsó lövése előtt tudtam, hogy nem szabad nagyon erős tízesre törekedni, mert ilyenkor hibázik az ember. Egy kisebb tízessel is meglehet nyerni az Eb-t, ami sikerült is - nyilatkozta Sidi. - Az aranyéremért igazán az alapversenyben kellett megdolgoznom, a 36. lövés után, amikor már négy hibánál tartottam, le is ültem, s azzal a tudattal folytattam, hogy többet nem hibázhatok, ha érmet akarok szerezni. Megint rajtam múlott a magyar válogatott sikere, de ez már nem újdonság számomra, ugyanakkor a csapatbronzérmének nagyon örülök. Ha egy körrel többet lövünk, Eb-győztesek is lehettünk volna."

A 2009-es év legjobb férfi sportlövőjének választott Sidi ebben a számban tavaly az Eb-n és a vb-n is második volt, s 2004 után nyerte meg ismét az Európa-bajnoki címet. A 32 éves sportlövő az elmúlt két évben is kiváló formában versenyzett, Eb- és vb-ezüstje mellett vb-címet szerzett a kisöbű sportpuska 3x40 lövéses összetett számában, a harmadik olimpiai számban, a fekvő puskában pedig vb-negyedik volt. Ráadásul a magyar sportolók közül ő biztosította helyét először a 2012-es londoni olimpián.

A bresciai viadalon a Sidi, Biatovszki Máté, Somogyi Péter alkotta férfi puskás csapat rögtön az alapverseny után kissé csalódott lehetett, 1779 körös eredménye ugyanis hiába egyezett meg a franciákéval, a kettővel kevesebb belső tízes miatt csak a negyedik helyen végzett. Nem sokkal később azonban kiderült, mégis dobogóra állhat a trió, mivel az alapot 596 körrel záró orosz Gyenyisz Szokolovot hibás ruhahasználat miatt kizárták, így ő az egyéni döntőtől, csapata pedig az Európa-bajnoki címtől búcsúzhatott el.