Vass Dóra döntőben - jöhet a harc a londoni olimpiai kvótáért

2011.09.22. 21:32
Az első lépés megvan: az már biztos, hogy Vass Dóra döntős, és az olimpiai kvótáért küzdhet (Fotó: Imago)
Vass Dóra a 20. helyen végzett az egyéni összetett selejtezőjében és a 19. helyen jutott be a huszonnégyes döntőbe a montpellier-i olimpiai kvalifikációs ritmikusgimnasztika-világbajnokságon. Forray Fanni a 77., Szalóki Violetta a 79. helyen zárta a selejtezőt, a magyar egyéni csapat a 15. lett. Az egyéni csapatverseny végeredménye teljesen papírforma: Oroszország nagy fölénnyel nyert Fehéroroszország és Ukrajna előtt. Este a buzogány és a szalag szerenkénti döntőjét is Jevgenyija Kanajeva nyerte, így már öt aranynál (négy szerenkénti döntő és egyéni csapat) jár, honfitársnője, Darja Kondakova lassan nem tudja hova tenni az ezüstérmeit... Szombaton a mezőny kiemelkedően legjobb két tornásza ismét összeméri az erejét, a legnagyobb presztízsű fináléban – az egyéni összetettében.

Már a mezőny legelején végzett a három magyar ritmikus gimnasztikázó a montpellier-i olimpiai kvalifikációs világbajnokság egyéni selejtezőjének utolsó napján. Vass Dóra nagyon megbízhatóan tornázott, és a 19. helyen kvalifikálta magát az egyéni összetett döntőbe – karrierje során harmadszor. Ez egyben azt is jelenti, hogy Londonban 2012 januárjában megküzdhet az olimpiai kvótáért – már ha nem jut be az összetett fináléban az első tizenöt közé, mert akkor automatikusan ötkarikás résztvevő.

A magyar versenyzőknek volt bajuk bőven a nap előtt: Szalóki Violetta szerdán megsérült válla nem jött teljesen rendbe, míg Forray Fanni betegen versenyzett. Forray 23.250-et kapott buzogánygyakorlatára, összetettben 70.550 ponttal zárt (a négy szerből a leggyengébb pontszám kiesik). Szalóki 22.625-öt kapott, összpontszáma 70.375, míg Vass Dóra 25.875-öt és 78.325-ös összpontszámával a 20. lett összetettben – mivel Darja Dmitrijeva (a harmadik orosz) nem juthatott fináléba, a 19. helyen ment tovább.

Az egyéni összetett fináléjában az 1.-15. helyezettek szereznek automatikus kvótát, és a 15. helyért nagy küzdelem várható az osztrák Weber, az olasz Cantaluppi, a spanyol Rodríguez, a kínai Teng és Vass között – pláne, hogy a döntőben a selejtezővel ellentétben nem esik ki a leggyengébb pontszám, így egy súlyosabb hiba pozíciókba és akár olimpiai kvótába is kerülhet. A 16.-24. helyezett rg-s és az utánuk következő 11 tornász a londoni kvalifikációs tesztversenyen, már 2012-ben próbálkozhat - öt hely kiadó még, a többi kvótát szabadkártyákkal osztják ki, illetve egy jár a rendező briteknek.

„Négy jó gyakorlatot mutattam be az elmúlt négy napon, és az a vágyam, hogy holnap a fináléban is így sikerüljön. Végig élveztem a versenyzést, és nagy örömmel várom a döntőt. Nincs rajtam plusz teher az olimpiai kvalifikáció miatt, úgy érzem, reálisan a 15-20. pozíció között van a helyem" – nyilatkozta a magyar bajnoknő.

„Mindenki jól szerepelt a mai napon is, Dorka a négy szer közül szerintem ma a buzogánnyal volt a legjobb, igaz, a pontszám ezt nem tükrözi teljes mértékben. Az egyéni versenyzőkből álló magyar csapathelyezéssel is elégedett vagyok, itt mind a három sportoló mind a négy szerét számolták, Szalóki Violetta pedig az utolsó két szeren vállficammal versenyzett, így különösen jó a 15. hely" – értékelt Sinkó Andrea szövetségi kapitány.

Az egyéni csapatversenyről sok szót nem érdemes ejteni – az oroszok óriási fölénnyel győztek Fehéroroszország és Ukrajna előtt, az eredményen tán az ukránok lepődhettek meg egy kicsit (és igen kellemesen).

Este a buzogánydöntőben megint a kedden látottak érvényesültek: Darja Kondakova hiába tornázik kiválóan, balszerencséjére a kötélidegzetű Jevgenyija Kanajeva nem hajlandó hibázni – megint elvitte az orra elől az aranyat. A bronzot Szilvia Miteva szerezte meg, ez volt az első bolgár érem a vb-n.
Szalaggal Kanajeva a szokásoknak megfelelően egy parádés gyakorlattal megint Kondakova elé került (a négy döntő végeredményéből alighanem a karikáé vitatható, a másik háromé nem), a bronz az Alina Makszimenkót két tizeddel megelőző Miteváé lett.

A verseny pénteken az egyéni összetett döntőjével folytatódik – a rendkívül fárasztó programot lebonyolító egyéni versenyzők ezt követően pihenőt kapnak, és a hétvége már a kéziszercsapatoké.