A helyi vívónövendékek mögött (balról jobbra) Kulcsár Krisztián, Csiszár Jenő és Menczer Tamás |
„Az olimpiai bajnok és bajnokok mestere” magyar és olasz nyelvű feliratot kapta az emléktábla, amelyen Kulcsár Győző képmása látható, és az észak-olaszországi városban a Pro Vercelli vívóklub edzőtermének falára került fel. Az idén szeptemberben elhunyt Kulcsár Győző 1988 és 2001 között ebben az egyesületben edzőként olimpiai bajnokokat nevelt.
Az ünnepélyes megemlékezésen, amelyen a magyar és az olasz himnusz is felcsendült, Andrea Ugo, a Pro Vercelli tanácsosa, Maura Forte, a város polgármestere, Giorgio Scarso, az olasz vívószövetség elnöke, a szintén volt párbajtőröző Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, a mesteredző unokaöccse, valamint Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára szólalt fel. Az ünnepélyes megemlékezésen részt vettek Kulcsár Győző olasz tanítványai és kollégái, a Pro Vercelli jelenlegi növendékei, Kulcsár Győző családtagjai, az olasz olimpiai bizottság képviselői, Iglói-Nagy István, a KKM sportdiplomáciai főosztályának vezetője és Csiszár Jenő milánói főkonzul.
„Mi magyarok és olaszok nagyon hasonlóak vagyunk, mindkét nemzet büszkén emlékszik hőseire, büszkék a történelmükre és természetesen a sportbeli eredményeikre is. Éppen ezért a magyarok és az olaszok nagyon jó barátságban vannak, ide Vercellibe is barátként jöttek a magyarok, és hálásak azért, hogy ebben az olasz kisvárosban megőrzik Kulcsár Győző emlékét” – mondta Menczer Tamás.
Az emléktáblát a KKM sportdiplomáciai főosztálya és Magyarország milánói főkonzulátusa kezdeményezésére helyezték el.
Kulcsár Győző, a Nemzet Sportolója, az 1964-es, az 1968-as és az 1972-es olimpián csapatban szerzett aranyérmet, Mexikóvárosban egyéniben is diadalmaskodott. Az 1972-es, müncheni játékokon és négy évvel később Montrealban egyéniben bronzérmet nyert. Csapatban háromszoros világbajnok, továbbá két világbajnoki ezüst- és négy bronzérem tulajdonosa, többszörös országos bajnok. A párbajtőrözés Paganinijének is nevezték.
Sportolói pályafutása után, 1979-ben már főtitkárként irányította a Magyar Vívószövetséget, majd nyolc éven keresztül szövetségi kapitányként dolgozott. 1985-től mesteredző. Kapitánykodása után, 1988-ban Olaszországban vállalt munkát, Vercelliben 2001-ig dolgozott sikeresen, tanítványai közül Maurizio Randazzo olimpiát is nyert, míg Elis Uga ötkarikás ezüstérmet, valamint Európa-bajnoki aranyat szerzett.