1936, KK: Slavia Praha–FTC meccs (Fotó: Imago) |
A Ferencváros több szempontból is úttörőnek számít a magyar csapatok nemzetközi kupaszereplését illetően. Az FTC az első – és mindmáig az egyetlen – együttesünk, amely a három klasszikus európai kupa egyikét (jelesül a VVK-t) megnyerte, az első magyar csapat, amely bejutott a Bajnokok Ligájába és az UEFA-kupa csoportkörébe, és futballklubjaink közül elsőként szerepelt a KEK-ben.
Míg a Ferencváros visszatér az európai porondra, egy magyar csapat abszolút újoncként mutatkozik be: a Paksi FC története első európai kupamérkőzését vívja az andorrai UE Santa Coloma ellen. |
Története során 38. alkalommal vívta ki az európai kupaszereplés jogát a Ferencváros labdarúgócsapata, ám csak 37-edszer indul a három jelentős kupa valamelyikében, mert az 1968–1969-es kiírásban – a csehszlovákiai katonai beavatkozás miatt, azaz politikai okokból – hazánk (további négy szocialista országgal együtt) visszaléptette a BEK-ben és a KEK-ben induló csapatát, így a bajnok FTC ebben a szezonban nem szerepelhetett a Bajnokcsapatok Európa-kupájában.
Eddig összesen 174 európai kupamérkőzést játszottak a zöld-fehérek, az Ulisses elleni meccs lesz tehát a 175. találkozójuk. A Ferencváros kereken 300 gólnál tart az európai kupaporondon, a jubileumi találatot 2005. július 28-án, Minszkben, az MTZ-RIPO Minszk ellen Rósa Dénes szerezte a 89. percben.
A jelenleg Európa-ligának nevezett UEFA-kupában (és jogelődjéban, a VVK-ban, illetve az EVK-ban) 21-edszer szerepel az együttes, eddig 103 mérkőzést játszott, amiből 49-et megnyert, azaz este az 50. győzelmét szerezheti meg.
Az alábbiakban a több mint ötven esztendőre visszanyúló Fradi-kupatörténelem néhány fontosabb fejezetébe pillantunk bele.
AZ ELSŐ INDULÁS – BÚCSÚ AZ 1. FORDULÓBAN
A hatvanas évekre a Ferencváros már veretes európai kupamúltra tekinthetett vissza, hiszen többször is szerepelt a Közép-európai Kupában, azaz a KK-ban, és kétszer – 1928-ban és 1937-ben – meg is nyerte azt. A klasszikus európai kupák között azonban a KK-t (ahogy az Intertotó-kupát sem) nem tartjuk számon, ebben a cikkünkben és a benne szereplő statisztikákban sem vettük figyelembe. Így amikor arról beszélünk, hogy a Ferencváros mikor indult először európai kupában, akkor az 1960-as KEK-szereplést említjük.
1960. február 13-án tíz európai ország – köztük Magyarország – képviselői állapodtak meg abban, hogy a bajnokcsapatok tornájának mintájára létrehozzák a Kupagyőztesek Európa-kupáját, a KEK-et. Mivel hazánkban 1956 és 1963 között nem rendezték meg a honi kupát, ezért az MLSZ a bajnokságban második helyen végző Ferencvárost nevezte a KEK első sorozatába.
A zöld-fehérek az első fordulóban a skót Rangerst kapták ellenfélnek, és 1960. szeptember 28-án játszották első európai kupamérkőzésüket, Glasgowban. A 36 ezres nézősereg előtt a Horváth Gy. – Thomann, Gerendás, Kiss III – Vilezsál, Kocsis Gy. – Friedmanszky, Orosz P., Albert, Rákosi, Fenyvesi összetételben szereplő Ferencváros Orosz Pál góljával szerezte meg a vezetést a 17. percben, ám a skótok fordítottak, és 4:2-re győztek. A visszavágón a Népstadionban a Fradi – Orosz és Friedmanszky találatával – a második félidő elején már 2:0-ra vezetett, tehát ledolgozta a hátrányát, ám Wilson révén a vendégek szereztek egy gólt (2:1), és így a Rangers jutott tovább.
A Fradi tehát az első kupaindulásakor rögtön az első fordulóban kiesett, második nekifutásra viszont egészen az elődöntőig jutott – az 1962–1963-as szezonban a Vásárvárosok Kupájában (VVK, az UEFA-kupa elődje) érte el ezt a szép sikert. Bár a zöld-fehérek a nyolc meccsükből ötöt elveszítettek, és csupán hármat nyertek meg, így is túljutottak három ellenfelükön. Előbb a nyugatnémet Viktoria Kölnt, majd az olasz Sampdoriát, aztán a román Petrolul Ploiestit búcsúztatták (érdekesség, hogy a románok elleni itthoni mérkőzésen a Vasas klasszisa, Farkas János is szerepelt a Fradiban – ezt akkor a szabályok megengedték), és a döntőbe jutásérta jugoszláv Dinamo Zagrebbel mérkőztek meg. A zágrábiak előbb a Népstadionban győztek 1:0-ra, majd a visszavágón otthonukban 2:1-re, így ők jutottak tovább. Zágrábban játszott először európai kupamérkőzésen az akkor 18 és fél éves Varga Zoltán.
A LEGNAGYOBB SIKER – KUPAGYŐZELEM!
Csak az időrendiség betartása miatt nem a VVK 1964–1965-ös sorozatával kezdtük a Fradi kupamúltját bemutató összeállításunkat, de mindenképpen ez a hőstett kívánkozik az élre, hiszen hiába játszott több csapatunk is európai kupadöntőt – az FTC mellett az Újpest, az MTK és a Videoton is –, csak a Fradi tudott nyerni a fináléban, máig ez a VVK-győzelem az egyetlen magyar kupasiker!
Tizenhárom mérkőzést vívott a Ferencváros, mire eljutott a döntőig, mert három párharcban is harmadik meccsre volt szükség, akkor ugyanis még nem számított az idegenben szerzett több gól. Az első fordulóban a csehszlovák ZJS Brnót, a következő körben az osztrák Wiener SC-t búcsúztatta a zöld-fehér alakulat, utóbbit (a kinti 0:1 és az itthoni 2:1 után) harmadik mérkőzésen, amelyet a Népstadionban Albert duplájával 2:0-ra nyert meg. Következett az olasz AS Roma, Tottiék „elődeit" kettős győzelemmel búcsúztatták a IX. kerületiek.
A négy közé jutásért az Athletic Bilbao volt az ellenfél, itthon 1:0-ra nyert, kint 2:1-re kikapott a Fradi – jött a harmadik mérkőzés, amelyen 3:0-ra diadalmaskodott a magyar csapat. Az elődöntőben a Manchester United várt a zöldekre, akik idegenben Novák Dezső góljával vezettek, majd a hazaiak három találata után Rákosi Gyula szépítő találata esélyt adott a visszavágóra. A Népstadionban aztán Novák Dezső büntetőből szerzett góljával 1:0-ra a Fradi nyert, következett a sorsolás, és – immár harmadszor ebben a sorozatban – az FTC-nek kedvezett a szerencse: a mindent eldöntő harmadik meccset Budapesten játszhatta. A Népstadionban, mintegy 70 000 néző előtt Karába János és Fenyvesi Máté góljával 2:0-ra elhúzott a Ferencváros, és meg is nyerte a meccset.
A döntőben a Juventus volt a Fradi ellenfele, a mérkőzést 1965. június 23-án, a Juve otthonában, Torinóban rendezték. A Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász I., Orosz P. – Karába, Varga Z., Albert, Rákosi, Fenyvesi összeállításban szereplő Ferencváros Fenyvesi Máté fejes góljával 1:0-ra győzött, és Mészáros József együttese ezzel megnyerte a VVK-t!
Három évvel később majdnem sikerült megismételni ezt a sikert, a VVK 1967–1968-as kiírásában szintén a döntőig menetelt a Ferencváros (a legnagyszerűbb tett a 3. fordulóban a Liverpool búcsúztatása volt, ráadásul két 1:0-s sikerrel), ám a fináléban a Leeds Unitedet már nem tudta felülmúlni. Leedsben 1:0-ra az angolok győztek, az itthoni visszavágó 0:0-ra végződött, így a britek emelhették magasba a trófeát.
Négy évvel később, az immár UEFA-kupának nevezett sorozatban az elődöntőig juttottak a zöld-fehérek, és ekkor is egy angol csapat – ezúttal a Wolverhampton Wanderers – állta útjukat. A döntőbe jutásért zajló párharcban az itthoni 2:2 után Wolverhamptonban a hazaiak 2:1-re győztek, így ők vívhatták a finálét.
VERETLENÜL A KEK-DÖNTŐIG
Az 1965-ös VVK-győzelem, illetve az 1968-as döntő óta generációváltáson ment keresztül a Ferencváros, amely 1974-ben az MNK döntőjében 3–1-re legyőzte a Komlót, így kivívta a jogot, hogy a Kupagyőztesek Európa-kupájában indulhasson.
A Dalnoki Jenő irányította, megfiatalított gárda – amelyben olyan feltörekvő tehetségek kaptak több-kevesebb lehetőséget, mint Nyilasi Tibor, Ebedli Zoltán, Magyar István, Rab Tibor, Takács László – a walesi Cardiff City ellen kezdte menetelését (két győzelem), majd a második körben a már jól ismert, többek között a klasszis Kevin Keegannel felálló Liverpool következett. A kinti meccsen, 35 027 néző előtt éppen Keegan szerzett vezetést a vörösöknek, ám a végére maradt a csattanó: Máté János 92. percben esett találatával a Fradi egyenlített, az Üllői úti visszavágón (30 000 néző) pedig a 0–0 is elég volt a legjobb nyolc közé jutáshoz.
A negyeddöntőben a svéd Malmö FF-t búcsúztatták Nyilasiék, az elődöntőben a jugoszlávok élcsapata, a Crvena zvezda volt az ellenfél. A nagy érdeklődésre való tekintettel (55 ezer néző) az Üllői út helyett a Népstadionban játszotta a meccset a Ferencváros, és Branikovits László valamint Magyar István találatával 2–1-re győzött.
A visszavágón a belgrádi Marakanában több mint százezer (!) néző teremtett pokoli hangulatot, ám a Fradi „csikócsapata" nem rezelt be, és Pusztai László révén már a meccs elején megszerezte a vezetést. A hazaiak azonban a második félidő derekára fordítottak, közben a játékvezető kiállította Bálint Lászlót – nem sokkal a vége előtt hosszabbításra állt a találkozó. A tíz emberrel harcoló Ferencváros aztán Máté buktatása után büntetőhöz jutott, a tizenegyes elvégzését némi tanakodás után Megyesi István vállalta el, és halálos nyugalommal értékesítette – kupadöntős a Ferencváros!
A bázeli fináléban (1975. május 14.) a Fradinak – amely nélkülözte Pusztait és eltiltás miatt Bálintot – nem sok esélye volt a nagyszerű formában futballozó, Burjakot, Onyiscsenkót és Blohint a soraiban tudó Dinamo Kijev ellen, a Géczi – Martos, Pataki dr., Rab, Megyesi – Juhász I., Nyilasi (Onhausz), Mucha – Szabó F., Máté, Magyar I. összetételben szereplő magyar csapat 3–0-s vereséget szenvedett, és ezüstérmes lett. A tíz évvel korábbi, 1965-ös VVK-győztes gárdából Géczi István és Juhász István játszott ebben a döntőben is.
A BAJNOKOK LIGÁJÁBAN
Az 1975-ös KEK-döntő után szűk esztendők jöttek a Ferencváros számára, már ami az európai kupaporondon való szereplést illeti. Húsz éven keresztül egyszer sem tudott továbbjutni a csapat a második fordulóból, 1983 és 1989 között ráadásul nem is indult a nemzetközi kupában. Apróbb sikerek azért akadtak, a KEK 1991–1992-es kiírásában például Lipcsei Péter hat találattal a sorozat gólkirálya lett, a Levszki Szófiának a két meccsen négyszer köszönt be, a későbbi győztes Werder Bremen ellen kétszer volt eredményes.
Aztán jött 1995 ősze, és – erre már a fiatalabb korosztály is emlékezhet – jött a Fradi BL-kalandja!
1995-ben még nem volt felduzzasztva a BL mezőnye, csak a bajnokcsapatok indulhattak (negyedik helyezettek még nem…), így jóval kevesebb mérkőzést rendeztek, és az aktuális magyar aranyérmesnek egy párharc sikerrel vétele már Bajnokok Ligája csoportkört jelentett.
A Ferencváros a selejtezőben a belga Anderlechtet kapta, az első mérkőzés Brüsszelben volt. Bár a hazaiaknak összességében több helyzetük volt (Simon Tibor egy ízben például a gólvonalról mentett, volt kapufája is a belga együttesnek), az 58. percben Lisztes Krisztián labdaszerzése után nagyszerűen ugratta ki Zoran Kunticsot, aki megszerezte a Fradi vezető, és mint később kiderült, győztes gólját.
A visszavágó is izgalmas volt, a második félidő elején Kuntics passza után Goran Kopunovics megszerezte a vezetést a Fradinak, negyedórával később Gilles de Bilde egyenlített, majd Hajdu Attila pillanatai következtek, Preko, Zetterberg és De Bilde lövését is védte a kapus. Maradt az 1–1, és következett az óriási ünneplés: a Ferencváros – a magyar csapatok közül elsőként – bejutott a BL-csoportba.
A Bajnokok Ligája szereplés álomszerűen indult, 1995. szeptember 13-án Zürichben Lisztes Krisztián egy és Vincze Ottó két parádés találatával az FTC 3–0-ra legyőzte a Grasshopper-Clubot (felejthetetlen Knézy Jenő közvetítése!). A Novák Dezső által irányított Fradi összeállítása a következő volt: Hajdu A. – Szűcs M., Telek, Milovanovics – Nyilas, Simon T., Lisztes, Kopunovics, Vincze O. – Zavadszky (Nagy Zs.), Fatusi.
– A legtöbb mérkőzést, 14-et az 1964–1965-ös VVK-sorozatban játszotta a Fradi, és ebben a kiírásban szerezte meg a legtöbb győzelmet, 10-et. |
– A legtöbb vereséget – ötöt – a VVK 1962–1963-as kiírásában szenvedte el a Ferencváros. |
– A legtöbb gólt az UEFA-kupa 1971–1972-es kiírásában szerezte az FTC, játékosai 22-szer vették be az ellenfelek kapuját. |
– A legtöbbször a Bajnokok Ligája 1995–1996-os szezonjában kapitulált a Ferencváros védelme, a zöld-fehérek 20 gólt kaptak. |
– Egyszer fordult elő, hogy az adott kupasorozatban nem szerzett gólt a Ferencváros: a BL 2001–2002-es kiírásában az előselejtezőben otthon és idegenben is 0–0-t játszott a Hajduk Split ellen, majd 11-esekkel kiesett a kupából. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a szezonban nemcsak nem szerzett, hanem nem is kapott gólt a Fradi. |
– A már említett 2001–2002-es BL-sorozat mellett két évvel később az UEFA-kupában sem szenvedett vereséget az FTC, ez utóbbi esetben is tizenegyesek után esett ki, méghozzá a dán FC Köbenhavn ellenében. |
– Három sorozatban nem szerzett pontot a Ferencváros, az UEFA-kupa 1973–1974-es és 1983–1984-es, valamint a KEK 1993–1994-es kiírásában kettős vereséggel búcsúzott az első fordulóban. Érdekeség, hogy pont tízévenként volt ilyen eredménytelen szezonja a Fradinak. |
– A legnagyobb különbségű (pontosabban arányú) kupagyőzelmet 1965. szeptember 8-án aratta a gárda, a Népstadionban BEK-meccsen az izlandi Keflavikot győzte le 9:1-re. A történelmi sikert elérő csapat összeállítása: Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L. – Juhász I., Orosz P. – Karába, Varga Z., Albert, Németh M., Fenyvesi. Ezen a találkozón Albert Flórián öt gólt szerzett (rajta kívül Varga Zoltán és Novák Dezső kétszer volt eredményes), egy meccsen ez a mesteri ötös volt a legtöbb találat a Fradi kupatörténetében. Albert vezeti a házi góllistát az európai kupákban 33 találattal, míg a legtöbb mérkőzést (58-at) Géczi István játszotta. |
– A legnagyobb különbségű idegenbeli sikert 1998. július 29-én aratta a Ferencváros, Andorrában 8–1-re ütötte ki a CE Principatot. Az andorrai együttest kettős győzelemmel, 14–1-es összesítéssel búcsúztatta a Fradi, ez volt összesítésben a legnagyobb különbségű továbbjutása a zöldeknek a kupában. |
– Az UEFA-kupa elődjében, a VVK-ban 22 mérkőzést játszott le úgy a Ferencváros, hogy nem ért el döntetlent. A 23. VVK-találkozó, az Olimpia Ljubljana elleni 1966-os itthoni meccs aztán 3:3-ra végzödőtt, ezzel ért véget az ikszmentes sorozat. |
– A hazai mérkőzéseinek döntő többségét az Üllői úton és a Népstadionban játszotta az FTC, két ízben viszont – mivel betiltották az Üllői úti stadiont – vidéken volt kénytelen fogadni aktuális kupaellenfelét a gárda: 1989 őszén az osztrák Admira Wackert Szegeden, egy évvel később a belga Royal Antwerpet Zalaegerszegen látták vendégül a zöld-fehérek. |
A folytatás már nem volt ilyen szép, de annak azért örülhettek a Ferencváros szurkolói, hogy itthon a Real Madrid ellen sikerült 1–1-et játszani (Albert Flórián, illetve Raúl volt a gólszerző), valamint a svájci Grasshoppers ellen is pontot szerzett csapatuk (3–3). A Real ellen Madridban 6–1-re, az Ajax ellen itthon 5–1-re, Amszterdamban 4–0-ra kapott ki a zöld-fehér együttes. De így is felejthetetlen élmény volt a Ferencváros BL-szereplése.
AZ UEFA-KUPA CSOPORTKÖRÉBEN
Az UEFA-kupában 2004-ben volt az egyik jelentős változtatás, a Bajnokok Ligája mintájára ebben a kupasorozatban is bevezették a csoportkört. Az NB I-ben bajnok Ferencváros első nekifutásra bejutott az UEFA-kupa csoportkörébe, igaz, a szurkolók jobban örültek volna annak, ha a Fradi a BL-ben szerepel.
Hiszen a Bajnokok Ligájában indult a csapat, és bár a selejtező második fordulójában az albán SK Tiranát 3–3-as összesítéssel, idegenben szerzett több góllal (és némi mázlival, ugyanis a visszavágón Szűcs Lajos előbb büntetőt védett, majd a 95. percben az albánok lövésénél a kapufáról kifelé pattant a labda…) búcsúztatta, a következő körben óriási csatában, hosszabbítás után kiesett a Sparta Praha ellenében, így a prágai együttes jutott be a BL csoportba (a Lyonnal, a Manchester Uniteddel és a Fenerbahcével került egy kvartettbe), míg a Fradi az UEFA-kupában folytathatta.
Ott az első fordulóban 4–2-es összesítéssel felülmúlta az angol másodosztályú Millwallt, a londoni 1–1 megalapozta a Fradi sikerét. A magyar csapat így bejutott a csoportkörbe, a Feyenoorddal, a Schalke 04-gyel, az FC Basellel és a Hearts együttesével került egy ötös fogatba.
A hollandok ellen a Puskás Ferenc Stadionban Tőzsér Dániel találatával (a középpályás Babos Gábor kapujába lőtt szabadrúgásból nagy gólt) vezetett a Fradi, ám Kalou egyenlített, így 1–1 lett a vége. A Schalke ellen Gelsenkirchenben 2–0-ra kikapott a magyar együttes, Gyepes Gábor öngólja is kellett a németek győzelméhez.
Emlékezetes meccs volt itthon az FC Basel elleni találkozó, amely a továbbjutásról döntött (a csoportból az első három helyezett léphetett tovább). A svájciak ellen Huszti Szabolcs elrontott büntetője után a kipattanóból Rósa Dénes szerzett vezetést, ám a vendégek fordítottak. A végén nagy esélyt kapott a Fradi, tizenegyeshez jutott, ám Szűcs Lajos kapus (aki a bajnokságban ősszel három büntetőt is értékesített) a kapu főlé rúgta a labdát.
Esélye még a Basel elleni vereség után is maradt a Ferencvárosnak a továbbjutásra, de ehhez nemcsak az kellett, hogy a magyar csapat az utolsó meccsén legalább három góllal legyőzze a Heartsöt, hanem az is, hogy a Basel otthon kikapjon a Feyenoordtól. Végül egyik sem teljesült, bár a Fradi rendkívül parázs hangulatú meccsen, Rósa Dénes találatával 1–0-ra nyert a skót együttes ellen. Az FTC edzőjét, László Csabát a 69. percben a lelátóra küldte a grúz játékvezető – érdekesség, hogy László később (2008 nyarán) éppen a Hearts vezetőedzője lett.
A Ferencváros legutóbbi európai kupapárharca az MTZ-RIPO Minszk elleni volt a 2005–2006-os UEFA-kupában (3–2-es összesítéssel a fehéroroszok jutottak tovább) – a fővárosi zöld-fehérek hat év után térnek vissza az európai kupaporondra este hétkor, az Ulisses ellen.
Felhasznált irodalom: Dénes Tamás, Rochy Zoltán: A Kupagyőztesek Európa-kupája története; Ferkai Marcell, Ládonyi László: Az UEFA Bajnokok Ligája nagykönyve;100 éves a Magyar Labdarúgó Szövetség;Futballévkönyvek;www.tempofradi.hu
A kupasorozat neve | Indulás | M. | Gy. | D. | V. | GK. |
BEK/BL | 10 | 36 | 13 | 9 | 14 | 56–66 |
KEK | 8 | 35 | 16 | 6 | 13 | 76–51 |
VVK/EVK/UEFA-kupa/El | 20 | 103 | 49 | 19 | 35 | 177–122 |
Összesen | 38 | 174 | 78 | 34 | 62 | 300–239 |
1960–1961 | KEK | |
1. forduló | – Rangers FC (SCO) | 2:4, 2:1 |
1962–1963 | VVK | |
1. forduló | – Viktoria Köln (FRG) | 3:4, 4:1 |
2. forduló | – Sampdoria (ITA) | 0:1, 6:0 |
negyeddöntő | – Petrolul Ploiesti (ROM) | 2:0, 0:1 |
elődöntő | – Dinamo Zagreb (YUG) | 0:1, 1:2 |
1963–1964 | BEK | |
1. forduló | – Galatasaray (TUR) | 0:4, 0:2 |
1964–1965 | VVK | |
1. forduló | – Spartak Brno (TCH) | 2:0, 0:1 |
2. forduló | – Wiener SC (AUT) | 0:1, 2:1, 2:0 |
3. forduló | – AS Roma (ITA) | 2:1, 1:0 |
negyeddöntő | – Athletic Bilbao (ESP) | 1:0, 1:2, 3:0 |
elődöntő | – Manchester United (ENG) | 2:3, 1:0, 2:1 |
döntő | – Juventus (ITA) | 1:0 |
1965–1966 | BEK | |
1. forduló | – Keflavík (ISL) | 4:1, 9:1 |
2. forduló | – Panathinaikosz (GRE) | 0:0, 3:1 |
negyeddöntő | – Internazionale (ITA) | 0:4, 1:1 |
1966–1967 | VVK | |
1. forduló | – Olimpija Ljubljana (YUG) | 3:3, 3:0 |
2. forduló | – Örgryte (SWE) | 0:0, 7:1 |
3. forduló | – Eintracht Frankfurt (FRG) | 1:4, 2:1 |
1967–1968 | VVK | |
1. forduló | – Arges Pitesti (ROM) | 1:3, 4:0 |
2. forduló | – Real Zaragoza (ESP) | 1:2, 3:0 |
3. forduló | – Liverpool (ENG) | 1:0, 1:0 |
negyeddöntő | – Athletic Bilbao (ESP) | 2:1, 2:1 |
elődöntő | – Bologna (ITA) | 3:2, 2:2 |
döntő | – Leeds United (ENG) | 0:1, 0:0 |
1969–1970 | BEK | |
1. forduló | – CSZKA Szófia (BUL) | 1:2, 4:1 |
2. forduló | – Leeds United (ENG) | 0:3, 0:3 |
1970–1971 | EVK | |
1. forduló | – Liverpool (ENG) | 0–1, 1–1 |
1971–1972 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Fenerbahce (TUR) | 1–1, 3–1 |
2. forduló | – Panioniosz (GRE) | 6–0, j. n. |
3. forduló | – Braunschweig (FRG) | 1–1, 5–2 |
negyeddöntő | – Zseljeznicsar (YUG) | 1–2, 2–1 |
elődöntő | – Wolverhampton (ENG) | 2–2, 1–2 |
1972–1973 | KEK | |
1. forduló | – Floriana (MLT) | 0–1, 6–0 |
2. forduló | – Sparta Praha (TCH) | 2–0, 1–4 |
1973–1974 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Gwardia Warszawa (POL) | 0–1, 1–2 |
1974–1975 | KEK | |
1. forduló | – Cardiff City (WAL) | 2–0, 4–1 |
2. forduló | – Liverpool (ENG) | 1–1, 0–0 |
negyeddöntő | – FF Malmö (SWE) | 3–1, 1–1 |
elődöntő | – Crvena zvezda (YUG) | 2–1, 2–2 |
döntő | – Dinamo Kijev (URS) | 0–3 |
1976–1977 | BEK | |
1. forduló | – Jeunesse Esch (LUX) | 5–1, 6–2 |
2. forduló | – Dynamo Dresden (GDR) | 1–0, 0–4 |
1977–1978 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Marek Dupnica (BUL) | 0–3, 2–0 |
1978–1979 | KEK | |
1. forduló | – Kalmar (SWE) | 2–0, 2–2 |
2. forduló | – Magdeburg (GDR) | 0–1, 2–1 |
1979–1980 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Lokomotiv Szófia (BUL) | 0–3, 2–0 |
1981–1982 | BEK | |
1. forduló | – Banik Ostrava (TCH) | 3–2, 0–3 |
1982–1983 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Athletic Bilbao (ESP) | 2–1, 1–1 |
2. forduló | – FC Zürich (SUI) | 1–1, 0–1 |
1983–1984 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – PSV (NED) | 2–4, 0–2 |
1989–1990 | KEK | |
1. forduló | – Haka Valkeakoski (FIN) | 5–1, 1–1 |
2. forduló | – Admira Wacker (AUT) | 0–1, 0–1 |
1990–1991 | UEFA-KUPA | |
1. forduló | – Royal Antwerp (BEL) | 0–0, 3–1 |
2. forduló | – Bröndby (DEN) | 0–3, 0–1 |
1991–1992 | KEK | |
1. forduló | – Levszki Szófia (BUL) | 3–2, 4–1 |
2. forduló | – Werder Bremen (GER) | 2–3, 0–1 |
1992–1993 | BL | |
1. forduló | – Slovan Bratislava (SLK) | 1–4, 0–0 |
1993–1994 | KEK | |
1. forduló | – Tirol Innsbruck (AUT) | 0–3, 1–2 |
1994–1995 | KEK | |
selejtező | – Dudelange (LUX) | 6–1, 6–1 |
1. forduló | – CSZKA Moszkva (RUS) | 1–2, 2–1 |
2. forduló | – Porto (POR) | 0–6, 2–0 |
1995–1996 | BL | |
selejtező | – Anderlecht (BEL) | 1–0, 1–1 |
csoport | – Ajax Amsterdam (NED) | 1–5, 0–4 |
– Grasshoppers (SUI) | 3–0, 3–3 | |
– Real Madrid (ESP) | 1–6, 1–1 | |
1996–1997 | BL | |
selejtező | – IFK Göteborg (SWE) | 0–3, 1–1 |
UEFA-KUPA | ||
1. forduló | – Olympiakosz (GRE) | 3–1, 2–2 |
2. forduló | – Newcastle United (ENG) | 3–2, 0–4 |
1997–1998 | UEFA-KUPA | |
előselejtező | – Bohemians Dublin (IRL) | 1–0, 5–0 |
selejtező | – Helsingborg (SWE) | 1–0, 0–1 |
1. forduló | – OFI (GRE) | 0–3, 2–1 |
1998–1999 | UEFA-KUPA | |
előselejtező | – CE Principat (AND) | 6–0, 8–1 |
selejtező | – AEK Athén (GRE) | 4–2, 0–4 |
1999–2000 | UEFA-KUPA | |
selejtező | – Constructorul (MLD) | 3–1, 1–1 |
1. forduló | – Teplice (CZE) | 1–3, 1–1 |
2001–2002 | BL | |
előselejtező | – Hajduk Split (CRO) | 0–0, 0–0 |
2002–2003 | UEFA-KUPA | |
selejtező | – AEL Limassol (CYP) | 4–0, 1–2 |
1. forduló | – Kocaelispor (TUR) | 4–0, 1–0 |
2. forduló | – VfB Stuttgart (GER) | 0–0, 0–2 |
2003–2004 | UEFA-KUPA | |
selejtező | – Birkirkara (MLT) | 5–0, 1–0 |
1. forduló | – FC Köbenhavn (DEN) | 1–1, 1–1 |
2004–2005 | BL | |
selejtező (2.) | – SK Tirana (ALB) | 3–2, 0–1 |
selejtező (3.) | – Sparta Praha (CZE) | 1–0, 0–2 |
UEFA-KUPA | ||
1. forduló | – Millwall (ENG) | 1–1, 3–1 |
csoport | – Feyenoord (NED) | 1–1 |
– Schalke 04 (GER) | 0–2 | |
– Basel (SUI) | 1–2 | |
– Hearts (SCO) | 1–0 | |
2005–2006 | UEFA-KUPA | |
selejtező (1.) | – MTZ-RIPO Minszk (BLR) | 0–2, 2–1 |
2011–2012 | EURÓPA-LIGA | |
selejtező (1.) | – Ulisses (ARM) | x–x, x–x |