Három nyertes és egy vesztes párharc a Bajnokok Ligája selejtezői során, majd két győzelem, egy döntetlen és három vereség az Európa-liga csoportkörében. Ez a Vidi idei mérlege a nemzetközi porondon, és most lássuk, mennyit ér ez az UEFA-nál szakmailag és anyagilag.
PÉNZDÍJAK – TÖBB MINT 10 MILLIÓ EURÓS BEVÉTEL
Ami a Vidi szereplésének anyagi részét illeti: számításaink szerint a fehérváriak 10.39 millió eurót (nagyjából 3.3 milliárd millió forint) kapnak az UEFA-tól annak köszönhetően, hogy a BL-selejtezőn keresztül eljutottak az El főtáblájára, a csoportkört pedig hét ponttal fejezték be. Ehhez az összeghez még hozzájön a közvetítési díjakból származó bevétel, a jegybevétel, és most már az is pluszpénzt jelent, hogy a Vidi növelni tudta koefficienspontjait, de ezen összegeknél a pontos számok nem ismertek. Az viszont biztos, hogy mindent egybevetve jóval 10 millió euró fölötti összegről beszélhetünk.
A Vidi azzal, hogy a BL-selejtezőben eljutott a rájátszásig, 1.14 millió eurót kasszírozott, a rájátszásért további 5 millió euró járt, az El-főtábla pedig alanyi jogon további 2.92 millió eurót jelentett. Ehhez jön még hozzá a csoportkörös győzelmek után kétszer 570 ezer euró, az egy döntetlenért pedig 190 ezer euró – ezeket összeadva jön ki a 10.39 millió euró.
KOEFFICIENS – 9 PONTTAL ÁLL A VIDI
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a klubok és az országok szakmai besorolását az úgynevezett UEFA-együttható, vagyis -koefficiens alapján végzi, ami a csapatok szerepléséből következő pontszám, és ez határozza meg minden szezon elején a kiemeléseket, a sorsolási kalapokat.
Azt már Marko Nikolics, a Vidi vezetőedzője is elmondta a Chelsea elleni pontszerzés után, hogy megduplázták a klub eddigi koefficienspontjait, a vidi.hu összeállításából pedig az is kiderült, hogy a csapat új magyar koefficiensrekordot állított fel, mivel immár 9 koefficienspontnál jár. Magyarország a 27. helyen zárt az idei koefficiens-ranglistán, megelőzve Szlovéniát, Lengyelországot és Romániát is.
A Vidi a nyári selejtezősorozatban és a csoportkör sorsolásakor mindvégig 4.25-ös koefficienssel került besorolásra, ez pedig azt jelentette, hogy egyedül a BL-kvalifikáció első körében számított a kiemeltek közé. A csoportkörbe jutással két pontot szerzett, a főtáblán pedig ötöt (a győzelem 2, a döntetlen 1 koefficienspontot ér, de a kettő nem adódik össze, hanem ha a csoportkörben kettőnél többet szerez, akkor azt veszik figyelembe). A következő idénynél a pontszámítást a 2014–2015-ös évaddal kezdik meg (mindig az előző öt szezon számít), így az azt megelőző idény 0.25 pontos eredménye már nem számít, így jön ki a 9 pont, amellyel a 2019–2020-as szezon sorsolását várhatja a csapat, ha ismét eljut a nemzetközi porondra.
A vidi.hu azt is kimutatta, hogy ez a 9 pont idén mennyit ért volna. A Bajnokok Ligájában nem sokat, hiszen a második selejtezőkörben a legalacsonyabb koefficienssel büszkélkedő Malmö 14-gyel állt a nyáron az Európa-ligában, a nem bajnoki ágon viszont a 3. fordulóban az utolsó helyen kiemelt ciprusi Apollon Limassolnak tíz pontja volt, vagyis az El-ben lehet esély kiemelésre, egy kedvezőbb sorsolásra az idei eredmények után.
Korábban még más volt a pontszámítási rendszer, de ha a mostani rendszerben számolunk, akkor az eddigi magyar csúcsot a DVSC érte el 2014-ben 8 ponttal (akkor a Loki 10.325 pontig jutott, de ahhoz akkor még az országkoefficienst is hozzáadtak, amit most a Vidinél már nem adtak hozzá).
Az adott évi országkoefficiens úgy alakul ki, hogy az adott ország összes, abban az évben indulócsapata által szerzett koefficienspontok összeadódnak, majd ezt a résztvevő együttesek számával elosztják – a magyar csapatok esetében néggyel.
Ezek a koefficienspontok nem azonosak a csapatok egyéni pontszámával, hanem az alábbi rendszer szerint osztják őket: selejtezős győzelem 1 pont;selejtezős döntetlen 0.5 pont; főtáblás győzelem 2 pont; főtáblás döntetlen 1 pont; BL-csoportkörbe jutás 4 pont. 2018–2019-ben a Vidi a selejtezők során kétszer nyert (Dudelange, Ludogorec), és öt döntetlent játszott (Dudelange, Ludogorec, Malmö kétszer, AEK), majd a főtáblán még kétszer nyert (PAOK), egyszer pedig döntetlent játszott (Chelsea) – az összeg így 9.5 pont. A másik három magyar induló együttesen 3.5-et gyűjtött (Honvéd 2, Újpest 1, Ferencváros 0.5). A 13-at néggyel osztva Magyarország összességében 3.25 pontot gyűjtött, amely az ötéves tabellán elfoglalt helyünkhöz képest előrelépés, hiszen amíg ott 33.-ak voltunk (és ez jövő nyárra sem fog változni), most a 27. helyen zártunk, megelőzve például Szlovéniát, Lengyelországot vagy éppRomániát. Ez az elmúlt öt esztendő legmagasabb értéke – emlékeztet a fehérvári klub hivatalos honlapja.