„A lenyugvó napnak is van ereje” – vetette oda a 22 évesek pimaszságával Balaska Márk, miközben gratulált a 41 esztendős Kammerer Zoltánnak, aki új társsal, az 1994-es születésű Gál Péterrel nem kis meglepetésre megnyerte a férfi kajakosok ezerméteres páros versenyét a szezon második válogatóviadalának nyitó napján. Hogy a derült égből villámcsapásként jött siker a veterán győri klasszist is meghökkentette, jól mutatta, hogy még az eredményhirdetés után, az aranyérmét szorongatva is csodálkozva sétált fel-alá a Holt-Tisza partján.
KOZÁK Danuta, a K–1 500 m győztese: „Én végig úgy éreztem, elöl haladok, erre a versenyre igazából egy taktikám volt: nyerni. Az első válogató után családostól kidőltünk egy hétre lázas betegség miatt, örülök, hogy ezt az előzményt ki tudtam zárni, és összeszedetten versenyeztem. Kétszáz egyesben és párosban is elindulok a folytatásban, de egyelőre nem foglalkozom azzal, hány számban versenyezhetek az Európai Játékokon, és a világbajnokság sem lebeg még a szemem előtt – lépésről lépésre, versenyszámról versenyszámra gondolkodom.” | |
KOPASZ Bálint, a K–1 1000 m győztese: „Ezúttal azzal a taktikával versenyeztem, hogy egy erős rajt után végig megtartom a nagy tempót, ennek köszönhető a nagy különbségű győzelem. Jó formában érzem magam, ami nagyon fontos egy héttel az Európai Játékok előtt, amelyen az ezer egyes mellett ötezer méteren is indulok. Ugyan a minszki viadalon K–1 500 méteren nem rendeznek versenyt, szeretném szerdán ezt a számot is megnyerni, ötszázon már nincs taktika, végig a maximumon kell evezni.” | |
CSIPES Tamara, a K–1 500 m ezüstérmese: „Megint egy második hely, mégis fényévekkel különböző a mögötte lévő teljesítmény, mint az első válogatón volt. Azzal a nem titkolt szándékkal álltam rajthoz, hogy minél inkább megszorítsam Danutát. Most nem is kaptunk tőle annyit, mint az első versenyen, de míg én négyszáz méter után már teljesen kész voltam, ő ezúttal is bírta erővel a végét.” | |
MEDVECZKY Erika, a K–1 500 bronzérmese: „Jó pályát mentem, nem találtam benne hibát, igaz, a végére kicsit belehaltam. Összességében elégedett vagyok a teljesítményemmel és azzal is, hogy az első és a második válogatón is a harmadik helyen végeztem ötszáz egyesben, ami az ötszáz méteren versenyző négyes összeállítása szempontjából kulcsfontosságú. Sosem jártam még multisporteseményen, kíváncsian várom, milyen lesz az Európai Játékokon versenyezni.” |
„Magam sem értem, hogyan történt – olyan, mintha álmodnék – igyekezett elhinni a hihetetlent Kammerer Zoltán, aki háromszoros olimpiai bajnokként azért átélt már néhány jelentős sikert. – Péterrel kétszer ültünk össze a verseny előtt, de elhatároztuk, hogy evezünk egy jó pályát, és sikerült. Hétszázötven méternél indítottunk, és éreztem, olyan erő van a hajóban, hogy bármi megtörténhet. Négy év után nyertem olimpiai számban válogatót, elég döbbenetes...”
Kammerer fiatal társa, a hazai vizeken diadalmaskodó szolnoki Gál Péter hozzátette: már a múlt heti, első próbaevezés során érezte, van lehetőség a párosukban. „Mindent Zolira és a tapasztalatára bíztam a döntőben, persze igyekeztem fiatalos lendülettel és erővel segíteni. Nagyon boldog vagyok, hogy egy legendával ülhettem egy hajóban, és nyertünk.”
A nap másik ezres páros számában, a férfi kenusoknál is borult a papírforma, és itt is az első válogató óta alakult, rendkívül rutinos versenyzők alkotta egység nyert: a 35 éves Mike Róbert a két évvel fiatalabb, napi nyolcórás munka mellett készülő Sáfrán Mátyással lapátolt át elsőként a célvonalon.
„Már az első összetérdelés régi szép emlékeket idézett fel bennem, és bevallom, ez a teljesítmény kellett is az önbizalmamnak, mert nagyon mélyen voltam már – vallotta be Mike Róbert. – Egy hektikus, kísérletezésekkel teli időszak után úgy érzem, megvan végre az alap, amelyre lehet építeni.”
Ami tehát a párosokra vonatkozó kérdéseket illeti: eldőlt, hogy semmi nem dőlt el. A kajakosoknál az első válogatót megnyerő Koleszár Mátyás, Németh Viktor honvédos kettősnek kell(ene) Kammererékkel meccselnie az Európai Játékokon és a szegedi világbajnokságon való részvételért, a kenusoknál pedig Mikéék duója és az első körben győztes Kiss Balázs, Dóri Bence kettős vívna meg elvileg a csapatba kerülésért.
Hüttner Csaba szövetségi kapitány az edzőkkel történt egyeztetést követően kedd késő este arról tájékoztatott, hogy a szolnoki viadal záró napján, csütörtökön szétlövés dönt az érintett számokban az Európai Játékokon és a világbajnokságon való indulásról. A kapitány ezzel együtt leszögezte: vb-csapatot csak az Európai Játékok után hirdet.
A csapathirdetés miatt ugyanakkor nem kell izgulnia a többi keddi döntő győztesének: az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta K–1 500 méteren, míg a Balla Virág, Takács Kincső kenupáros C–2 500 méteren újfent egyértelmű győzelmet aratott. Kopasz Bálint előnye pedig immár nem hajóhosszokban, hanem bójasorban volt mérhető a többiek előtt K–1 1000 méteren.
KAJAK-KENU VÁLOGATÓVERSENY, SZOLNOK
FÉRFIAK, 1000 m
K–1: 1. Kopasz Bálint (Graboplast Győr) 3:36.415, 2. Pauman (FTC Rekontir) 3:41.740, 3. Ceiner (BHSE) 3:44.420. K–2: 1. Kammerer Zoltán, Gál Péter István (Graboplast Győr, Szolnoki KKK) 3:19.979, 2. Noé Zs., Solti (Merkapt-Mekler, Vasas SC) 3:20.349, 3. Noé B., Ilyés (BHSE) 3:21.049. C–2: 1. Sáfrán Mátyás, Mike Róbert (KSI SE) 3:43.703, 2. Kiss B., Dóri (Dunaferr SE, UTE) 3:44.058, 3. Hajdu, Fekete (Dunaferr SE, UTE) 3:44.128.
NŐK, 500 m
K–1: 1. Kozák Danuta (UTE) 1:51.532, 2. Csipes (BHSE) 1:52.497, 3. Medveczky (BHSE) 1:53.187. C–2: 1. Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső (Graboplast Győr) 2:01.649, 2. Kisbán, Bragato (Lágymányos, Tiszaújvárosi KKSE) 2:06.144, 3. Bonyai, Kulcsár (Baja, Dunaferr SE) 2:13.109
A SZÉTLÖVÉS PROGRAMJA
Csütörtök, 16 óra: K–2 1000 m: Kammerer Zoltán, Gál Péter és Koleszár Mátyás, Németh Viktor Máté
Csütörtök, 16.10: C–2 1000 m: Sáfrán Mátyás, Mike Róbert és Kiss Balázs, Dóri Bence