A szünetben vezettünk, de Norvégia nyerte az Eb-t

2009.08.23. 18:08
A hazai rendezésű junior női kézilabda Európa-bajnokság döntőjében egy félidő után 16-15-re még vezetett a magyar válogatott Norvégia ellen, de a második félidőben a skandinávok védekezésben váltani tudtak, Kovacsics Anikót és Zácsik Szandrát is kikapcsolták a játékból, és a kilenc gólig jutó Amanda Kurtovic vezetésével fordítottak. Norvégia végül 29-27-re győzött, és megnyerte az Eb-t.

Nagy küzdelemben szenvedtünk vereséget (Fotó: Török Attila)

Fantasztikus hangulatban, és norvég góllal kezdődött Győrben a Magyarország–Norvégia junior női kézilabda Eb döntője.

Szerencsére Nora Mörk gólja nem vetette vissza a mieinket, és Kovacsics Anikó egy góljával, majd Zácsik Szandra két átlövésből szerzett találatával 3–1-re már mi vezettünk az 5. percben.

A norvégok azonban Hanna Yttreng és Amanda Kurtovic góljának köszönhetően egyenlítettek, ezt követően pedig végig nagyon kiegyenlítetten alakult az első félidő.

Róth Kálmán együtteséből a támadásokban Zácsik, Kovacsics és Hornyák Dóra remekelt - mindhárman többször is átlövésből voltak eredményesek -, de Deáki Dóra is jól játszott, aki a tőle megszokott fegyelmezett védekezés mellett egy hatalmas gólt is lőtt.

A mieink ezen az Eb-n már másodszor találkoztak a norvégokkal, a középdöntőben 24–24-es döntetlen született a két csapat mérkőzésen. Akkor a szünetben 14–13-ra mi vezettünk, ezúttal pedig 16–15-ös magyar vezetést mutatott az eredményjelező egy félidő után.

Kovacsicsék annak ellenére előnnyel vonulhattak a pihenőre, hogy a játékrész hajrájában a skandinávok váltottak védekezésben: kiálltak Zácsikra, és ezzel megzavarták a mieinket, ám Szalai Babett tehermentesíteni tudta az átlövőt, és két góljával ő is fontos szerepet játszott abban, hogy fél óra után vezettünk.

A magyar válogatott az oroszok elleni elődöntőben (30-23) parádés második félidőt produkált, a norvégokkal szemben azonban nagyon nehézkesen indult a második játékrész. A 35. percre ugyanis Mörkék az egygólos hátrányukból kétgólos előnyt csináltak, sőt miután Kurtovic két perc alatt három gólt is szerzett már 22-19-re vezetett Norvégia.

Sajnos a meccs ezen szakaszában több ziccert is kihagytunk, és nem jöttek a menetrendszerinti Zácsik-gólok sem, így állandósult a kétgólos norvég előny, sőt a 49. percben Kovacsuics kiállítása, és  Mari Molid hétméteresből szerzett gólja után már 27–24 volt oda, és ezzel sajnos el is dőlt a finálé.

A folytatásban csak futottunk az eredmény után, és bár egy perccel a vége előtt két gólra feljöttünk, de az egyenlítésre nem volt esélyünk. Így hiába vezettünk a szünetben, végül 29–27-es vereséget szenvedtünk, és ezzel Norvégia mögött a második helyen végeztünk a junior női kézilabda Európa-bajnokságon.

A döntő után posztonként kihirdették az Eb legjobbjait, illetve a kontinenstorna álomcsapatát. Víg Viven lett a legjobb kapus, Zácsik Szandra pedig a legjobb balátlövőnek járó elismerést kapta meg, így mindketten bekerültek az Európa-bajnokság legjobb csapatába. A legjobb magyar játékosnak járó különdíjat Kovacsics Anikó kapta meg, a kontinenstorna legértékesebb játékosának pedig a norvég Nora Mörköt választották meg.

NŐI JUNIOR KÉZILABDA EB, DÖNTŐ
NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 29–27 (15–16)
Győr, 2500 néző. V.: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
NORVÉGIA:S. Solberg – KURTOVIC 10 (3), MOERK 5, Oftedal 1, Homme, Molid 3 (1), Noersteboe. Cs: Rundbraathen (kapus), Yttereng 2, Jakobsen, S. SOLBERG 7, Hall 1, Kristiansen. Edző: Morten Svendsen
MAGYARORSZÁG:Víg – Tamás 3, Hornyák D. 4, KOVACSICS 8 (3), Kisfaludy 1, Zácsik 3, SZALAI B. 5. Cs: Janurik (kapus), Deáki 3, Horváth B., Drávai, Léránt, Hosszú. Edző: Róth Kálmán
Az eredmény alakulása. 5. p.: 1–3. 7. p.: 3–3. 12. p.: 8–6. 17. p.: 8–9. 25. p.: 12–13. 28. p.: 15–15. 35. p.: 19–17. 45. p.: 23–22. 48. p.: 27–23. 58. p.: 29–26
Kiállítások:4, ill. 4 perc
Hétméteresek:4/4, ill. 3/3

Morten Svendsen: – Tudtuk, hogy nehéz lesz, mert fantasztikus a magyar csapat. Erővel és lelkesedéssel végig bírtuk, a hajrában pedig a védekezésünk zseniális volt.
Róth Kálmán:– Nincs okunk a szégyenkezésre, tovább kell menedzselni ennek a remek csapatnak a játékosait. A második félidőt is jól kezdtük, ám hirtelen megroppant valami, és a sorozatos hibáinkat kihasználták a norvégok. Az öngyilkos védekezés se segített, a felzárkózás esélyekor megremegett a lányok