NŐI KÉZILABDA, EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
4. FORDULÓ, 7. CSOPORT
HOLLANDIA–MAGYARORSZÁG 22–23 (12–12)
Eindhoven, 6000 néző. Vezette: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
HOLLANDIA: WESTER – Malestein 1, Van der Heijden 2, GROOT 6 (2), Snelder, ABBINGH 8, Smeets 3. Csere: Dulfer, Broch 1, Steenbakkers, Bont, Van Olphen 1, Smits, Knippenborg, Amega. Szövetségi kapitány: Helle Thomsen
MAGYARORSZÁG: KISS É. – LUKÁCS V. 4, HÁFRA 5, KOVACSICS 6 (1), Kisfaludy, Hornyák D. 1, Schatzl Nadine 1. Csere: Bíró B. (kapus), Sirián 1, Tóth G., Szabó L. 1, Faluvégi, Kovács Anna 2 (2), Puhalák 2. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 7. perc: 2–3. 14. p.: 7–6. 20. p.: 7–8. 28. p.: 10–11. 38. p.: 14–16. 45. p.: 16–18. 52. p.: 20–20. 57. p.: 21–23
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 6/2, ill. 4/3
MESTERMÉRLEG
Helle Thomsen: – Az utolsó másodpercekben a bírók egy olyan szabálytalanságot fújtak le, amit előtte az egész meccsen egyszer sem. Ezzel együtt kihagytunk vagy tíz százszázalékos helyzetet és négy büntetőt. Győznünk kellett volna.
Kim Rasmussen: – Mindig hiszek a csapatomban, a lehetőségekben, a csodákban, és abban, hogy amit csinálunk, az helyes és elvezet a sikerhez. De ez egy fantasztikus győzelem volt, nem hiszem, hogy sokan várták volna ettől a kevés rutinos játékossal felálló csapattól, idegenben, ilyen hangulatban, ilyen ellenféllel szemben. Nagyon büszke vagyok a játékosaimra!
A csoport másik mérkőzésén: Fehéroroszország–Koszovó 41–18 (21–9)
Bátran, határozottan kezdte a meccset a magyar válogatott, aminek annyiból volt jelentősége, hogy a két csapat csütörtöki, győri találkozójának utolsó negyedórájára pont a vagányság tűnt el a társaságból, amely abban az időszakban csak egyetlen gólt tudott szerezni (azt is teljesen esetleges módon), és főképp emiatt kapott ki 19–18-ra.
Ehhez képest most nem haboztak vállalkozni a lányok, Hornyák Dóra például három labdát engedett el, mire a későn érkező holland drukkerek megérkeztek a büféből, és bár az elején a házigazda kétszer átrohant a mieinken a rossz lövések után, ez sem szegte a mieink kedvét. A 7. percre már 3–2-re vezetett a csapat, és utána is tartotta a lépést az Európa- és világbajnoki ezüstérmes ellenféllel.
Sőt: a hollandok csak egy-egy támadás erejéig tudták visszavenni a vezetést, főleg Lois Abbingh védhetetlen átlövéseinek köszönhetően, amúgy a mezőnyjátékosok közt 26 évesen is messze legrutinosabb, szűk húsz perc után már négy gólnál járó Kovacsics Anikó, a meg-megvillanó Háfra Noémi és a nagyokat védő Kiss Éva vezérletével remekül játszott a magyar együttes, olyannyira nyomás alatt tartva a hollandokat, hogy kapitányuk, Helle Thomsen csak három játékosát cserélte be a szünetig.
A 12–12-vel zárult első félidő után, amelyben egyik csapat sem vezetett egynél több góllal, a második is hasonlóan kezdődött. Kiss négy-öt újabb, bravúrral megfogott ziccere után ráadásul többször is a háromgólos előnyért támadhatott a válogatott, ám a befejezések épp ekkor nem sikerültek igazán pontosan, így a 43. percben, 16–16-nál ismét egyenlített Hollandia.
Helle Thomsennek a 48. percben így is időt kellett kérnie, nem is elsősorban az eredmény miatt (a 18–17-es magyar vezetés nem volt éppen behozhatatlan), hanem mert esélyes létére egyáltalán nem uralta a találkozót a házigazda. A mieink ráadásul úgy őrizték a sovány előnyt, hogy a mezőnyjátékosok között az egy Kovacsicson kívül csupa 19 és 22 év közötti játékos volt pályán.
Az utolsó tíz percre viszont kissé elfogyott a magyar válogatott lendülete támadásban, és védekezésben is elfáradt kicsit a társaság, úgyhogy Laura van der Heijden betörése után az 53. percben 21–20-ra visszavette a vezetést Hollandia. Az egészen remekül védő Kiss Éva azonban Nycke Groot hetesét is kivédte (ez volt a negyedik elhibázott holland büntető), majd Kovacsics Anikó Danick Snelderen átmászva is betalált emberhátrányban, s Lukács Viktória góljával az utolsó három percre már 23–21-es előnnyel fordultak a mieink. És bár a hajrá izgalmasan alakult, Abbingh gólját nem adták meg az utolsó pillanatokban, így a magyar csapat 23–22-re nyert.
Győzelmével a magyar csapat hatalmas lépést tett afelé, hogy csoportelsőként zárja a selejtezősorozatot, ehhez május végén Koszovót idegenben, Fehéroroszországot itthon kell a papírformának megfelelően legyőznie. De még ennél is fontosabb, hogy megmutatta, Görbicz Anita, Szucsánszki Zita nélkül, Tomori Zsuzsanna megrázó sérülése után is van benne erő és fantázia.
NÉHÁNY BRAVÚR KISS ÉVÁTÓL
1. Hollandia | 4 | 3 | – | 1 | 114– 74 | 6 |
2. Magyarország | 4 | 3 | – | 1 | 103– 71 | 6 |
3. Fehéroroszország | 4 | 2 | – | 2 | 111– 98 | 4 |
4. Koszovó | 4 | – | – | 4 | 64–149 | 0 |
A csoport 1–2. helyezettje, valamint a hét selejtezőcsoport legjobb harmadikja jut ki az Európa-bajnokságra. |
A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI PROGRAMJA
5. FORDULÓ
Május 30. vagy 31.: Koszovó–Magyarország
6. FORDULÓ
Június 2. vagy 3.: Magyarország–Fehéroroszország
PERCRŐL PERCRE
2. FÉLIDŐ
60. perc. 7 a 6 ellen támadnak a hollandok. Belövik, de belefújtak a bírók? Igen! Nincs gól! Nincs gól! Letelt már az idő? Nem! Snelder szabálytalan zárását fújták le! MAGYARORSZÁG 23–22-RE GYŐZ EINDHOVENBEN, REMEK SIKER!
60. perc. Egylabdás meccs, hogy a kosárlabdából vett kifejezést használjuk. Ha a hollandok belövik, iksz, ha nem, visszavágunk a hazai vereségért.
60. perc. Kvázi meccslabda. Ha gólt szerzünk, nyerünk. Nem adják meg Puhalák találatát, és van egy fél perc!
59. perc. KISS ÉVA-SHOW! Nagyon fontos védés, Dulfer néz csalódottan.
58. perc. Sokáig támadunk, a lövés viszont fölé megy. 2 perc van hátra, 2 gól a magyar előny. Kiegészültek a hollandok.
57. perc. Holland belemenés!
56. perc. Egy rossz holland passzal, a szélső elindult befelé, a passz jött a helyére. Ajándék, támadhatunk.
55. perc. Viszont a magyar akció sem eredményez gólt. Kezdődik az utolsó öt perc.
51. perc. Kitör egy kis káosz, úgy tűnik, Lukács labdát szerez, aztán úgy, hogy mégsem, a bírók nekünk ítélik a támadás jogát. Fütty a lelátón.
48. perc. Groot labdát szerez, Malestein robog, Kiss Éva megint véd!!!
48. perc. Kovacsics lepné meg talpról Westert. Wester nem szereti a meglepetéseket, nem is kér belőlük.
45. perc. Így a félidő felénél, a meccs háromnegyedénél megállapítjuk: ez még mindig jó.
43. perc. Puhalák a kapuba lő, de belépett, nem adják meg. Holland akció jöhet, Grootot ledarálják a belső védők.
41. perc. Broch helyzetben, KISS ÉVA EZT IS VÉDI!!
40. perc. Hornyák szétlövi a lécet, a kipattanó viszont megvan. Csak gól nincs, Kovacsics lövését Wester védi.
39. perc. Ráadásul a hollandok megint nem tudnak betalálni, jöhet a magyar csapat. Kovacsics lő, Wester véd. Viszont a holland akciónál Kiss rácsapja az ajtót Snelderre! Még egy bravúr!
37. perc. Kiss Éva megint véd egyet, de a kipattanó a hollandoké. Nem baj, mert Broch lövését is fogja!
33. perc. Van Olphen megint megpróbálja, de most Kiss Éva védeni tud! Megszólal a Ria, ria, Hungária.
1. FÉLIDŐ
27. perc. Kiss Éva megint véd egyet, viszont sajnos közben Van der Heijdent lecsapták a védők, rosszul is esik. Ápolás, hétméteres.
25. perc. Abbingh most vaktölténnyel lő, a labda a magyar válogatottnál, mely a kétgólos vezetés megszerzéséért támadhat. Schatzl próbálkozik, Wester nem eszi meg a trükkös kísérletet. Rohannak a hollandok, heteshez jutnak.
24. perc. Egy eredménytelen magyar akciót egy eredménytelen holland követ, mert Kiss Éva megint véd. A másik kapu előtt meg Wester véd nagy hirtelenjében két ziccert, de harmadszor is a magyar válogatotthoz kerül vissza a labda, hétméteres!
21. perc. Addig jó az akció, hogy Kovacsics helyzetbe kerül, ott a bibi, hogy Wester védi a ziccert. Időhúzásnak viszont tökéletes, mert támadhatunk tovább. Egy ideig, elveszik a labdát.
20. perc. Faluvégi jól védekezik, ezzel belekerget Van der Heijdent egy belemenésbe.
19. perc. Bónusz: a hollandok elrontják az akciójukat. Újonc a pályán a magyar válogatottban, bejön Faluvégi Dorottya. Tóth megcélozza a fölső sarkot, de nem talál.
18. perc. „Elcsúszik” a magyar csere, Broch megkegyelmez, mert fölé durrant.
17. perc. Tóth megy be a darálóba, ledarálják egy sárga lapért cserébe. Fenn a kéz! Tóth ellövi, Wester hárít.
16. perc. Kiss Éva nevet utoljára egy holland akció végén, támadhatunk a vezetés visszaszerzéséért.
12. perc. Kovacsics cselez, bemegy, 6–6. Eddig tényleg vezéregyéniség, 3 gólos!
12. perc. Abbingh megint felmegy, megint megrongálja a magyar hálót egy borzalmas erejű lövéssel. 6–5.
11. perc. Groot próbálja bevenni Kiss Éva kapuját, a magyar kapus beveszi a „ma nem!” tablettát, és véd egy nagyot.
3. perc. Ugyanaz a forgatókönyv, rossz Hornyák lövéssel. Rohannának a hollandok, de a magyar csapat gyorsan vissza tud rendeződni. Hiába, mert az akció vége így is hetes a hollandoknak.
A hollandok egy kicsit hamis magyar Himnusszal nyitnak. A sajátjuk jobban sikerül.
A csoport másik meccsén kiütés, Fehéroroszország–Koszovó 41–18. Ezzel a fehéroroszok pontszámban beérték a mieinket.
JÓ DÉLUTÁNT, KELLEMES IDŐTÖLTÉST KÍVÁNUNK! Visszafogottan fogalmazva sem a nagyon fiatal kerettel felálló, sérülések tizedelte magyar női kézilabda-válogatott az esélyes Eindhovenben. Narancs-feketében a hollandok, zöldben a mieink.
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO KC)
Jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők: Hornyák Dóra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Karnik Szabina (MTK Budapest), Kovács Anna (Dunaújvárosi Kohász KA)
Irányítók: Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Gabriella (Érd)
Beállók: Kisfaludy Anett (Érd), Sirián Szederke (DVSC-TVP), Szabó Laura (Érd)
Balátlövő: Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Puhalák Szidónia (Győri Audi ETO KC), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)