A január 6-i menesztését jogszerűtlennek tartó Tomas Ryde még a kirúgása napján érzékeltette, hogy jogi lépésekre készül a Román Kézilabda-szövetség ellen.
„Narcisa Ciobanu, lesz némi tennivalód az érdekemben” – posztolta a svéd edző a Facebookon, hozzátéve, hogy 37 év munka után először rúgták ki. Az üzenet megfejtése: Ciobanu egy craiovai illetőségű ügyvéd, és – mint a Lupa című helyi lapnak elmondta – valóban a női válogatott éléről szerinte is jogszerűtlenül elmozdított Ryde képviselője .
„A szövetségi kapitány leváltása nem tartozik a női technikai albizottság hatáskörébe” – foglalta össze álláspontját Ciobanu.
Mint beszámoltunk róla, a tavaly májusban, Ambros Martín távozása után kinevezett Ryde hétfőn 7:4 arányban, két tartózkodás mellett elbukta a női Nemzeti Liga és az utánpótlás-válogatott edzőiből álló albizottság bizalmatlansági szavazását, miután a decemberi világbajnokságon nem teljesítette a kitűzött célt, az olimpiai szereplés kivívását.
A szövetség technikai bizottsága már a hivatalba lépésekor sem támogatta Rydét, akit Alexandru Dedu elnök nevezett ki a női válogatott élére. (Ryde egyébként 2015–2016-ban is dolgozott román kapitányként: a 2015-ös vb sikertörténet volt, bronzérmet hozott, a 2016-os, gyenge riói szereplés után viszont elköszöntek egymástól a szövetséggel.)
Mindeközben Tomas Ryde egy svéd szakportálnak, a Handbollskanalennek elmesélte, hogyan zajlott le az a bizonyos január hatodikai ülés. Az első meglepetés akkor érte, amikor a megjelentek között felfedezte Adrian Vasilét, aki nem csupán a segítője volt, majd utódja lett a CSM Bucuresti-nél, hanem a márciusi olimpiai selejtezőbeli egyik ellenfél, Montenegró kapitánysegédje (további érdekesség, hogy a montenegrói kapitány, Per Johansson svéd, akárcsak Ryde).
„Felvetettem, hogy Vasilének el kellene hagynia a termet, hiszen mégiscsak ellenfelünk lesz Montenegró. Volt, aki nem értett egyet velem, de Dedu elnök igen, szóval Adinak ki kellett mennie” – idézte fel a történteket Ryde, aki akkor még azt hitte, hogy a jövőről, az ötkarikás selejtezőről is szót ejtenek. Nem így történt.
„Ott ültem, kezemben a világbajnoki szereplésről készített beszámolómmal, amelyről kérdésemre hamarosan kiderült, hogy senki sem olvasta. Végül Cristina Varzaru (a szövetség főtitkára – a szerk.) felolvasta a háromoldalas összefoglalót. Szó volt benne a vébéről, az összeállításbeli változásokról, a jövőt illető elképzeléseimről.”
Mielőtt azonban a jövőre terelődhetett volna a szó, két edzőkolléga, Bogdan Burcea (Craiova), majd Gheorghe Tadici (Zalau) is kritikaáradatot zúdított a kapitányra. Különösen Tadici, a Ryde első kinevezése (2015) előtti szövetségi kapitány, a román kézilabdázás talán legtekintélyesebb figurája használt kemény szavakat.
„Tadici azzal kezdte, hogy nem beszélek románul, és egyébként is túl visszafogottan kommunikálok. Aztán jött egy körülbelül hétperces fejtegetés arról, hogy svéd vagyok, a vébén kikaptunk a svédektől, és kimondta, hogy felkínáltuk nekik az olimpiai selejtezőt.”
Kisvártatva feltette a kezét Burcea, hogy szavazzanak Ryde sorsáról; megtörtént, az eredmény ismert: megvonták tőle a bizalmat.
„Kiakadtam, le voltam sújtva. De nem mondtam semmit, csak annyit: »Sok szerencsét a folytatáshoz! Tudjátok, hogy mekkora a felelősségetek. Verjétek meg Montenegrót«. Mosolyogva kezet ráztam Dedu elnökkel, elhagytam a helyiséget, rendeltem egy Ubert, és elindultam a reptérre.”
A román lapok viszont másképp idézték Ryde búcsúszavait: „Nem fogjátok legyőzni Montenegrót”…
„Ez a történet Tadici-féle változata – magyarázta Ryde a Handbollskanalennek (és megírta volt játékosainak is, hogy ne higgyenek a román lapoknak). – Jók a kapcsolatai a lapokkal, és a történet arról szól, hogy vissza akarja szerezni a hatalmat a női válogatott felett. Korábban eljutottak hozzám olyan pletykák, hogy utál engem, aki az utódja lettem a kapitányi poszton, és minden eszközt megragad, hogy megszabaduljon tőlem. Ez már politika. A kézilabda és a politika erősen összefonódik arrafelé.”
Utóbbi állítása igazolására a román kézilabdázás sok visszás jelenségére kitért a svéd portálnak adott interjúban: beszélt a vb-felkészülés hajráját összezavaró brassói doppingesetről, a bukaresti CSM pénzügyi helyzete megrendülésének okairól, a román bajnokság kimenetelét befolyásoló lobbicsoportok tevékenységéről, ennek részeként a nagy vihart kavart, ősz eleji Zalau–CSM meccsről, amelyen még szemtől szembe viaskodott a zilahiakat irányító Tadici-csal – és erősen vitatott körülmények között maradt alul.
S hogy miként képzeli a jövőt? Visszatér karrierje mindenkori „kályhájához”, a Serica vezetési tanácsadó céghez, amelyet a romániai szerepvállalása előtt nyolc éven át irányított.
„Nyitott vagyok az új kihívásokra. És megingathatatlanul imádom a kézilabdát” – érzékelteti, hogy a civil szférában történő újbóli elhelyezkedését nem tekinti véglegesnek.