A Falco nyerte a vasi derbit, készülhet a döntőre

2012.05.13. 20:52
A sötét mezes Djordje Pantelics fontos Falco-pontokat szerzett (Fotó: Pozsonyi Zita)
A Falco idegenben 63–60-ra legyőzte a Körmendet a férfi kosárlabda NB I vasi elődöntőjének vasárnapi, negyedik mérkőzésén, ezzel eldőlt, hogy a szombathelyi csapat lesz a korábban bejutó Szolnoki Olaj ellenfele az idei bajnoki döntőben.

Az alapszakasz győztese az első és a második negyed fordulóján, a harmadik játékrész hajrájában is nehéz helyzetben volt, de mindannyiszor sikerült visszakapaszkodnia. A feszült pillanatokat Chad Timberlake és Djordje Pantelics vezérletével átvészelte a szombathelyi csapat, a negyedik negyedben triplák révén elhúzott, majd Kálmán László büntetői – némi szerencsével párosulva – segítettek visszaverni a házigazda körmendiek felzárkózási kísérleteit.

Az első kosárra majdnem két percet kellett várni, szerzője a szombathelyi Szabó Zsolt volt. A következő percekben felváltva hullott a labda a gyűrűkbe, 7–4-es Falco-vezetést követően azonban a körmendiek mintha behegesztették volna a sajátjukat: a vendégek a játékrész második felében egyszer sem találtak be, a körmendiek négyszer is, 9–0-s menetelésük után ők zárták előnnyel az első játékrészt. (13–7)

Cseh György közeli találatát követően tovább nőtt a hazaiak előnye (15–7), ekkor azonban Chad Timberlake kézbe vette az irányítást, egy triplájára és két duplájára alapozva a Falco kiegyenlített (15–15). Rashad Bell megpróbálta tartani a lépést a vendégek amerikai játékosával, de ez csak ideig-óráig sikerült, mivel Timberlake segítséget kapott, és Simon László triplája után kissé megugrott a Falco (19–27). A Körmend szorított a védekezésén, a játékrész Bell hat pontjával zárult, újra szoros volt a meccs. (27–29)

A nagyszünet után Bell azonnal egyenlített, majd szépen egymásba akadt a két csapat, 38–38-ig húzták egymást. A játékrész hajrájában Ferencz Csaba és Fodor Gergely percei következtek: Fodor előbb célba juttatott egy duplát, majd ő is, Ferencz is bevágott egy-egy hármast – mindkét akciót Ferencz védőlepattanói előzték meg (46–38). Djordje Pantelics 2+1-gyel valamelyest visszahozta csapatát. (46–41)

Pantelics lendületben maradt a negyedik tíz percre is, két akciót közeli találattal fejezett be, és miután Szabó Zsolt értékesítette két büntetőjét, fordított a Falco (46–47). S ha valaki hiányolta volna a szombathelyi triplákat, a 35. percben Will Tamás és Kálmán László jóvoltából kapott kettőt is (49–56). Bell rontott dobása után Will feltett egy közelit is (49–58) – eldőlt volna?!

Korántsem! A rendkívül koncentráltan játszó Ferencz Csaba beágyúzta harmadik tripláját, értékesített két büntetőt, majd feltett egy duplát a palánk alól is – újra versenyben volt a Körmend (58–60)! A másfél percnyi (szombathelyi szemszögből hosszabb...) pontcsendet Kálmán László törte meg három büntető értékesítésével, és bár Németh István még faragott a hátrányon, az utolsó körmendi triplakísérletek célt tévesztettek – nyert és döntőbe jutott a Falco! (60–63)

A Magyar Kosárlabda-szövetség honlapján közölt versenyprogram szerint a döntő első mérkőzését pénteken rendezik meg. A pályaelőny az alapszakasz megnyerése következtében a Falcóé.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, RÁJÁTSZÁS
ELŐDÖNTŐ, 4. MÉRKŐZÉS
FORTRESS-LAMI VÉD KÖRMEND–FALCO-SZOVA KC SZOMBATHELY
60–63 (13–7, 14–22, 19–12, 14–22)
Körmend, 2000 néző. V: Cziffra, Kapitány, Benczur
KÖRMEND: Ruják 2, Ferencz 15/9, Németh I. 6, Bell 18, Townes 11. Cs: Cseh 2, Fodor G. 5/3, Mladenovics, Eilingsfeld 1. Edző: Zoran Martic
FALCO: Kálmán 11/3, Simon L. 9/9, Timberlake 18/3, Szabó Zs. 6, Pantelics 12. Cs: Harazin 2, Will 5/3, Szanati. Edző: Bencze Tamás
Kipontozódott: Townes (40. p.)
Mezőnybeli dobószázalék: 35 (24/69), ill. 35 (23/65). Büntetők dobószázaléka: 73 (8/11), ill. 73 (11/15)
Lepattanók: 41, ill. 39. Legtöbb lepattanó: Townes 12, ill. Pantelics 13
Legtöbb gólpassz: Bell, Ruják, Mladenovics 2-2, ill. Kálmán 4
Az eredmény alakulása. 4. p.: 2–5. 7. p.: 9–7. 10. p.: 13–7. 12. p.: 15–7. 14. p.: 15–15. 20. p.: 27–29. 32. p.: 29–32. 26. p.: 37–36. 30. p.: 46–38. 33. p.: 46–47. 36. p.: 49–56. 38. p.: 54–60. 40. p.: 60–63
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–1 a Falco javára
Zoran Martic: – Büszke vagyok a csapatomra, mert nagyon jó meccset játszottunk. Nem tudtunk most nyerni, de egy ilyen hangulatú mérkőzésen szégyennek tartom, hogy egyetlen ember akarja eldönteni, hogyan végződjön a magyar bajnokság…
Bencze Tamás: – Nem tudom elmondani, hogy mit érzek ebben a pillanatban, mert most arra gondolok, aki miatt elkezdtem a kosárlabdával foglalkozni, néhai édesapámra. Jól felkészültünk a meccsre, erősek voltunk mentálisan, és próbáltuk javítani korábbi hibáinkat. Csapatként működtünk, ennek köszönhetően nyertünk.