Óriási bajban a Falco, négy között a Szolnok és az Albacomp

2012.04.20. 20:10
A kék mezes soproniak nem csak Kálmán László kezéből vették ki a labdát ezen az estén (Fotó: Grnák László)
A Szolnoki Olaj az utolsó percben dobott triplával 66–64-re legyűrte péntek este a Kecskemétet, 3–0-s összesítéssel megnyerte a két csapat párharcát és bejutott a férfi kosárlabda NB I rájátszásának elődöntőjébe. Fölényes győzelmével ugyancsak a négy közé jutott az Albacomp. A Körmend előnyt szerzett az Atomerőmű ellen, és nagy meglepetésre közel került az elődöntőhöz a Sopron, amely idegenben is legyűrte az alapszakaszt az első helyen záró Falcót!

FALCO–SOPRON 65–67

A 4. percre a szombathelyiek 9–2-re elhúztak, azonban Jermaine Dontay Thomas két sikeres büntetője után a negyed hajrájában már a nyakukon voltak a vendégek (15–13). A Sopron a folytatásban is jól tartotta magát, a Falco csupán a szünet előtti percekben, elsősorban Harazin Tamás közeli kosaraival és Kálmán László sikeres büntetőivel tudott megnyugtató előnyt építeni (44–36).

A második félidő elején – a meccs folyamán először – tíz pont fölé nőtt a hazai előny, csakhogy dermesztő szelek zúdultak a szombathelyi szívekre: Dontay Thomas triplájával 14–1-es soproni száguldás indult! Keresztes Rafael zsákolása után már a vendégeknél volt az előny, és ők vezettek a harmadik negyed zárásakor is (51–54).

Dontay Thomas két triplája után már szólt a vészcsengő a vasi fővárosban, Lakatos Péter sikeres közelije, Keresztes egy jó büntetője után már nyolc ponttal vezetett a Sopron (55–63). Kétségbeesetten kapaszkodott a Falco, Will Tamás duplája után feljött két pontra (65–67), ám Szabó Zsolt utolsó triplakísérlete célt tévesztett – nagy meglepetésre győzött a Sopron, és a kiesés szélére tolta az alapszakasz bajnokát!

SZOLNOK–KECSKEMÉT 66–64

Villámrajtot vett a Szolnok (5–0), azonban az első negyedet 8–2-es kecskeméti roham zárta, így a második játékrész kezdetén döntetlen volt az állás (14–14). A második negyedben meglepetésre többnyire a kecskemétiek vezettek, csakhogy 24–30-nál leblokkoltak, és Trotter Obie zsinórban három (!) sikeres hárompontossal a nagyszünetre megfordította az állást (33–30).

A miheztartás véget Trotter triplával kezdte a második félidőt is, és amikor Horváth Ákos is helyére küldött egy hármast, már tekintélyesre hízott a hazai előny (43–30). A hazaiaknak nagyszerűen sikerült a harmadik negyed, már-már úgy tűnt, eldőlt a meccs (58–43). Pedig micsoda izgalmak következtek!

A Kecskemét 9–0-val kezdte az utolsó tíz percet, s bár az Olaj felbuzgott, Wittmann Krisztián két triplájára újabb 10–0-s vendégszéria épült – és Pongó Martin duplája után az utolsó percre fordulva vezetett a vendégcsapat (63–64)! Hriszto Nikolov aztán beakasztotta a hazaiak tizedik tripláját is, és mivel több találat nem született, 66–64-re nyert a Szolnok, és elsőként elfoglalta helyét az elődöntőben.

KÖRMEND–ATOMERŐMŰ 92–88

Németh István és Mike English egy-egy sikeres triplájával kezdődött a meccs, és a jó rajt után a Körmend tovább pumpálta a tempót, Darian Thomas zsákolása után egy híján tízpontos különbség (20–11) alakult ki a 7. percre. A vendégek fokozatosan faragták a hátrányt, és Timothy Frost közeli dobása után a 17. percben ki is egyenlítettek (35–35). A játékrész hajrája újra a Körmendé volt, Rashad Bell két zsákolással cifrázta a végjátékot (45–39).

English és Bell újabb három-három pont kikézbesítésével kezdte a második félidőt, elhúzott a Körmend (51–39), csakhogy Kámán Tamás és Lorenzo Williams hintett egy-egy triplát, feljött az Atom (51–47), és innentől kezdve fej fej mellett haladtak a csapatok a rendkívül kiélezett végjáték felé. Az Atom Kovács Ákos triplájával még az utolsó percben is képes volt ráijeszteni az utolsó öt percben végig előnyben lévő Körmendre (90–88), de Bell büntetői végül meghozták a hazai sikert.

ALBACOMP–PÉCS 96–62

Nyitásként Damian Hollis, majd Muhammad El Amin szórt triplát, és mivel a pécsiek csupán a Juhos Levente nevéhez fűződő harmadik hazai hárompontost követően, 15–0-nál találtak először a gyűrűbe, gyorsan sejthetővé vált, hogy ezen a meccsen nem lesz meglepetés. A pécsiek a szünetre majdnem tíz ponton belülre kerültek (43–32), s mint kiderült, ez volt az utolsó reális esélyük a közelítésre.

A második játékrész ugyanis Keller Ákos zsákolásával, 13–4-es hazai rohammal indult, és a folytatásban igazából már csak az volt a kérdés, eléri-e az Albacomp a százpontos határt. Nos, ehhez a bravúrhoz végül négy pont hiányzott, ám a 34 pontos siker és az elődöntőbe jutás fényében ezen aligha bánkódott bárki is.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉSEK
FALCO SZOVA-KC SZOMBATHELY–KIS RÁBA-MENTI TAKARÉK SOPRONI KC
65–67 (16–13, 28–23, 7–18, 14–13)
Szombathely, Aréna Savaria, 1600 néző. V.: Földházi, Király L., Gál J.
FALCO: Kálmán 9, Simon L. 4, Timberlake 12, SZABÓ ZS. 14/3, Jarosevits. Cs: Harazin 9, Szanati 5, Jancsikin 2, WILL 10/6. Edző: Bencze Tamás
SOPRON: THOMAS 15/9, Rubin 6, MOLNÁR A. 10/3, Gombás 2, EGEMONYE 19. Cs: Vesztergom, Boldizsár 2, Keresztes 9, Takács N., Lakatos 4. Edző: Meszlényi Róbert
Az eredmény alakulása. 4. p.: 9–2. 8. p.: 13–9. 14. p.: 27–19. 17. p.: 34–25. 20. p.: 44–36. 25. p.: 48–48. 30. p.: 51–54. 34. p.: 55–62. 37. p.: 61–66. 39. p.: 65–67
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a Sopron javára
Bencze Tamás: – Bármit is mondhatnék, az eredmény akkor sem változna. Az utolsó kosárra dobás méltó lenyomata volt a meccsnek, egyáltalán nem volt szerencsénk. A Sopron 2–1-re vezet, de eszünk ágában sincs feladni, ennek az együttesnek mindig is a küzdőképessége volt a legfőbb erénye. Remélem, a sérültjeink felépülnek, mert center nélkül ezt a játékot elég nehéz eredményesen űzni.
Meszlényi Róbert: – Óriási mérkőzés volt, amelyből most nem úgy jöttünk ki, mint az első szombathelyi találkozón, amikor utolsó másodpercben dobott kosárral a Falco nyert. Ezzel a győzelemmel pokoli nehéz helyzetbe hoztuk magunkat, mert le kell győznünk a Falcót Sopronban. De ezt a terhet most mi raktunk magunkra.
SZOLNOKI OLAJ KK–KECSKEMÉTI KSE
66–64 (14–14, 19–16, 25–13, 8–21)
Szolnok, 1080 néző. V: Pálla, Forrai, Jurák
OLAJ KK: TROTTER 16/12, Mills 7/3, HORVÁTH Á. 14/9, NIKOLOV 15/3, Báder 2. Cs: Fodor M. 3, Trepák, Soós, Gay 6/3, Grebenár 3. Szakmai igazgató: Pór Péter.
KECSKEMÉT: WITTMANN 19/9, Mészáros M. 2, Dénes G. 9/6, Hegedűs G. 4, Bencze Z. 2. Cs: CSORVÁSI M. 12, PONGÓ MARTIN 10, Papp I. 2, Pongó Máté 4. Szakmai igazgató: Sztojan Ivkovics
Az eredmény alakulása. 4. p.: 7–4, 8. p.: 14–11, 14. p.: 18–18, 18. p.: 27–30, 24. p.: 45–33, 28. p.: 57–41, 34. p.: 58–52, 38. p.: 63–59, 40. p.: 63–64
Kiállítva: Báder (17. p.) lökésért
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–0 a Szolnok javára
Pór Péter: – A legfontosabb az volt, hogy a mai nap lezárjuk a párharcot. Nem koncentráltunk eléggé a lelkesen és agresszíven játszó kecskeméti fiatalok ellen.
Sztojan Ivkovics: – Ria, ria, Hungária! Ez a párharc is megmutatta, hogy van értelme a fiatalokkal dolgozni, és nagyon jó dolog, hogy a TAO-t az utánpótlás-nevelésre is fel lehet használni.
FORTRESS LAMI-VÉD KÖRMEND–ATOMERŐMŰ SE
92–88 (24–20, 21–19, 22–28, 25–21)
Körmend, 1800 néző. V: dr. Vígh, Györffy, Farkas
KÖRMEND: Ruják, ENGLISH 23/6, NÉMETH 20/6, BELL 23/3, Townes 15. Cs: Fodor, Eilingsfeld 6/3, Mladenovic 2, Ferencz 3/3. Vezetőedző: Zoran Martic
PAKS: KOVÁCS Ák. 12/3, N. WILLIAMS 15/3, Vojvoda 12/3, Kámán 10/3, Frost 8. Cs: L. WILLIAMS 14/3, Körtélyesi 3/3, Morgen 8/6, Tóth 6. Vezetőedző: García Enrique Gutiérrez
Az eredmény alakulása. 4. p.: 13–9. 6. p.: 20–11. 13. p.: 29–23. 16. p.: 35–35. 22. p.: 51–39. 28. p.: 58–60. 35. p.: 80–73. 39. p.: 85–82
Kipontozódott: Morgen 35. p., N. Williams 40. p.
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a Körmend javára
Zoran Martic: – Nagyon nehéz mérkőzés volt, mind a két csapat nagy hangsúlyt fektetett a védekezésre. Eleinte jól védekeztünk, de a második félidőben túl könnyen adtuk el a tizenkét pontos előnyt. Összességében úgy érzem, megérdemeltük a győzelmet.
García Enrique Gutiérrez: – Jó meccset játszottunk, egy picivel talán a Körmend jobb volt, ezért nyert. Keményen harcoltunk egész meccsen, de a végén nem sikerült megfordítanunk az állást.
ALBACOMP FEHÉRVÁR–PVSK–PANNONPOWER
96–62 (27–13, 16–19, 31–12, 22–18)
Székesfehérvár, 2000 néző. V: Földházi, Szabó G., Pozsonyi
ALBACOMP: Simon B. 5/3, El–Amin 5/3, HOLLIS 15/3, Hendlein 2, Keller Á. 10. Cs: JUHOS 12/12, Chism 10, BÓDI 12/6, SUPOLA 16/12, Madár A. 7/3, Keller V., Somogyfoki 2. Edző: Dzunics Braniszlav
PÉCS: Vaszojevics 3, Csabay 2, KOVÁCS P. 26/9, Deák 6/3, Tóth N. 17. Cs: Bíró 8/6, Halász, Ignácz. Edző: Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása: 4. p.: 12–0. 8. p.: 19–6. 12. p.: 32–18. 15. p.: 35–20. 19. p.: 41–25. 23. p.: 51–37. 26. p.: 61–42. 32. p.: 76–49. 35. p.: 86–49. 38. p.: 91–55
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–0 az Albacomp javára
Dzunics Braniszlav: – Próbáltunk egy kicsit agresszívabban játszani, mint az előző két mérkőzésen, ez helyenként sikerült. Ezen a meccsen az volt a lényeg, hogy mindenki szóhoz jusson, és ezzel a bizalommal éltek is a játékosok.
Csirke Ferenc: – Pécsen mindenki büszke lehet erre a csapatra, emberfeletti teljesítményt nyújtottak a srácok. Nekünk ez a playoff amolyan ráadás volt, legutóbb Pécsett nem sikerült nyernünk, ma pedig esélyünk se volt.
Falco-Szova KC Szombathely–Kis Rába-menti Takarék Soproni KC 65–67
Szolnoki Olaj–Kecskeméti KSE 66–64
Fortress-Lami Véd Körmend–Atomerőmű SE 92–88
Albacomp-Fehérvár–Pécsi VSK-Pannonpower 96–62