Podgoricán és Birminghamben is elmaradt a bravúr

2010.08.17. 22:54
A magyar női és férfi kosárlabda-válogatott is újfent vereséget szenvedett az Eb-selejtezősorozatban. A hölgyek vezettek is Montenegróban, de nem bírták a véghajrát, így Fegyverneky Zsófia hiába dobott 32 pontot, Mészáros Lajos fiai pedig nagy hátrányból zárkóztak fel Birminghamben Nagy-Britannia vendégeként, de végül ők is kétpontos vereséget szenvedtek.

Fegyverneky Zsófia (4) hiába dobott 32 pontot, kikaptunk Podgoricán (Fotó: Tumbász Hédi, archív)

NŐK – FEGYVERNEKY „EGYEDÜL" NEM BÍRT A MONTENEGRÓIAKKAL

A női válogatottunk a selejtezősorozat 1. fordulójában Miskolcon még esélyesként lépett pályára Montenegró ellen, ám végül 76–65-re kikapott, sőt eddigi négy meccséből hármat elveszített, így ma azzal a szándékkal lépett parkettre Podgoricában, hogy meglepetést okoz az eddig hibátlan délszlávok otthonában.

Az első negyed nem úgy alakult, ahogy Székely Norbert szövetségi kapitány eltervezhette, hiszen hat labdát is eladtunk, támadásban lassan játszottunk, az egy egy elleni csatákat elveszítettük, így ötpontos hátrányba kerültünk. További rossz hír, hogy Török Szilviát le kellett cserélni, az első diagnózis szerint a keresztszalagja sérült meg.

A második tíz percben aztán változott a játék képe, sokkal pontosabbá vált a magyar csapat, Fegyverneky Zsófia mellett Vida Anna is megkezdte a pontgyártást – rövid idő alatt  két hármast is elsüllyesztett a hazai gyűrűben, és összesen hét hárompontos kísérletből ötöt értékesítettünk a nagyszünetig. Ráadásul a palánk alatt is többször eredményesek voltunk Horti Dóra és Krivacsevics Tijana révén, így fordítani tudtunk, és 20 perc után 43–38-ra vezettünk.

A folytatásban azonban ismét a hazaiak vették át a játék irányítását, a második negyedet 21–11-re megnyerték, volt olyan szakasza a meccsnek, amikor már tíz ponttal is vezettek a montenegróiak.

A negyedik negyedben aztán ismét fordulat állt be: a meccs végére 32 pontig jutó Fegyverneky Zsófia a hátán vitte a csapatot, de Horti és Krivacsevics is sokat hozzátett ahhoz, hogy szorossá tettük a meccset.

Négy másodperccel a meccs vége előtt 74–72-nél Fegyverneky két büntetőt dobhatott, de csak egyet értékesített. Nem tudtuk megszerezni a lepattanót, és mivel a végén még kaptunk egy pontot büntetőből, 75–73-as vereséget szenvedtünk. A hazaiak legjobbja a 21 pontos Jelena Dubljevics volt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy döntő szituációkban a játékvezetők is inkább a mieink kárára tévedtek.

EB-SELEJTEZŐ
C-CSOPORT, 5. FORDULÓ
MONTENEGRÓ–MAGYARORSZÁG 75–73 (19–14, 19–29, 21–11, 16–19)
Cetinje, 1500 néző. V: Kralj (bosnyák), Gabara (szlovák), Poljansek (szlovén)
MONTENEGRÓ: Skerovics 6/3, Milutinovics 4, A. BALETICS 13/3, PEROVANOVICS 18, DUBLJEVICS 21, Csere: BJELICA 13/3, Alekszics
MAGYARORSZÁG: FEGYVERNEKY 32/9, Fűrész D. 3/3, Szlimák, Nagy-Bujdosó 2, HORTI 11, Csere: Czank 2, Krivacsevics 8, Varga Zs. 5/3, VIDA 10/6, Török Sz., Turóczi
Az eredmény alakulása. 7. p.: 14–7. 8. p.: 14–12. 9. p.: 18–12. 13. p.: 21–20. 16. p.: 27–27. 18. p.: 33–34. 20. p.: 36–40. 21. p.: 38–45. 25. p.: 49–47. 29. p.: 59–49. 32. p.: 59–57. 34. p.: 67–59. 39. p.: 71–71
Kipontozódott: Nagy-Bujdosó (31. p.), Vida (40. p.), Fegyverneky (40. p.)

FÉRFIAK – HATALMAS HÁTRÁNYBÓL ÁLLTUNK FEL BIRMINGHAMBEN

Hanga triplájával egyenlítettünk a britek ellen, végül mégis kikaptunk (Fotó: Fuszek Gábor, archív)

Az Eb-selejtezősorozatban négy meccs után négy győzelemmel álló britek esélyeshez méltóan nagyon bekezdtek férfi válogatottunk ellen Birminghamben, 5–0-ra, majd 15–4-re is vezettek. Ezt követően Hanga Ádám duplája és Horváth Ákos hárompontosa révén valamelyest faragtunk hátrányunkból, de az első szünetben így is nyolc ponttal a hazaiak tartottak előbbre.

A második játékrészben még jobban megléptek a britek, már 28–12-re is vezettek, két negyed után pedig 37–22-re.

A fiatal magyar válogatottnak azonban volt tartása, és akárcsak a két csapat első meccsén – amelyet 91–82-re elveszítettünk – ismét nagyon megnyomta a harmadik negyedet, Lóránt Péter vezetésével 46–41-re felzárkóztunk. A nagy menetelésben azonban kicsit elfáradtunk, így az utolsó 10 perc 58–47-nél kezdődött. A felzárkózást azonban folytattuk a negyedik negyedben is.

Horváth Ákosnak és Molnár Andrásnak is nagyon „sült" a keze, 63–48-ról úgy jöttünk fel 63–61-re, hogy rajtuk kívül csak Hanga dobott egy duplát. Hanga triplájával egyenlíteni is tudtunk (64–64), ám a végét nem bírtuk, és végül két ponttal kikaptunk.

A védekezésünk ezen a meccsen egyben volt, hiszen ezen a találkozón kaptuk a legkevesebb pontot, viszont az első két játékrészben gyengén dobtunk, ami megbosszulta magát.

A briteknél ezúttal nem az NBA-ben szereplő Chicago Bulls-klasszis, Luol Deng, hanem Nate Renking volt a legeredményesebb dobó 17 ponttal.

B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
NAGY-BRITANNIA–MAGYARORSZÁG 66–64 (19–11, 18–11, 21–25, 8–17)
Birmingham, 2174 néző. V: Martin (spanyol), Szczerba (lengyel), Krause (német)
Az eredmény alakulása. 3. p.:  5–2. 6. p.: 15–4. 7. p.: 15–9. 13. p.: 26–11. 16. p.: 30–16. 20. p.: 36–22. 22.p.: 37–29. 25. p.: 46–36. 27. p.: 46–41. 30. p.: 54–47. 36. p.: 63–57. 38. p.: 63–61. 40. p.: 64–64.
Kipontozódott: Molnár A. (39. p.)
NAGY-BRITANNIA: Adegboye 6/3, REINKING 17/12, DENG 13/3, Sullivan 2, MENSAH-BONSU 15, Csere: Boyd 3/3, Clark 8/6, Boateng 2, Achara
MAGYARORSZÁG: Hanga 7/3, HORVÁTH Á. 14/12, Vojvoda 2, Szabó Zs. LÓRÁNT 17/3, Csere: Tóth G. 2, Molnár A. 8, FODOR M. 10/3, Tóth Á., Keller 24
Chris Finch, a britek kapitánya: – Ránk ijesztettek a magyarok, akik nagyon jól játszottak, de lényeg, hogy az ötödik meccsünket is meg tudtuk nyerni.
Mészáros Lajos, a magyarok szakmai igazgatója: – A második félidőben ragyogóan dogozott a csapat, és ha néhány könnyű helyzetet értékesítünk, akkor meglepetést szerezhettünk volna, de így is minden dicséretet megérdemelnek a fiúk.
A másik mérkőzésen: Macedónia–Ukrajna 71–55