Az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság történetében korábban egyetlen olyan csapat volt, amely nem nyert NB I-es meccset: az Ungvári AC. Az ungváriak – miután Kárpátalját a második világháború előtt visszacsatolták Magyarországhoz – előbb az NB III-ban, majd az NB II-ben szerepeltek, aztán az 1943–1944-es szezon végén elsők lettek az NB II Északi csoportjában (megelőzve többek között a Salgótarjáni SE-t, az Ózdi VTK-t, a Miskolci Vasutast és a Perecest – azaz olyan csapatokat, amelyek fennállásuk során szintén voltak élvonalbeliek), és feljutottak az NB I-be.
AZ NB I TELJES PROGRAMJA | |
JÁTÉKOSKERETEK | |
JÖTTEK-MENTEK: AZ NB I NYÁRI ÁTIGAZOLÁSAI | |
EREDMÉNYEK | |
TABELLA | |
CSAPATOK | |
JÁTÉKOSOK | |
JEGYZŐKÖNYVEK, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSOK |
1944 augusztusában indultak a Nemzeti Bajnokság első osztályának küzdelmei, az ungváriaknak az első fordulóban elmaradt az Újvidék elleni hazai meccsük, majd kikaptak 5:0-ra a Ferencváros és 5:2-re a Salgótarjáni BTC otthonában. A 4. fordulóban a Szentlőrinci AC-t fogadták az UAC-pályán, s 3:1-es vereséget szenvedtek, aztán több NB I-es mérkőzést már nem tudtak lejátszani. A háború (bombázások, harcok, stb.) miatt az MLSZ felfüggesztette a Nemzeti Bajnokságot, mert a vidéki csapatok nem tudtak utazni egymáshoz és Budapestre sem, és a fővárosi együttesek sem tudtak eljutni vidékre – így a szövetség ideiglenesen kizárólag budapesti csapatok részvételével írta ki a bajnokságot 1944 őszén (Szövetségi Díj, majd Hadibajnokság néven, amelyet a Ferencváros nyert meg).
Az Ungvári AC tehát összesen három NB I-es meccset játszott le, és mind a hármat elvesztette, majd Kárpátalja ismételt elcsatolása után már nem szerepelt a magyar bajnokságban. A történeti kitekintő után lássuk a 2. forduló egyes mérkőzéseihez kapcsolódó statisztikai érdekességeket.
PAKSI FC–PÉCSI MFC
♦ Több negatív szériája is véget ért a Paksnak az 1. fordulóban. Az Újpest elleni 2–1-es győzelemmel ötös bajnoki vereségsorozata zárult le az együttesnek, és NB I-es mérkőzésen 298 perc után sikerült ismét gólt szereznie.
♦ Előző nyolc bajnokiján mindig kapott legalább egy gólt a Paks. Legutóbb április 12-én, odahaza a DVTK ellen sikerült kapott gól nélkül lehozni egy meccset a tolnai csapatnak.
♦ Az előző bajnokságban 3 győzelem, 5 döntetlen és 7 vereség volt a Paks hazai mérlege, ez nagyon gyenge mutató, egyedül a „száműzetésben" játszó Egri FC-é volt ennél rosszabb.
♦ A 2012–2013-as szezont pályaválasztóként három vereséggel (Ferencváros 1–3, Debreceni VSC 1–2, Kecskeméti TE 0–1) zárta a Paks, odahaza legutóbb a DVTK ellen nyert bajnokit (2013. április 12.).
♦ Legutóbbi hazai bajnokiján a KTE-től kapott ki a Paksi FC, a kecskemétiek kispadján akkor még Horváth Ferenc ült, aki a nyáron éppen a Paks vezetőedzője lett.
♦ Mindkét csapat régen játszott döntetlent: a paksiak április 9-én, az Eger ellen, míg a pécsiek 2012. november 17-én, a Videoton ellen ikszeltek legutóbb. A Paks kilenc, a PMFC tizenhat bajnoki meccs óta nem ért el döntetlent.
♦ Két győzelemmel zárta az előző idényt a Pécs, a jó szériát az új szezonban nem tudta folytatni, hiszen a nyitó mérkőzésen 2–1-re kikapott a Ferencvárostól.
♦ A Paks előző tizenegy bajnokiján mindig esett gól, a zöld-fehérek legutóbb március 30-án végeztek 0–0-ra (a Haladás ellen). A pécsiek ebben a tekintetben még hosszabb sorozattal rendelkeznek: 2013-ban valamennyi bajnoki meccsükön született gól, 0–0-t legutóbb 2012. november 17-én játszottak (a Videotonnal).
♦ Az előző bajnokságban a PMFC eredményesebb volt idegenben, mint otthon. Vendégként 6–4–5 volt a mérlege, ez a negyedik legjobb mutató a mezőnyben – a Győr, a Videoton és a Bp. Honvéd, azaz a három dobogós után.
♦ Utóbbi hat idegenbeli bajnoki meccsén felváltva hol nyert, hol veszített a Pécs. Ha a sorminta folytatódik, akkor ezúttal vesztesen hagyja el a játékteret.
♦ A két csapat 2006 – azaz a paksiak első NB I-es idénye – óta találkozik egymással az élvonalban. Eddig hat bajnoki összecsapásuk volt, és akár Pakson, akár Pécsen rendezték a meccset, a hazai csapatnak nem termett babér. Ötször az aktuális vendég győzött, egyszer – 2011. szeptember 24-én – döntetlen született, Pakson 4–4-re végeztek a felek. Az örökmérleg: három Paks-győzelem, egy döntetlen, két pécsi siker, a gólkülönbség 13–10 a Paks javára.
♦ Pakson 2006. november 4-én találkoztak először, 1–0-ra a PMFC nyert, majd következett a 4–4-es mérkőzésük, tavaly pedig, a nyitó fordulóban Zoran Zeljkovic 93. percben, szabadrúgásból lőtt bombagóljával 3–2-re a győztek a pécsiek. Tehát a Paks pályaválasztásával lejátszott meccseken két pécsi siker mellett egy döntetlen a mérleg, a gólkülönbség 8–6 a vendégek javára.
DIÓSGYŐR–MTK BUDAPEST
♦ A DVTK kettes nyeretlen mini szériát hozott át magával az előző szezonból, ezt a győri iksszel rögtön meg is toldotta, így már három bajnoki mérkőzésen nem tudott győzni. Legutóbb május 19-én nyert, odahaza a KTE ellen (2–1).
♦ Utóbbi tizenhárom bajnoki meccsén mindig kapott gólt a Diósgyőr, ez a sorozat március 1-je után kezdődött, azt követően, hogy idegenben 1–0-ra legyőzte az Egri FC-t.
♦ Nyolc győzelem, öt döntetlen, két vereség – ez volt az otthoni mérlege a legutóbbi évadban a DVTK-nak (az 5. legjobb a mezőnyben), utóbbi nyolc hazai bajnokiján veretlen maradt.
♦ A DVTK odahaza két vidéki (dunántúli) csapattól kapott ki 2012–2013-ban: a Győrtől és a Kaposvártól. A fővárosiak közül az FTC-vel ikszelt (2–2), az Újpestet, a Honvédot és mostani ellenfelét, az MTK-t legyőzte az előző kiírásban.
♦ A jó otthoni széria ellenére a DVTK az előző tíz hazai mérkőzésén mindig kapott gólt, igaz, utóbbi nyolc diósgyőri fellépésén szerzett is.
♦ A DVTK 2012. szeptember 15-én (Videoton–Diósgyőr) játszott legutóbb 0–0-t,azóta mind a 24 bajnokiján esett gól.
♦ Vendégként nem tartozott a legjobbak közé az előző kiírásban az MTK, a kék-fehérek 4–4–7-es idegenbeli mérleggel zárták a 2012–2013-as szezont.
♦ Utóbbi öt idegenbeli meccsén nyeretlen volt a fővárosi együttes: kikapott Siófokon (1–2), aztán ikszelt Újpesten (1–1), majd veszített a Videoton (0–2), a Ferencváros (0–2) és a Győri ETO (0–1) otthonában is, tehát vendégként hármas vereségsorozatot hozott magával az előző szezonból.
♦ Idegenben bajnokin 270 perce nem szerzett gólt az MTK. Vendégként legutóbb Újpesten voltak eredményesek Kanta Józsefék, a Szusza Ferenc Stadionban éppen a csapatkapitány 90. percben, szabadrúgásból szerzett remek góljával egyenlítettek. Azóta látogatóként három meccset játszott, és gólképtelen maradt az MTK.
♦ Vendégként legutóbb Vácon, az Egri FC ellen győzött az MTK, a 3–0-s siker óta idegenben mindig kaptak gólt Garami mester tanítványai.
♦ A két csapat utóbbi tíz diósgyőri bajnokijából ötöt nyert meg az MTK, négy meccs döntetlen lett, és a hazaiaknak csupán egyszer sikerült győzniük – éppen az előző szezonban, 2012. október 5-én. A 2–1-es DVTK-sikerrel véget érő találkozón a piros-fehérektől Tisza Tibor és Elek Ákos, a vendégektől Kanta József (tizenegyesből) volt eredményes. A kék-fehérek aztán a tavasszal, a Hidegkuti Nándor Stadionban 2–0-val vágtak vissza az őszi vereségért.
KAPOSVÁRI RÁKÓCZI–KECSKEMÉTI TE
♦ Amióta a Kaposvár visszakerült az NB I-be – azaz 2004 nyarától – a múlt heti, Debrecen elleni 7–1-es zakó a legsúlyosabb bajnoki veresége a somogyi csapatnak.
♦ Előző hat NB I-es meccséből csupán egyet nyert meg a Rákóczi.
♦ Pályaválasztóként 6–5–4 volt a Kaposvár mérlege az előző kiírásban. Utóbbi három hazai bajnoki mérkőzésén veretlen maradt a Rákóczi: legyőzte a Haladást (3–2) és a Paksot (1–0), és 1–1-et játszott a Diósgyőrrel.
♦ 2012. november 23. óta (Kaposvár–MTK) nem játszott 0–0-t a Rákóczi, azóta tehát mindegyik (sorozatban tizenöt) bajnokiján esett gól.
♦ Győzelemmel zárta az előző bajnokságot, és győzelemmel nyitotta az új szezont a KTE – a Paks elleni májusi sikernél még Horváth Ferenc volt a vezetőedzője, a múlt heti Honvéd-verésnél már Bekő Balázs ült a kispadon.
♦ Utóbbi hat idegenbeli bajnokijából hármat megnyert és csupán egyet veszített el (Diósgyőrben, 2–1-re) a KTE.
♦ Az előző szezonban 6–3–6 volt a kecskeméti lila-fehérek mérlege vendégként, ez az 5. legjobb mutató volt a mezőnyben. Hat idegenbeli győzelméből ötöt úgy ért el a csapat, hogy nem kapott gólt: Pécsen, az Egri FC otthonában, Siófokon, Pápán és Pakson sem kapitulált a védelme.
♦ Korábban a másodosztályban is találkozott egymással a két együttes, 2008-tól viszont már az élvonalban „randevúznak": Kaposváron ötször játszottak, négyszer a hazaiak győztek (mind a négy alkalommal 2–1-re!), egyszer – éppen legutóbb, március 8-án – a KTE nyert, méghozzá 3–2-re. A gólkülönbség 10–7 a Rákóczi javára.
♦ Az egymás elleni NB I-es összmérleg: 10 mérkőzés, hat kaposvári és négy kecskeméti győzelem – döntetlent még nem játszottak egymás ellen az élvonalban.
HALADÁS–GYŐRI ETO FC
♦ A Haladás vereséggel kezdte a szezont, Fehérváron kapott ki 2–0-ra. Előtte sorozatban nyolc bajnokin szerzett gólt – ez a szép széria ért véget vasárnap.
♦ A 2012–2013-as szezonban a szombathelyi együttes játszotta a legtöbb döntetlent (7) hazai pályán, pályaválasztóként 6–7–2-es mérleggel zárt. Csak a Paks és a Videoton győzött a vasi megyeszékhelyen.
♦ Otthon négy bajnoki meccs óta veretlen a Hali: a DVSC-t és a Pápát legyűrte, a KTE-vel és a Honvéddal 1–1-et játszott.
♦ A bajnoki címvédő Győri ETO ebben a szezonban már négy tétmérkőzésen van túl: a DVSC elleni Szuperkupa-mérkőzés megnyerése után három fellépésén képtelen volt győzni. A BL-selejtezőben oda-vissza kikapott a Maccabi Tel-Avivtól, majd az NB I nyitányán ikszelt (1–1) a DVTK-val.
♦ Vereség, győzelem, vereség, győzelem – ez az ETO eredménysora a legutóbbi négy idegenbeli bajnokiján. A győriek nem szeretnék folytatni a sormintát...
♦ Az előző bajnoki kiírásban vendégként (is) az ETO szerezte a legtöbb pontot: 8–4–3-as mutatóval zárt, csupán Debrecenben (1–4), Kecskeméten (2–5) és Kispesten (0–2) kapott ki.
♦ A Magyar Kupában és a Ligakupában többször is legyőzte az utóbbi időben a Haladás a Győrt, bajnokin viszont legutóbb 2008-ban sikerült neki: Szombathelyen 2–1-re nyert a Hali. Azóta kilenc NB I-es meccset játszottak egymás ellen, hétszer döntetlenre végeztek, kétszer az ETO győzött.
♦ A Győr legutóbb 2009 szeptemberében nyert bajnokit a Rohonci úton, azóta mindhárom szombathelyi bajnoki meccsük iksz lett (3–3, 1–1, 1–1).
PUSKÁS AKADÉMIA FC–ÚJPEST FC
♦ A Puskás Akadémia FC döntetlennel mutatkozott be az élvonalban, és jelen pillanatban az NB I történetének egyetlen veretlen csapata. Nagy kérdés, meddig mondhatja ezt el magáról a felcsúti alakulat.
♦ A múlt héten hét újoncot avatott a PAFC, közülük hat magyar labdarúgó, egy légiós – erről bővebben ITT olvashat.
♦ Amíg nem készül el a felcsúti Aranycsapat Labdarúgó Stadion, addig a Puskás Akadémia Székesfehérváron, a Sóstói Stadionban játssza hazai mérkőzéseit. Nem a PAFC az első csapat, amely a Videoton létesítményét használja albérletnek, az agárdi székhelyű Gázszer FC az 1997–1998-as szezonban, valamint 1999 őszén rendezte hazai meccseit a Sóstói Stadionban (közben egy évig a Stadler Stadion volt az otthona Akasztón). Az 1997–1998-as bajnokság abban is hasonlít a mostanihoz, hogy akkor is két abszolút újonc, a Gázszer FC és a Tiszakécske vágott neki a szezonnak. Az idény végén az agárdiak bennmaradtak, a kécskeiek kiestek.
♦ Ha az Újpest utóbbi öt NB I-es mérkőzését nézzük, akkor vereség, győzelem, vereség, győzelem, vereség a sorminta (döntetlen április 30. óta nem játszottak a lilák) – ha ez folytatódik, akkor a hétvégén győzelmet ünnepelhet a fővárosi csapat.
♦ Az előző kiírásban sokáig nagyon gyengén szerepelt vendégként az Újpest, a végére viszont 5–4–6-ra feljavította idegenbeli mérlegét, a látogatóként lejátszott utóbbi öt mérkőzéséből ugyanis négyet megnyert (Debrecenben, Pápán, az Eger „otthonában" és Siófokon győzött).
♦ 2008 óta nyeretlen az 1. fordulóban lejátszott meccseken az Újpest. Tavaly és tavalyelőtt a 2. fordulós mérkőzése sem sikerült jól, 2012-ben a Videotontól, egy évvel korábban a Győri ETO-tól kapott ki 1–0-ra a bajnokság ezen szakaszában. 2010-ben viszont a Kaposvárt, 2009-ben pedig a Kecskemétet győzte le a 2. fordulóban.
FERENCVÁROS–VIDEOTON
♦ Hármas veretlen sorozatot hozott át az előző szezonból a Ferencváros, amely a múlt heti pécsi sikerével immár négy bajnoki mérkőzés óta nem talál legyőzőre.
♦ A tavasszal három olyan hazai bajnokija volt a Fradinak, amelyet a Puskás Ferenc Stadionban rendezett meg, az Egert (4–0) és a Siófokot (4–2) legyőzte, mostani ellenfelétől, a Videotontól viszont 1–0-ra kikapott.
♦ A fehérvári együttes valóságos mumusává vált a Fradinak – már ami a Ferencváros otthonában lejátszott bajnokikat illeti (az ősszel a Sóstói Stadionban és a tavasszal a Ligakupa fehérvári döntőjében az FTC győzött). A zöld-fehérek 2003 áprilisa óta odahaza, NB I-es meccsen képtelenek megverni a Videotont! Azóta az eredménysor a Fradi pályaválasztásával: 2–2, 0–1, 0–1, 2–2, 0–5, 0–1, 0–1.
♦ Három tétmeccsen van túl a Videoton ebben az idényben. Odahaza legyőzte a Mladoszt Podgoricát (El) és a Haladást (NB I), idegenben viszont vereséget szenvedett a Mladoszt elleni El-selejtező visszavágóján, és ki is esett az Európa-ligából.
♦ A 2012–2013-as évadban a Videoton szerezte vendégként a második legtöbb pontot (27), 8–3–4-es mérleggel zárva a bajnokságot. Újpesten, Kispesten, valamint a Fradi ellen (a Puskás Ferenc Stadionban) győzött, a fővárosi csapatok közül egyedül az MTK-nál szenvedett vereséget (3–2).
♦ 2013-ban a Videoton valamennyi bajnoki meccsén esett legalább egy gól.
♦ A tempofradi.hu összesítése szerint a Ferencváros pályaválasztásával a 42. bajnoki mérkőzését játssza a két együttes. A korábbi 41 találkozón 23 ferencvárosi, 11 fehérvári győzelem született, 7 meccs döntetlennel ért véget, a gólkülönbség 79–43 az FTC javára.
♦ A Népstadionban, majd a Puskás Ferenc Stadionban eddig hétszer meccseltek egymással az NB I-ben, ötször a Fradi nyert, egyszer a Videoton, egy találkozó iksz lett.
♦ Az NB I-es örökmérleg: 82 mérkőzés, 38 FTC-győzelem, 23 iksz, 21 Videoton-siker, 133 Fradi-gól, 89 Vidi-találat.
BP. HONVÉD–LOMBARD PÁPA
♦ Előző három tétmérkőzését elvesztette a Honvéd: az Európa-ligában oda-vissza kikapott a Vojvodinától, majd az NB I nyitó fordulójában 3–1-es vereséget szenvedett Kecskeméten.
♦ Kecskeméti botlásával tíz bajnoki meccsből álló veretlen szériája zárult le a kispesti együttesnek.
♦ Pályaválasztóként 7–5–3-as mérleggel zárta az előző bajnokságot a Honvéd, utóbbi hat hazai NB I-es meccsén veretlen maradt. Előző három otthoni bajnokiját megnyerte, és a Bozsik Stadionban NB I-es találkozón 496 perce (!) nem kapott gólt.
♦ Döntetlennel kezdte a szezont a Lombard, s mivel az előző bajnokság utolsó három fordulójában nyeretlen maradt, immár négy bajnoki óta nem győzött. Legutóbbi sikere az Egri FC elleni 6–1-es diadal, amelyet május 11-én aratott.
♦ Vendégként nagyon gyengén szerepelt a Lombard Pápa az előző kiírásban: mindössze egy győzelmet aratott, négyszer ikszelt, tízszer kikapott. Előző tizenegy idegenbeli bajnokiján nyeretlen maradt, látogatóként legutóbb 2012 szeptemberében, a KTE otthonában tudott győzni (2–1).
♦ A 2012–2013-as szezonban nem volt olyan idegenbeli NB I-es meccse a Pápának, amelyen ne kapott volna gólt.
♦ Az elmúlt években Kispesten kétszer is nyerni tudott a Lombard FC: 2009-ben 3–1-re, 2010-ben 4–2-re. Az utóbbi két szezonban viszont a Honvéd egyaránt 2–0-ra legyőzte a Pápát a Bozsik Stadionban.
DEBRECENI VSC–MEZŐKÖVESD-ZSÓRY
♦ A vasárnapi mérkőzésen eredetileg a Mezőkövesd lett volna a pályaválasztó – ettől függetlenül a kövesdi stadion átépítése miatt mindenképpen Debrecenben rendezték volna a meccset –, ám a két csapat megegyezett egymással a pályaválasztói jog felcseréléséről.
♦ Három nyeretlen tétmérkőzés – a Győr elleni Szuperkupa-vereség, illetve a Strömsgodset elleni két Európa-liga-találkozó – után az NB I első fordulójában kiütéses győzelmet aratott a Loki a nyolcvan percen keresztül emberhátrányban futballozó Kaposvár ellen. A7–1-es DVSC-győzelem volt az utóbbi idők legnagyobb különbségű első fordulós sikere. S hogy mikor nyert legutóbb valamelyik NB I-es csapat legalább hat góllal a nyitó fordulóban? Korábbi cikkünkből ezt is megtudhatja, kattintsonIDE!
♦ Az előző bajnokságban a Loki hazai pályán 11–0–4-es mérleggel zárt, azaz otthon nem játszott döntetlent! Debrecenben legutóbb 2012. április 7-én ikszelt, a Siófok ellen ért el 1–1-et. Azóta 19 hazai NB I-es mérkőzésen nem döntetlenezett.
♦ A DVSC 2010. május 19. óta nem játszott 0–0-t pályaválasztóként, azaz azóta mindegyik hazai bajnokiján esett legalább egy gól. A Mezőkövesd 2012 novemberében játszott legutóbb gól nélküli döntetlent (a Putnok ellen).
♦ Története első élvonalbeli mérkőzésén 3–0-ra kikapott a Mezőkövesd, így első NB I-es pontjára és első NB I-es góljára is még várnia kell.
♦ Három NB I-es újoncot avatott az 1. fordulóban a Mezőkövesd, mindannyian magyar játékosok.
♦ A Mezőkövesd a hatodik borsodi csapat, amely az NB I-ben szerepel. A másik öt gárda (Attila, DVTK, Pereces, MVSC, Ózd) közül a Pereces és a Miskolci VSC csupán egy szezont töltött az élvonalban, feljutása után rögtön kiesett. Mezőkövesden nagyon bíznak abban, hogy kedvenceik nem jutnak hasonló sorsra.
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezető |
Augusztus 2., péntek | ||
19.00 | MVM Paks–Pécsi MFC (Sport1) | Andó-Szabó Sándor |
Augusztus 3., szombat | ||
16.30 | Diósgyőri VTK–MTK Budapest (Sport1) | Bognár Tamás |
19.00 | Kaposvári Rákóczi–KTE-Phoenix Mecano | Erdős József |
19.00 | Haladás–Győri ETO FC (Sport1) | Solymosi Péter |
21.00 | Puskás Akadémia FC–Újpest FC (M2) | Farkas Ádám |
Augusztus 4., vasárnap | ||
16.30 | Ferencváros–Videoton (Duna Tv) | Kassai Viktor |
18.30 | Bp. Honvéd–Lombard Pápa (Sport2) | Fábián Mihály |
20.30 | Debreceni VSC-Teva–Mezőkövesd-Zsóry (Sport2) | Vad II István |
TABELLA ♦ GÓLLÖVŐLISTA, JÁTÉKOSSTATISZTIKÁK ♦ MENETREND ♦ EREDMÉNYEK |