JÁTÉKOSKÉNT BAJNOKI CÍMEK, BL-GYŐZELEM, VÁLOGATOTTSÁG
Bernard Casoni édesapja, Pierre Casoni a Cannes labdarúgója volt, több mint 200 mérkőzésen lépett pályára a francia másodosztályban – nem véletlen, hogy fia is a filmfesztiválváros együttesének védelmében kezdte profi karrierjét az 1980-as évek elején.
A Cannes után 1984-ben következett a közeli Toulon – és az élvonal. Új klubjában olyan jó teljesítményt nyújtott, hogy 1988-ban megnyílt előtte a francia válogatott öltözőjének ajtaja. Az év februárjában lépett először pályára a „kékeknél”, és 1992-es búcsújáig összesen 30 mérkőzésen játszott a nemzeti csapatban.
Hosszabb időre tervezve igazolt 1988 nyarán a Matra Racingba, csakhogy a nagy terveket szövögető párizsi klub csillaga akkoriban már leáldozóban volt, így egy év után kissé megkeseredve visszatért a Toulonba, amelyben Bognár György személyében immár magyar légiós is szerepelt.
Toulon levegője ismét jót tett, Casoni újabb jó idényt futott, és 1991 nyarán a korszak francia futballjának egyeduralkodója, a Bernard Tapie-féle Olympique Marseille kínált neki szerződést.
Visszavonulásáig hat évet húzott le az OM-nél, amelynél jóban-rosszban egyaránt volt része. Két francia bajnoki címet szerzett (1991, 1992), de a két BEK/BL-döntő közül csak az elveszített 1991-esen lépett pályára – a Crvena zvezda ellen elbukott tizenegyespárbajban ő betalált a kapuba –, a Milan elleni 1993-as diadalt csak a kispadról nézhette.
Egy sérülés miatt veszítette el stabil helyét a kezdőcsapatban – meg a válogatottban is –, és csupán azt követően lett ismét kihagyhatatlan, hogy az OM-et vesztegetési ügyek miatt száműzték a francia élvonalból. A másodosztályban eltöltött szezonban azonban megmutatta, hogyan dobog az igazi OM-szív: ismét alapember lett, és 1996-ban úgy vonulhatott vissza, hogy hozzájárult a gárda feljutásához.
EDZŐKÉNT EGY REMEK KORSZAK, TÖBB IDŐ ELŐTTI TÁVOZÁS
Profiként befejezte 1996 nyarán, ám maradt Marseille-ben: két évig az U15-ös együttest edzette, majd egy évig a felnőtt második csapatot, Rolland Courbis vezetőedző 1999. őszi lemondása után pedig következett a „nagyok” kispadja. Nem volt túl sikeres az 1999–2000-es idény, de legalább nem esett ki vele a csapat.
Változatos időszak következett – a tunéziai Étoile du Sahel (2001), az akkor épp francia harmadosztályú Cannes (2002), megint egy tunéziai klub, a Stade Tunisien (2003–2004), továbbá egy szövetségi kapitányi megbízás Örményországban (2004–2005) –, majd egy hosszabb időszak a Bastiánál (2005–2009), amelyet nem sikerült feljuttatnia a francia másodosztályból.
Sikerült viszont ugyanez az Éviannal, sőt! A 2009–2010-es idény felénél vette át a rózsaszíneket, első lépésben felvitte őket a francia harmadik vonalból a másodikba, majd egy évre rá – klubtörténelmet írva – a másodosztályból az elsőbe! A kettős ugrás eredményeképpen Bernard Casonit 2011-ben a francia másodosztály (Ligue 2) legjobb edzőjének választották.
A Ligue 1 2011–2012-es idényének még vele futott neki az Évian, és bár az újonccsapat a középmezőnyben feszített, januárban, fél évvel szerződésük lejárta előtt elváltak útjaik – Casoni edzői pályafutásának eddigi legfényesebb időszaka ért véget, miután ő és Patrick Trotignon klubelnök nem egyformán képzelte el a jövőt.
2012 nyarán Casoni újra egy tunéziai klubnak írt alá – két évre, aztán csak három hónap lett belőle, a kezdetben egyévnyi csapatépítést ígérő Club Africain vezetősége ugyanis mégis inkább gyors eredményeket akart.
„Casoni egyenes és jó ember, akivel ha egyszer barátságot kötsz, az jó eséllyel mindörökké tart. Fontosnak tartja az adott szót, amit megígér, azt tűzön-vízen keresztül igyekszik betartani, de ezt elvárja a másik féltől is” – többek között ezt mondta az új Vidi-trénerről Farkas Attila, Casoni egykori kollégája. Véleménye itt folytatódik. |
Casoni nem értette a döntést, hazatért, és hamarosan megint a francia másodosztályban vállalt munkát: 2012 decemberétől az Auxerre-t kellett benntartania. Ez elsőre sikerült, ám a második szezonban újra forrósodott a helyzet, és tavaly márciusban.még a bajnoki finis előtt elköszöntek tőle.
Rövidebb volt, de hasonló véget ért Casoni legutóbbi munkavállalása: a tréner a második ligás Valenciennes-hez két évre írt alá tavaly nyáron, csakhogy télen beütött a krach (nyolc forduló során csupán egy pont), és februárban menesztették.
Ez utóbbi állomásától történt távozásához, a téli eredménytelenséghez magyarázatként érdemes hozzáfűzni, hogy már-már elkezdődött a szezon, amikor Casonit kinevezték, felkészülésre alig maradt ideje, és az év elejére (sérülések, eltiltások, valamint az Afrikai Nemzetek Kupája miatt) alaposan megfogyatkozott az egyébként is szűkös játékoskerete. Casoni nem akadékoskodott a szerződésbontásnál, a neki járónál kevesebb pénzzel is beérte, a pénzügyileg kissé megrogyott klub vezetőitől ki is érdemelte a „lovagias” jelzőt.
Most megfelelő időben jött a felkérés és a kinevezés: Casoni elméletileg alaposan felkészülhet edzői pályája egyik legnagyobb kihívására – először irányíthat csapatot a számára játékosként már jól ismert európai kupaporondon.