A Puskás Akadémia FC-ben tíz idegenlégiós játszott a legutóbbi fordulóban. Bánki Erik, az MLSZ elnökségi tagja azt nyilatkozta, hogy az elnökségi ülés témája kell, hogy legyen a „fiatalszabály” megszüntetése, amire a Bp. Honvéd tulajdonosa azt mondta, hogy neki 200 millió forintos kiesést jelent, amit valahonnan pótolni kell. Eközben Csányi Sándor arról beszélt, hogy át kell alakítani az utánpótlás finanszírozását. A „fiatalszabályról” és a magyar utánpótláshelyzetről beszélt a Sport Tv Mai helyzet című műsorába Muszbek Mihály sportközgazdász. Mai helyzet című műsorába Muszbek Mihály sportközgazdász.
„Három évvel ezelőttig, amíg a Double PASS meg nem vizsgálta az akadémiai rendszert, huszonhét magyar akadémia jelentette ki, hogy ő minőségi, már nem általános iskolai, nem középiskolai, nem egyetemi, hanem akadémiai képzést nyújt. Közben nem vagyunk és nem voltunk képesek sem utánpótlás-válogatott szinten, sem a klubfutballban minőségi játékosokat eladni. Egy akadémista, aki ma bentlakásos, oktatási intézménnyel karöltött, minőségi, egészségügyi háttérrel rendelkező intézményben nevelkedik, mintegy két és fél-három millió forintba kerül egy évben. Ahhoz, hogy egy csapatnak legyen egy korosztálynyi játékosa, legalább harminc labdarúgót kell foglalkoztatnia. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a harminc játékos harmincszor két és fél-három millió forintba kerül. Hét korosztály van, tehát a teljes magyar akadémiai utánpótlás ma egy évben, kapaszkodjanak meg, tízmilliárd forintba kerül” – osztotta meg egyedi számításait Muszbek Mihály.
A szakember áttért a bevételi oldalra: „A szerb vagy a horvát labdarúgás öt év átlagában, átlagosan tíz-tíz és fél millió euróért (hárommilliárd forint feletti összegért) ad el a nemzetközi piacra nem tizenhat évesen, hanem húsz-huszonkét évesen, topbajnokságokba kerülő játékosokat. Míg a magyar labdarúgás az évi tízmilliárd forintba kerülő utánpótlásképzésből nagyon jó esetben, öt év átlagában hatszáz-hétszáz ezer euróért értékesít. Ugyanarra a népességre. Valamit nem jól csinálunk. Mi erre a klubok reakciója? Egy bálványt hajszolnak, ez a magyar bajnokság. A magyar bajnokságnak sportpolitikai, sportpiaci, sportgazdasági értéke nincs. A bajnokságot azért játsszák le, hogy a nemzetközi porondra legyen egy ranglista, hogy ki mehet ki. Ahelyett, hogy mi a nemzetközi szintre képeznénk ki játékosokat, behozzuk a piac középszerű vagy az alatt lévő selejtjeit. A magyar bajnokságban kevesebb, mint kétezer-hétszáz embert szórakoztatunk meccsenkénti átlagban. És megint elhelyezem a tízmilliárd forint/évbe kerülő utánpótlást a hétszázhetven millió forintos, teljes NB I-es jegybevétellel. Kidobott pénz.”
A TELJES BESZÉLGETÉS