A modern futball egyik legizgalmasabb, legfontosabb pozíciója. Sokat kell futni, ütközni, labdát szerezni. De ha az megvan, nem elegendő azonnal és rövid úton megszabadulni tőle, el is kell tudni kezdeni a támadások felépítését, egyszersmind ritmust kell adni a csapat játékának, muszáj ráérezni, gyorsításra vagy lassításra van-e nagyobb szükség. Hálátlan feladat, hiszen a „kulimunka” sokszor bizony észrevehetetlen.
A Nemzeti Sport szerkesztősége először elkészített egy bővített, összesen 148 nevet tartalmazó listát, amely objektív szempontok alapján állt össze. Azok a labdarúgók kerültek fel rá, akik 2001 és 2020 között a Nemzeti Sport posztonkénti rangsorában a posztjukon az élen végeztek, vagy abban az évben a válogatott alapemberének számítottak. A névsorban összesen 23 középső középpályás volt. Lapunk szakírói közülük választottak ki szavazással tízet, akik versenybe szállhatnak az olvasók szavazataiért és a csapatba kerülésért.
1. BUZSÁKY ÁKOS
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
4. HALMAI GÁBOR
Klubjai: Videoton, Kispest-Honvéd, Germinal Ekeren (belga), MTK, Hapoel Tel-Aviv (izraeli), MTK
Székesfehérváron született, annak rendje és módja szerint a Videotonban mutatkozott be az NB I-ben, 18 évesen a Vasas ellen (1–1). A Vidivel még nem nyert semmit, de a Honvéddal és az MTK-val igen: háromszoros magyar bajnoknak és háromszoros Magyar Kupa-győztesnek vallhatja magát. Később Belgiumban és Izraelben is maradandót alkotott.
Érdekességek:
● a Hapoel Tel-Aviv tagjaként annak is örülhetett, hogy csapata kiejtette a Chelsea-t az UEFA-kupából
● sokáig elkerülték a sérülések, ám karrierje végéhez közeledve kétszer is elszakadt a térdszalagja
● korábbi edzőjével, Egervári Sándorral közösen működtet focisulit a Pest megyei Pomázon
21 – évesen lett először bajnok a Honvéddal
57 – válogatott meccsén négy gólt szerzett
218 – mérkőzésen lépett pályára az NB I-ben
5. KLEINHEISLER LÁSZLÓ
Klubjai: Pomáz, III. kerületi TUE, Puskás Akadémia, Videoton, Puskás Akadémia, Werder Bremen (német), Darmstadt (német), Ferencváros, Asztana (kazah), NK Osijek (horvát)
Nem volt könnyű gyerekkora, de elképesztő akaratának köszönhetően teljesült az álma: NB I-es, sőt válogatott futballista vált belőle. Hogy az legyen, szakadatlanul gyakorolt az edzések mellett. A Videoton játékosaként szerepelt először az élvonalban, hogy aztán megjárja Németországot és Kazahsztánt is – napjainkban Eszéken futballozik. Bajnoki aranyérmet a Vidi és az Asztana játékosaként is akasztottak már a nyakába, míg a Fradival Magyar Kupa-győztes lett.
Érdekességek:
● pályafutása eddigi legfontosabb gólját első válogatott meccsén, a Norvégia elleni Eb-pótselejtezőn lőtte (0–1)
● az Ausztria elleni Európa-bajnoki csoportmérkőzésen (2–0) a meccs legjobbjának választották
● eddigi utolsó NB I-es meccse egy derbi volt: az Újpestet 2–0-ra verő Fradit erősítette 2017. május 27-én
7 – Európa-liga-csoportmeccsen játszott
18 – mérkőzése van a Bundesligában
29 – válogatott meccsen két gólig jutott
6. LIPCSEI PÉTER
Klubjai: Kazincbarcika, Ferencváros, FC Porto (portugál), Espinho (portugál), Ferencváros, Salzburg (osztrák), Ferencváros
Szülővárosában, Kazincbarcikán mindmáig legendaként tisztelik – de a Fradiban vált azzá! Négyszeres magyar bajnok (1992, 1995, 2001, 2004), hatszoros Magyar Kupa-győztes (1991, 1993, 1994, 1995, 2003, 2004), de ünnepelhetett bajnoki aranyat a Portóval is (1996). Jóban-rosszban kitartott az FTC mellett, amikor a klubot száműzték a másodosztályba, akkor sem nézett új csapat után. Napjainkban az NB II-es Soroksár vezetőedzője.
Érdekességek:
● NB I-es bemutatkozása emlékezetes volt: 1990. augusztus 18-án a Fradi 5–0-ra nyert Újpesten
● az 1991–1992-es KEK-sorozat gólkirálya lett, méghozzá úgy, hogy négy meccsen hat gólt szerzett
● eleinte 5-ös mezben játszott, a Limperger Zsolt iránti tiszteletből váltott aztán a védjegyévé váló 6-osra
20 – évig tartott a profi pályafutása
58 – mérkőzésen játszott a válogatottban
648 – meccsel klubrekorder a Fradiban
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
7. NAGY ÁDÁM
Klubjai: Goldball, Vasas, Kelen SC, BEAC-Tabáni Spartacus, Szent István SEFerencváros, Bologna (olasz), Bristol City (angol)
Nagy utat járt be, amíg élvonalbeli játékos lett. Noha volt olyan időszak, amikor fennállt a veszélye annak, hogy a magyar labdarúgás elveszíti az egyik legnagyobb tehetségét (csak zárójelben: a játékoson kívül álló okok miatt), Nagy Ádám számára szerencsére volt visszaút. A Ferencvárosban robbant be a köztudatba. Amikor megkapta a lehetőséget, Bolognában is élt vele, manapság pedig a Bristol Cityt erősíti. S ami talán még fontosabb: a válogatottnak is alapembere.
Érdekességek:
● amikor fiatalon egy időre felhagyott a nagypályás játékkal, futsalban jeleskedett
● a Goldball utánpótlásában együtt játszott a Bobál ikrekkel, valamint Vida Kristopherrel is
● az egyik legintelligensebb magyar futballista, több nyelven beszél
1 – bajnoki címet nyert a Ferencvárossal
18 – éves volt, amikor szerződtette a Fradi
51 – meccsen lépett pályára a Serie A-ban
8. TŐZSÉR DÁNIEL
Klubjai: Debrecen, Galatasaray (török), Ferencváros, AEK Athén (görög), Genk (belga), Genoa (olasz), Watford (angol), QPR (angol), Debrecen
Debrecenben született, ott nevelkedett, 2002. augusztus 18-án ott is mutatkozott be az NB I-ben az Újpest ellen. Megfordult Törökországban, Görögországban, Olaszországban és Angliában is, legnagyobb sikerét a Genk tagjaként érte el: bajnoki címet és Belga Kupa-győzelmet ünnepelhetett, sőt a BL-csoportkörben is játszhatott. S ahol kezdte, ott fejezte be 2020 júniusában: Debrecen volt a végállomás is. Immár sportigazgatóként segíti a Lokit.
Érdekességek:
● 17 évesen a Galatasarayhoz került, de tétmeccsen nem jutott szóhoz a török sztárcsapatban
● a Fradi egykori edzője Bobby Davison azt nyilatkozta róla, ő a magyar Frank Lampard
● a Genkben a Real Madrid kapusa, Thibaut Courtois is a csapattársa volt, máig jó viszonyt ápolnak
1 – alkalommal állították csak ki a pályafutása során
31 – válogatott meccsén egy gólt szerzett
161 – mérkőzésen viselte a Genk szerelését
9. VADÓCZ KRISZTIÁN
Klubjai: Bp. Honvéd, Auxerre (francia), Motherwell (skót), NEC Nijmegen (holland), Osasuna (spanyol), NEC Nijmegen (holland), Odense (dán), Pune City (indiai), Grasshoppers (svájci), Alavés (spanyol), Perth Glory (ausztrál), Mumbai City (indiai), Kitchee SC (hongkongi), Bp. Honvéd, Kitchee SC (hongkongi), Bp. Honvéd, Penarol (uruguayi)
Sosem titkolta, hogy a Honvéd a mindene – legalábbis idehaza. Tizenhét éves volt, amikor először pályára lépett a kispesti felnőttcsapatban, s húsz volt akkor, amikor beindult a nemzetközi pályája. Szinte mindenütt csapata megbecsült tagja volt, de bajnoki címnek eddig csak Hongkongban örülhetett, igaz, ott kétszer is (2017, 2018). Eddig két alkalommal tért vissza a Honvédba – nem zárható ki, hogy esetében három a kispesti igazság.
Érdekességek:
● 2004 és 2011 között 40-szer volt válogatott, fellépései számát aztán 2018-ban növelte kettővel
● sosem titkolta, hogy nem küszködik honvággyal – úgy véli, élhet itthon a pályafutása után is
● Diego Forlán a Mumbai Cityben és a Kitchee-ben csapattársa volt, a Penarolnál az edzője lett
2 – gólt szerzett a válogatottban
11 – országban futballozott már
60 – NB I-es meccsen játszott – eddig – a Honvédban
10. VARGA JÓZSEF
Klubjai: Debrecen, Létavértes, Debrecen, Greuther Fürth (német), Middlesbrough (angol), Mol Vidi, Puskás Akadémia, Debrecen
Mint olyan sokan Debrecenben, ő is az Olasz Focisuliba „iratkozott be” gyerekként, onnan került a Lokihoz. Húszévesen már az első csapatban játszott, hatalmas munkabírásával és megbízható teljesítményével egyhamar alapemberré vált. Ma már négyszeres bajnoknak mondhatja magát: előbb háromszor ünnepelhetett a DVSC-vel, majd egyszer a Vidivel – a debreceni és a fehérvári sikerek között megjárta Németországot, valamint Angliát is. Idén nyáron visszatért a másodosztályú DVSC-hez.
Érdekességek:
● 12 évesen egy nemzetközi torna legjobb mezőnyjátékosának választották – 6 gól és 10 gólpassz fűződött a nevéhez
● a Loki első Bajnokok Ligája-gólja előtt ő adta a gólpasszt Czvitkovics Péternek – a Fiorentina ellen
● az év legjobb debreceni labdarúgóját megillető Zilahi-díjat 2012-ben és 2015-ben is elnyerte
6 – Bundesliga-meccsen szerepelt
34 – alkalommal volt eddig válogatott
212 – tétmérkőzésen játszott a Debrecenben