A modern futballban óriási teher hárul a belső védőkre, a legtöbb csapatnál gyakran a biztos védekezésre helyezik a fő hangsúlyt, hiszen aki nem kap gólt, az már biztos, hogy legalább az egyik pontot a magáénak tudhatja. Ennek szellemében a védelem tengelyében szerepet kapó játékosoknak szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hiszen a kapussal együtt rájuk hárul a teljes hátsó alakzat irányítása.
A Nemzeti Sport szerkesztősége először elkészített egy bővített, 148 nevet tartalmazó listát, amely objektív szempontok alapján állt össze. Azok a labdarúgók kerültek fel rá, akik 2001 és 2020 között a Nemzeti Sport posztonkénti rangsorában a posztjukon az élen végeztek, vagy abban az évben a válogatott alapemberének számítottak. A névsorban összesen 20 belső védő volt. Lapunk szakírói közülük választottak ki szavazással tízet, akik versenybe szállhatnak az olvasók szavazataiért.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
4. HRUTKA JÁNOS
Klubjai: Kőbányai Lombik, Ferencváros, MTK, Ferencváros, 1. FC Kaiserslautern (német), Eintracht Frankfurt (német), Ferencváros, Vasas, Ferencváros, Budapest Honvéd, Rákosligeti AC
Kőbányán kezdett futballozni, 11 évesen a Ferencvároshoz került, a klubbal háromszor lett bajnok és Magyar Kupa-győztes. A Kaiserslauternnel német bajnoki címet szerzett, pályafutását a Honvédban fejezte be. A válogatottban emlékezetes szabadrúgásgólt lőtt a románoknak, az angoloknak és a litvánoknak is.
Érdekességek:
• ott volt az 1996-os atlantai olimpián, de nem játszott
• a Ferencvárossal szerepelt a Bajnokok Ligája csoportkörében
• amikor Németországban bajnok lett, Szűcs Lajos kapus is a csapattársa volt
1 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
4 – bajnoki címet nyert összesen
24 – mérkőzést játszott a válogatottban
5. JUHÁSZ Roland
Klubjai: Tápiószecső, MTK, BKV Előre, Anderlecht (belga), Mol Fehérvár
Az MTK-ban lett élvonalbeli labdarúgó, 2003-ban bajnoki címet nyert a csapattal, majd 22 esztendősen Belgiumba, az Anderlechthez igazolt. Négyszer bajnok, egyszer kupagyőztes lett a brüsszeli klubbal, 2013-ban a Videotonhoz szerződött – a fehérváriaknál fejezte be 37 évesen a futballt ezen a nyáron. A Vidivel kétszer nyert bajnoki címet és egyszer Magyar Kupát.
Érdekességek:
• pályafutását támadóként kezdte, később lett védő
• a Mol Aréna Sóstó első tétmeccsén ő szerezte az Újpest FC elleni találkozó egyetlen gólját
• 2016-ban három meccsen lépett pályára a franciaországi Európa-bajnokságon
4 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
95 – mérkőzésen lépett pályára a válogatottban
20 – év után, a mostani idény végén ért véget a profi pályafutása
6. KÁDÁR TAMÁS
Klubjai: Zalaegerszegi TE FC, Newcastle United (angol), Huddersfield Town (angol), Roda JC (holland), Diósgyőri VTK, Lech Poznan (lengyel), Dinamo Kijev (ukrán), Santung Luneng (kínai)
Zalaegerszegen ismerkedett meg a labdarúgás alapjaival, nem volt 18 éves, amikor a Premier League-ben szereplő Newcastle United szerződtette. Élvonalbeli bajnoki címet a lengyel Lech Poznan csapatával nyert (2014–2015). Július 31-én bemutatkozott a kínai bajnokságban, csereként három perc játék után piros lapot kapott…
• kézilabdában kétszer nyert korosztályos országos bajnokságot
• tizennégy élvonalbeli mérkőzés után szerződtette a Newcastle United
• eddig öt országban, Angliában, Hollandiában, Lengyelországban, Ukrajnában és Kínában légióskodott
1 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
16 – éves múlt, amikor a Vác ellen bemutatkozott az NB I-ben
57 – találkozón játszott eddig a nemzeti együttesben
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
7. KORCSMÁR ZSOLT
Klubjai: Pécsi Góliát, Komlói Góliát, Pécsi MFC, Újpest FC, Brann (norvég), Greuther Fürth (német), Vasas FC, FC Midtjylland (dán)
Az Újpest színeiben mutatkozott be az első osztályban, majd Norvégiába igazolt, ahol kupadöntőt játszott a Brann-nal. Légióskodott a német második vonalban, majd egy évre hazatért, és bronzérmes lett a Vasassal. Dániában bajnoki címet szerzett a Midtjyllanddal, majd májusban bejelentette, sérülés miatt befejezi a profi futballt.
Érdekességek:
• 2009-ben bronzérmes lett az egyiptomi U20-as világbajnokságon
• a világhírű holland labdarúgó, Rafael van der Vaart is volt a csapattársa
• egyelőre Norvégiában él, szívesen oktatna fiatalokat futballra
2 – kupadöntőn játszott pályafutása során
6 – év telt el az első és utolsó válogatott meccse között
26 – találkozón szerepelt a nemzeti csapatban
8. KUTTOR ATTILA
Klubjai: Diósgyőri VTK, Videoton, Győri ETO, MTK FC, Diósgyőri FC, Videoton, MTK Hungária FC, Debreceni VSC, BFC Siófok, Fehérvár FC, BFC Siófok, Szombathelyi Haladás, Abda SC
Diósgyőrben kezdődött a pályafutása, de a Videotonban lett NB I-es játékos. Egyetlen bajnoki címét az MTK-val szerezte, a klubbal háromszor hódította el a Magyar Kupát. Harmincnyolc évesen még biztos pontja volt az élvonalban bronzérmet nyerő Haladásnak.
Érdekességek:
• Végh Zoltán (570) után a második legtöbb mérkőzést (560) játszotta az élvonalban
• hét NB I-es klubban (Videoton, ETO, MTK, DVTK, DVSC, Siófok, Haladás) futballozott
• harminckilenc és fél éves volt, amikor 2009. november 21-én a Paks ellen lejátszotta utolsó élvonalbeli találkozóját
3 – alkalommal szerepelt az NS legjobbjai között
49 – gólt szerzett védőként az NB I-ben
560 – találkozón lépett pályára az első osztályban
9. SEBŐK VILMOS
Klubjai: Ferencváros, Szent István SZKI, Tatabánya, REAC, Újpest, Bristol City (angol), Waldhof Mannheim (német), Energie Cottbus (német), Maccabi Nazaret (izraeli), Zalaegerszegi TE FC, Diósgyőri VTK, Ladánybene, ASV Neudorf/Parndorf (osztrák), Törökbálint
A Ferencvárosnál nevelkedett, de a zöld-fehéreknél nem játszott felnőttkarrierje során. A Tatabányában mutatkozott be az első osztályban, a legjobb itthoni éveit azonban egyértelműen Újpesten töltötte. Később játszott Angliában, pályára lépett a Budesligában, utolsó élvonalbeli csapata a Diósgyőr volt.
Érdekességek:
• Nigéria és Brazília elleni is játszott az atlantai olimpián
• 2000. október 14-én a Cottbus az ő góljával győzte le a Bayern Münchent
• három gólt szerzett a Liechtenstein ellen 5–0-ra megnyert Eb-selejtezőn
1 – bajnoki címet szerzett, mégpedig az Újpesttel 1998-ban
52 – mérkőzést játszott a válogatottban
4 – gólt szerzett a nemzeti együttesben 11-esből
10. URBÁN FLÓRIÁN
Klubjai: Duna Cipő, Újpesti Dózsa, Bp. Volán FC, Győri ETO, KSV Waregem (belga), Mechelen (belga), Újpesti TE, KSV Waregem, Győri ETO, Germinal Ekeren (belga), Anderlecht (belga), Eendracht Aalst (belga), Újpest FC, Szpartak Szubotica (szerb), Szeged LC, Dunakeszi VSE, Újpest FC, Zalaegerszegi TE FC, Újpest FC, Veresegyház, Csengele, Újhartyán, Veresegyház
Huszonkét évesen még a Duna Cipőben futballozott, aztán a Volánban mutatkozott be a legjobbak között. Alig múlt 23, és már a válogatottban is pályára lépett, egy évvel később pedig a belga bajnokság legjobb légiósai között tartották számon. Kulcsszerepe volt abban, hogy a Zalaegerszeg 2002-ben megszerezte története első és eddigi egyetlen aranyérmét az NB I-ben.
Érdekességek:
• 1997-ben az Ekerennel játszott Belga Kupa-döntőt, másnap a 4–2-re legyőzött ellenfélhez, az Anderlechthez igazolt
• első válogatott gólját Írország ellen szerezte: az ellenfél 2–0-ra vezetett, a végén 4–2-re a Puskás Ferenc vezette magyar csapat nyert
• 2012 tavaszán az NB I-es Vasast irányította, de áprilisban szerződést bontottak vele
2 – alkalommal szerepet az NS legjobbjai között
34 – évesen lett bajnok a ZTE-vel
40 – mérkőzést játszott a válogatottban