És hogy milyen volt Puskás Ferenc játéka azon az emlékezetes estén?
„Túlzás nélkül állíthatom, hogy lenyűgöző –folytatta Jimmy Lindsay. – Ő volt a nagyzenekar karmestere. Harminchárom éves kora ellenére remek volt az erőnléte, sosem szórta el a labdát és mint minden nagy játékos esetében mintha neki is mindig lett volna helye és ideje, hogy a legjobb megoldást válassza. A döntő végén frankfurti játékosok az ő mezét akarták először. Egyébként mi ezt megelőzően is láttuk Puskást Glasgowban, 1954. december nyolcadikán, a születésnapomon csapatkapitányként vezette Magyarországot Skócia ellen. Aznap délután nem kellett iskolába mennem és a programfüzet borítóján – ami épp itt van előttem – pont az ő képe díszelgett. A BEK-döntőre visszatérve, talán az ötödik gól tetszett a legjobban, klasszikus ellentámadás volt, amely mélyen a madridi térfélről indult és Puskás fejezte be. A Real jól védekezett, de elképesztő sebességgel váltott át támadásra, meglepve ezzel a frankfurtiakat. Vitán felül áll, ez volt a leglenyűgözőbb mérkőzés, amelyet valaha élőben láttam.”
Iain Lindsay a döntő idején még alig múlt egyéves, így a nagykövetnek nincsenek személyes emlékei a valaha volt legjobb magyar futballistáról, de mivel évek óta hazánkban él, tisztában van vele, mit jelent személye az országnak.
60 éve szerzett Puskás Ferenc négy gólt a rekordok BEK-döntőjében |
Retró varázslat – Malonyai Péter jegyzete |
Hiába Puskás és Di Stéfano, skót whiskyt ők sem tudtak szerezni |
„Főképp a testvéremnek köszönhetően tudtam Puskásról, hiszen hétéves voltam, mikor visszavonult, de tudtam, hogy a legnagyobbak egyike – mondta lapunknak a magyarul is remekül beszélő diplomata. – Ő a gazdag futballhagyományokkal rendelkező Magyarország történetének legjobb futballistája, tehát nem meglepő, hogy nemzeti hősnek számít. Mindemellett nemzetközileg is vélhetően ő a legismertebb magyar sportoló, ami szerintem még inkább fontosabbá teszi a magyarok számára, igazi ikon!”