Drogbáék szépségdíjas gólokkal jutottak az elődöntőbe

2012.02.04. 19:08
Didier Drogba (11) kétszer, Yaya Touré (19) egyszer talált be az elefántok részéről. <br />A volt kispesti Benjamin (2, Angoua) is együtt örül a többiekkel (Fotó: Action Images)
Elefántcsontpart válogatottja 3–0-ra legyőzte a társházigazda Egyenlítői-Guinea csapatát a labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupája szombat esti negyeddöntőjében, és ezzel bejutott a legjobb négy közé. Zambia ugyancsak elődöntős, miután szombaton, a korábbi mérkőzésen szintén 3–0-ra megverte Szudánt.

ELEFÁNTCSONTPART–EGYENLÍTŐI-GUINEA 3–0

Vajon sikerül-e a társházigazda Egyenlítői-Guinea válogatottjának folytatni a meseszerű kalandot? Ez volt az idei Afrika-kupa második szombati negyeddöntőjének nagy kérdése, és mivel Elefántcsontpart válogatottja volt az eddig várakozáson felül szereplő egyenlítőiek ellenfele, sejthető volt a válasz.

A nagyobb játékerőt képviselő „elefántok" léptek fel támadólag, a 9. percben Max Gradel lövése alig ment mellé. A guineaiak tartották a lépést, de a következő nagy helyzet megint az elefántcsontpartiak előtt nyílt, Yaya Touré puskázta el.

A 29. percben Didier Zokorát szabálytalanul állították meg a tizenhatoson belül, a játékvezető büntetőt ítélt: Didier Drogba nem éppen tökéletes lövését Danilo kivédte!

Néhány perccel később a sors javítási lehetőséget kínált a csapatkapitánynak, amikor a hazai védelem tengelyében működő Rui elrontott egy labdaátvételt. Drogba lecsapott a labdára, a tizenhatos bal oldalára érve kibillentett egyensúlyából két hátranyargaló védőt, majd jobbal, higgadtan laposan a kapuba lőtt. 1–0

A fordulás után az „elefántok″ nem pörgették túl a játékot, éppen csak annyit adtak ki magukból, amennyi az események ellenőrzés alatt tartásához kellett. Belefért, hogy Gervinho elügyetlenkedjen két kisebb helyzetet, mert aztán a 69. percben újra jött Drogba, és bombafejessel értékesített egy jobb oldali beadást, eldöntvén ezzel a mérkőzést. 2–0

Ezzel még nem volt vége az érdemi eseményeknek: a 81. percben Yaya Touré is bejelentkezett a meccs legszebb gólja címre. A Manchester City világklasszis középpályása 28 méteres szabadrúgásból jobbal a kapu bal felső sarkába csavarintotta a labdát, majdnem pontosan oda, ahová nem sokkal korábban Drogba fejelte. 3–0

Elefántcsontpart legjobbjai a vasárnapi Gabon–Mali mérkőzés győztesével vívnak meg a döntőbe jutásért.

Ez a párbaj Szudáné,
a továbbjutás Zambiáé (Fotó: Reuters)
Ez a párbaj Szudáné, a továbbjutás Zambiáé (Fotó: Reuters)

ZAMBIA–SZUDÁN 3–0

A zambiaiak voltak a találkozó esélyesei, és ennek megfelelően a 15. percben meg is szerezték a vezetést. Rainford Kalaba ívelte be a labdát balról szabadrúgásból, és a berobbanó Stophira Sunzu a késlekedő kapust megelőzve közvetlen közelről a kapuba csúsztatott. 1–0

A zambiaiak továbbra is kézben tartották a mérkőzést, Szudán nem tudott helyzeteket kialakítani, ráadásul még a szünet előtt elveszítette két játékosát sérülés miatt.

A fordulás után úgy tűnt, a fehér mezesek képesek lesznek felpörögni, ám egy zambiai ellentámadás megpecsételte a sorsukat. A 64. percben Kalaba tört be a tizenhatoson belülre, Eldin Ali elkésett, hátulról csak felrúgni tudta – kiállítás és tizenegyes.

A büntetőt Christopher Katongo még elhibázta, ám az Akram el-Hadi kapusról kipattanó labdát kapásból bevágta. Érdekesség, hogy Katongo a büntetőt jobbal lőtte, a gólt ballal. 2–0

A megfogyatkozó és megtört szudániaknak esélyük sem volt a szépítésre: Zambia előtt további lehetőségek adódtak, és a 86. percben James Chamanga a tizenhatos bal oldaláról jobbal elegánsan a hosszú sarokba kanyarította a harmadik gólt. 3–0

Zambia az elődöntőben a vasárnapi Ghána–Tunézia csata győztesével találkozik.

28. AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA
NEGYEDDÖNTŐ
ELEFÁNTCSONTPART–EGYENLÍTŐI-GUINEA 3–0 (1–0)
Malabo. Vezette: Maillet (Seychelle-szigeteki)
ELEFÁNTCSONTPART: Barry – Gosso, Bamba, K. Touré, Boka – Zokora (Bony, 77.), K. Coulibaly (Eboué, 89.), Y. Touré – Gradel (S. Kalou, 85.), Drogba, Gervinho. Szövetségi kapitány: Francois Zahoui
EGYENLÍTŐI-GUINEA: Danilo – Doe, Kily, Rui, Kamissoko (Fabiani, 84.) – Konate, Juvenal, Randy, Ekanga (Bolado, 69.), Ekedo (Fidjeu, 46.) – Balboa. Szövetségi kapitány: Gilson Paulo
Gólszerző: Drogba (36., 69.), Y. Touré (81.)
ZAMBIA–SZUDÁN 3–0 (1–0)
Bata. Vezette: Bakakry (gambiai)
ZAMBIA: Mweene – Nkausu, Himonde, Sunzu, Musonda – Lungu (Kasonde, 58.), Sinkala, Chansa, Kalaba – C. Katongo (Sakuwaha, 89.), Mayuka (Chamanga, 64.). Szövetségi kapitány: Hervé Renard
SZUDÁN: el-Hadi – Kalifa, Mov. Bahir, Omer, Eldin Ali – Ala Juszif (Amir Kamal, 30.), Nizar Hamid (Ramadan, 40.), Moh. Basir, Haitham Musztafa (Aldod Abdalli, 68.), Tahir – Mudatir el-Tahir. Szövetségi kapitány: Mohamed Abdallah Mazda
Gólszerző: Sunzu (15.), C. Katongo (66.), Chamanga (86.)
Kiállítva: Eldin Ali (64.)