Futballszombat: Porto-arany, Lille-diadal, Tőzsér-gól és Genk-remény

2011.05.14. 23:42
A hajrában tartanak az őszi-tavaszi rendszerű európai labdarúgó-bajnokságok: folyamatosan frissített összeállításunkban a szombat legfontosabb eseményeiről – kupadöntőkről, élesedő bajnoki hajrákról – olvashat.

23.40 KITEKINTŐ: BULGÁRIA. Erős Gábor csapata, a Lokomotiv Plovdiv megnehezítette a Levszki dolgát, végül azonban a fővárosiak nyertek, így maradt esélyük az éllovas Liteksz utolérésére – igaz, a hátralévő három fordulóban nincs a saját kezükben a sorsuk. Erős végigjátszotta a mérkőzést, csapata első, vezető találatánál ő adta a gólpasszt. A plovdiviak jelenleg a 6. helyen állnak, a nemzetközi kupában való indulásról már lemaradtak. 27. forduló, szombati mérkőzések: Lokomotiv Plovdiv–Levszki 2–3, Pirin–Akademik 6–0, Minyor–Csernomorec 0–1, Montana–Szliven 2–2, Lokomotiv Szófia–Cserno More 1–1. Az élcsoport: 1. Liteksz 68 pont, 2. Levszki 63, 3. CSZKA 54 (26 mérk.)23.40 KITEKINTŐ: BULGÁRIA. Erős Gábor csapata, a Lokomotiv Plovdiv megnehezítette a Levszki dolgát, végül azonban a fővárosiak nyertek, így maradt esélyük az éllovas Liteksz utolérésére – igaz, a hátralévő három fordulóban nincs a saját kezükben a sorsuk. Erős végigjátszotta a mérkőzést, csapata első, vezető találatánál ő adta a gólpasszt. A plovdiviak jelenleg a 6. helyen állnak, a nemzetközi kupában való indulásról már lemaradtak. 27. forduló, szombati mérkőzések: Lokomotiv Plovdiv–Levszki 2–3, Pirin–Akademik 6–0, Minyor–Csernomorec 0–1, Montana–Szliven 2–2, Lokomotiv Szófia–Cserno More 1–1. Az élcsoport: 1. Liteksz 68 pont, 2. Levszki 63, 3. CSZKA 54 (26 mérk.)

23.10 PORTUGÁLIA. A Porto 2–0-ra győzött a Marítimo vendégeként a szombat esti utolsó fordulóban, így veretlenül – mindössze hat pontot elhullajtva – nyerte meg a 30 fordulós bajnokságot.

22.55 KITEKINTŐ: BOSZNIA-HERCEGOVINA. Nagy esélyt szalasztott el az éllovas Borac: a Banja Luka-i csapat kikapott szombaton, így három pontot elveszített előnyéből. A meglévő ötpontos sem csekély, de árnyalja a képet, hogy a hátralévő három forduló során az éllovasnak még meg kell küzdenie az őt üldöző, pénteken három pontot kasszírozó, lendületben lévő Zeljeznicarral is. 27. forduló, szombati eredmények: Zvijezda–Borac Banja Luka 1–0, Siroki Brijeg–Slavija 4–1, Travnik–Buducnost Banovici 0–1, Leotar–FK Sarajevo 0–2, Drina Zvornik–Celik 1–0, Velez–Sloboda Tuzla 2–0. Az élcsoport: 1. Borac 57 pont, 2. Zeljeznicar 52, 3. FK Sarajevo 48

22.42 OLASZORSZÁG. A Milan 4–1-re legyőzte a Cagliarit, a San Siro népének nagy örömére a hajrára beállt a hónapok óta sérült Filippo Inzaghi is. Részletek itt.

22.40 FRANCIAORSZÁG. Viharos hajrá a Francia Kupa döntőjében: a 89. percben Ludovic Obraniak az oldalvonal közeléből szabadrúgásból a hosszú sarokba tekert, ezzel vezetett a Lille. A fehér mezesek hamarosan növelhették volna előnyüket, ám Grégory Coupet, a párizsiak kapusa hárította Mathieu Debuchy büntetőjét. A végeredmény: Lille–Paris Saint-Germain 1–0

22.30 KITEKINTŐ: SZLOVÉNIA. Csak döntetlent játszott szombaton a Maribor, ám így is közelebb araszolt a bajnoki címhez, hiszen egyetlen igazi riválisa, a négy győzelemből érkező Domzale veszített Goricában. Az utolsó fordulóban Maribor–Domzale rangadót rendeznek, de lehet, hogy tétje már nem lesz, hiszen két játéknappal a vége előtt öt pont a mariboriak előnye. Figyelem, a szlovén bajnok kiemelt lesz a BL második selejtezőkörében, ahol a Videoton nem. A Maribor ugyebár ismerős a fehérváriaknak... 34. forduló: NK Maribor–NK Koper 1–1, Nova Gorica–NK Domzale 2–1, Rudar Velenje–Triglav Creina 0–0, Nafta–Publikum Celje 0–0, Olimpija Ljubljana–Ajdovscina Primorje 5–0. Az élcsoport: 1. Maribor 69 pont, 2. Domzale 64, 3. Koper 57

22.00 BELGIUM. Tőzsérék végül 3–2-re győztek Gentben, a Standard 2–1-re verte az Anderlechtet, a bajnoki címről a keddi utolsó forduló dönt, amelyben a két érdekelt egymás ellen csatázik.

21.40 OLASZORSZÁG. Robinho (2) és Gattuso, illetve Cossu góljával a szünetben: Milan–Cagliari 3–1

21.40 FRANCIAORSZÁG. Nem esett gól a Francia Kupa döntőjének első félidejében: Paris Saint-Germain–Lille 0–0

21.37 BELGIUM. Izgalmak a tetőfokon: a Genk elveszítette előnyét Gentben (2–2), az Anderlecht egyenlített a Standard vendégeként (1–1) – a gólszerző Juhász Roland! A Genk és a Standard jelenleg 48-48 ponttal áll az élen, a brüsszeliek 45-tel – bár ne számolgassunk, negyed óra még hátravan a mérkőzésekből.

21.35 KITEKINTŐ: SZLOVÁKIA. A ma kora esti mérkőzéseken a címvédő Zilina veresége jelentette a legnagyobb meglepetést: a sereghajtó Dubnica otthonában veszítő zsolnaiak alighanem lemondhatnak az aranyéremről, hiszen az eddig is előttük álló FK Senica és Slovan egyaránt győzött. Két forduló van hátra, az eggyel kevesebb meccset játszó (és a hiányt kedden pótló) Slovan bajnoki esélyei a legjobbak. 31. forduló: Dunajská Streda–Kosice 0–0, Dubnica–Zilina 1–0, FK Senica–Nitra 3–2, Ruzomberok–Zlaté Moravce 0–0, Tatran Presov–Slovan Bratislava 0–2, Trnava–Banská Bystrica 0–2. Az élcsoport: 1. Slovan 59 pont (30 mérk.), 2. FK Senica 58, 3. Zilina 53

21.15 OLASZORSZÁG. A Milan a jelek szerint nem rontja el az aranyünnepet: Robinho után Gennaro Gattuso is betalált a Cagliarinak – fél óra után 2–0-ra vezetnek a lombardok.

21.15 BELGIUM. Már a második félidőben tartanak a rájátszás felsőházának mérkőzései, és az aranyra hajtó Racing Genk egy óra után 2–1-re vezet Gentben, igaz, előnyben van a nagy vetélytárs Standard is az Anderlecht ellen (1–0). Az éllovas genkiek második gólját Tőzsér Dániel szerezte.

21.05 TÖRÖKORSZÁG. Január óta először nyert egymás után két bajnokit a Galatasaray: az ebben az idényben sokat vergődő isztambuli óriásklub Colin Kazim-Richards 86. percben szerzett góljával 3–2-re nyert szombat este a Genclerbirligi vendégeként.

18. Kasimpasa 32 5 8 19 31–64 -33 23

20.50 OROSZORSZÁG. Az immár öt forduló óta veretlen Lokomotiv Moszkva szombat esti kiütéses győzelmével átvette a vezetést az orosz bajnokságban. A Volga négy vereség után pontot szerzett, a sérült Gaál Miklós nem játszott az újonc soraiban.

16. Szpartak Nalcsik 9 1 4 4 7–11 –4 7

20.45 EGY KIS HAZAI. Győzött a Siófok Kecskeméten (3–2), így hiába nyert az MTK is Pápán (2–0), a fővárosi kék-fehérek az utolsó forduló eredményeitől függetlenül elbúcsúztak az élvonaltól. A Siófok megmenekült.

20.30 AUSZTRIA. Mindkét magyar érdekeltségű klub győzött szombat este: a Szabics Imrét a 78. perctől a soraiban tudó Sturm 2–0-ra nyert Linzben, és ezzel megőrizte az első helyet, míg az Austria Wien az Innsbruckot gyűrte le 1–0-ra. Sáfár Szabolcs magabiztos volt a bécsiek kapujában, 300. osztrák bajnokiját kapott gól nélkül hozta le. A Bodnár Lászlót a soraiban tudó, szintén az aranyra hajtó Salzburg vasárnap Waltner Róbert csapatánál, a Mattersburgnál vizitál.

10. LASK 34 3 10 21 21–72 –51 19

20.15 CSEHORSZÁG. A Viktoria Plzen „megválaszolta" a Sparta egy nappal korábbi győzelmét, így két fordulóval a zárás előtt jelentősnek mondható, négypontos előnnyel vezet. A 28. forduló szombati eredményei: Teplice–Viktoria Plzen 0–1, Liberec–Slovácko 1–0, Ostrava–Ustí nad Labem 3–3. Az élcsoport: 1. Viktoria 66 pont, 2. Sparta 62, 3. Jablonec 51

20.05 KITEKINTŐ: GRÚZIA. A Zesztafoni húsz forduló óta veretlen, szombati sikerével győzelmi sorozata hat mérkőzésesre hízott, ám egy hajrábeli góllal a Dinamo Tbiliszi is nyert, így a bajnokavatás egyelőre elmaradt. Két forduló van hátra, az előny hat pont – úgyhogy ami késik, valószínűleg nem múlik. 34. FORDULÓ: Zesztafoni–Szamtredia 4–1, Dinamo Tbiliszi–Szioni 1–0, Szpartaki Csinvali–Baia 3–0, Olimpi Rusztavi–Kolheti Poti 0–1, Torpedo–WIT Georgia 0–0. Az élcsoport: 1. Zesztafoni 75 pont, 2. D. Tbiliszi 69, 3. Olimpi 60

19.55 OLASZORSZÁG. A Genoa szépített, a Lazio végül 4–2-re nyerte meg a Serie A 37. fordulójának nyitó mérkőzését. Folytatás 20.45-kor: Milan–Cagliari.

19.50 EGY KIS HAZAI. Megállíthatatlanul nyomul a Diósgyőr az NB II Keleti csoportjának bajnoki címe felé. A DVTK Kazincbarcikán győzött 1–0-ra a 26. forduló szombati programjában. Eredmények itt.

19.45 KITEKINTŐ: MONTENEGRÓ. A Mogren és a Buducsnoszt egyaránt győzött szombat délután, így két fordulóval a zárás előtt még nem dőlt el, melyikük lesz a bajnok. A jövő héten kiváló alkalom nyílik a dolgok rendbe tételére: a két csapat egymás ellen játszik a Mogren pályáján. 31. FORDULÓ: Rudar–Mogren 0–1, Buducsnoszt–Mornar 3–2, Zeta–Szutjeszka 0–0, Mladoszt–Bar 3–1, Decsics–Lovcsen 2–0, Petrovac–Grbalj 1–2. Az élcsoport: 1. Mogren 70 pont, 2. Buducsnoszt 67, 3. Rudar 54

19.40 EGY KIS HAZAI. Menekülnek a menekülésre kényszerülők: az első félidő hajrájában az MTK vezet Pápán, a Siófok Kecskeméten – ha így maradnának az eredmények, az MTK már ma kiesne.

19.28 OLASZORSZÁG. Meg ne feledkezzünk a Lazióról, amely nagyszerű második félidőt produkál! Rocchi találatát Hernanes tíz perc alatt legyártott duplája követte, a rómaiak húsz perccel a vége előtt 4–1-re vezetnek a Genoa ellen.

19.20 EGY KIS HAZAI. A kezdeti lendület alábbhagyott, Lencse László kiállítása miatt emberhátrányba is került a Videoton, de 2–1-re végül legyőzte a Győrt az NB I-ben. Időközben újabb három mérkőzés kezdődött meg: pályán a kiesés ellen küzdő Siófok és MTK.

19.15 KITEKINTŐ: LITVÁNIA. Izgalmakban bővelkedő döntőt követően az Ekranas megvédte elsőségét a Litván Kupában.

18.50 AUSZTRIA. Az éllovas Sturm Graz Szabics Imre nélkül kezdett a sereghajtó LASK vendégeként a 34. fordulóban, és negyedóra elteltével 1–0-ra vezet. Az egyik nagy aranyvetélytárs, az Austria Wien – kapujában a 300. osztrák bajnokiján szereplő Sáfár Szabolccsal – egyelőre 0–0-ra áll a Wacker Innsbruck ellen.

18.35 KITEKINTŐ: MACEDÓNIA. Már csak roppant balszerencsés körülmények között veszítheti el a Skendija 79 a bajnoki címet. Az albán hátterű tetovói klub – amely újonc az élvonalban – szombat délután 2–0-ra legyőzte a Turnovót, és három fordulóval a zárás előtt kilenc ponttal vezet a második helyezett Metalurg Szkopje előtt, gólkülönbsége 17-tel jobb. A macedón bajnok ugyanúgy nem lesz kiemelt a BL-selejtező második körében, mint a Videoton. A 30. forduló eredményei: Turnovo–Skendija 79 0–2, Rabotnicski–Metalurg 1–1, Vardar–Szkopje 0–0, Renova–Teteksz 4–2, Napredok–Bregalnica Stip 0–0, Peliszter–Szileksz 2–3. Az élcsoport: 1. Skendija 67 pont, 2. Metalurg 58, 3. Renova 55

18.15 OLASZORSZÁG. Időközben nemcsak megkezdődött a Lazio–Genoa mérkőzés a Serie A 37. fordulójában, de Biava, illetve Palacio góljával 15 perc után máris 1–1 az állás. A Lazio győzelme esetén még reménykedhet a BL-selejtezőt érő 4. hely elérésében.

18.10 SKÓCIA. Véget ért a rájátszás a Premier League alsóházában, az utolsó játéknap egy elmozdulást hozott: győzelmével az Aberdeen megelőzte a Hiberniant. A Hamilton kiesése már korábban eldőlt. A felsőházban vasárnap következik a döntés, még a Rangers és a Celtic is bajnok lehet.

SKÓT PREMIER LEAGUE
RÁJÁTSZÁS
ALSÓHÁZ, 5. (UTOLSÓ) FORDULÓ
Hamilton–Inverness 1–2
Hibernian–Aberdeen 1–3
St. Mirren–St. Johnstone 0–0
A végeredmény: 7. Inverness 50 pont, 8. St. Johnstone 44, 9. Aberdeen 38, 10. Hibernian 37, 11. St. Mirren 33. 12. Hamilton 26

18.00 EGY KIS HAZAI. A jelek szerint a fehérvári futballisták nem merültek ki bajnoki címük megünneplésében. Nikolics Nemanja és Polonkai Attila góljával fél óra elteltével a fehérváriak 2–0-ra vezetnek a Győr ellen, a Sóstói Stadionban szól a „Gyuri bácsi! Gyuri bácsi!" és a „Bajnokcsapat, bajnokcsapat!" rigmus. Kövesse az eseményeket az NSO-n.

17.55 ANGLIA. Vége az FA-kupa döntőjének! Története során ötödször, 1969 óta először a Manchester Cityé a trófea! A Stoke City elleni finálét Yaya Touré gólja döntötte el (1–0). Részletek itt.

17.35 ANGLIA. Yaya Touré közeli lövésével megtört a jég az FA-kupa döntőjében: Manchester City–Stoke City 1–0, a hátralévő idő 15 perc.

17.30 EGY KIS HAZAI. Pályán a bajnok, megkezdődött az NB I 29. fordulójának második szombati mérkőzése: Videoton–Győr, kövesse nyomon az eseményeket az NSO-n.

17.25 NÉMETORSZÁG. Véget ért az idény. A bajnok Dortmund mögött a Leverkusen megőrizte a második helyet, a Bayern München harmadik, így BL-selejtezős, a Szalai Ádámot és Lőw Zsoltot foglalkoztató (ám az utolsó mérkőzésen egyiküket sem pályára küldő) Mainz ötödik lett. Kiesett az Eintracht Frankfurt, a Borussia Mönchengladbach osztályozón javíthat, a Wolfsburg megmenekült. A részletekről itt olvashat. 34. FORDULÓ. Végeredmények: Bayern München–VfB Stuttgart 2–1, Borussia Dortmund–Eintracht Frankfurt 3–1, Hamburg–Mönchengladbach 1–1, Mainz–St. Pauli 2–1, Hoffenheim–Wolfsburg 1–3, 1. FC Köln–Schalke 2–1, Freiburg–Bayer Leverkusen 0–1, Hannover–Nürnberg 3–1, Kaiserslautern–Werder Bremen 3–2

17.05 NÉMETORSZÁG. Jelentős változás az alsóházban! A Dortmund fordított a Frankfurt ellen (2–1), így utóbbi visszacsúszott a kiesést jelentő 17. helyre. A Hoffenheim ellen időközben szintén fordító Wolfsburg (2–1) két helyet előre lépve pillanatnyilag bennmaradó, a továbbra is előnyben lévő Mönchengladbach osztályozós.

17.00 OLASZORSZÁG. A B-liga 40. fordulójának nemrégiben véget ért mérkőzései után biztossá vált, hogy a Novara mellett a Varese is osztályozót játszhat az élvonalba jutásért (a Siena és az Atalanta korábban feljutott). Javította esélyeit a Filkor Attila Triestináját legyőző Torino, táplálja a reményt a Padova, a Livorno és az Empoli. Eredmények és tabella itt.

16.51 EGY KIS HAZAI. Végeredmény az NB I 29. fordulójának fővárosi nosztalgia rangadóján: Bp. Honvéd–Újpest 1–4. A mai folytatás programját itt találja.

16.50 ANGLIA. Hiába a több kapura lövés, hiába a több kaput el is találó lövés, a Manchester City egyelőre nem tudta feltörni a Stoke City védelmét. Az FA-kupa döntője a szünetben: 0–0

16.40 NÉMETORSZÁG. A Frankfurt villámgólt szerzett Dortmundban (1–0), így pillanatnyilag az alsóházi sorrend: 15. Gladbach (bennmaradó), 16. Frankfurt (osztályozós), 17. Wolfsburg (kieső). Utóbbi helyzetét súlyosbítja, hogy időközben hátrányba került a Hoffenheim otthonában.

16.38 NÉMETORSZÁG. Megkezdődött a bajnoki idény utolsó kilenc félidője. Az eredmény (és a negyedik hely) után futó Mainz behúzta a második cseréjét is, így már csak egy esélye maradt a kispadon ülő Lőw Zsoltnak, hogy mainzi búcsúmeccsén pályára lépjen.

16.28 ANGLIA. Egyelőre nincs gól az FA-kupa döntőjében, 25 perc elteltével: Manchester City–Stoke City 0–0.

16.25 NÉMETORSZÁG. Félidei eredmények: Bayern München–VfB Stuttgart 1–1, Borussia Dortmund–Eintracht Frankfurt 0–0, Hamburg–Mönchengladbach 0–1, Mainz–St. Pauli 0–1, Hoffenheim–Wolfsburg 0–0, 1. FC Köln–Schalke 1–0, Freiburg–Bayer Leverkusen 0–1, Hannover–Nürnberg 1–1, Kaiserslautern–Werder Bremen 3–1. A pillanatnyi állás szerint a Leverkusen a második, a Bayern BL-selejtezős a harmadik helyen. Az odalenti rettegők közül a Mönchengladbach egy helyet előre lépve bennmaradó, a Wolfsburg osztályozós, a Frankfurt kieső.

16.15 NÉMETORSZÁG. Az első félidő hajrájához közelednek a csapatok. Mario Gomez szokás szerint a kapuba talált, a Bayern München így egyenlített a Stuttgart ellen (1–1), de a Leverkusen vezet Freiburgban (1–0), így egyelőre az övé a második hely. Hajnal Tamás kezdő a Stuttgartban.

16.00: Köszöntjük velünk tartó olvasóinkat! Bemelegítésképp tekintsük meg, hogy a Manchester United néhány perccel ezelőtti célba jutása után hogyan fest Európa idei bajnokainak és kupagyőzteseinek tablója!

Nézzük, milyen műsort kínálnak a nap további részében a topligák! Angliában máris elkezdődött az FA-kupa döntője (Manchester City–Stoke City). Németországban zajlik az utolsó forduló, amelynek a BL- és El-helyek pontos elosztása, valamint a kiesés szempontjából van jelentősége. Olaszországban este előbb a Lazio, majd a bajnoki címét ünneplő Milan lép pályára, Franciaországban este a Paris Saint-Germain és a Lille vív meg a kupadöntőben. (Spanyolországban holnap rendezik a fordulót.)

Idehaza is megkezdődött már a 29. forduló szombati programja, amely után eldőlhet, hogy az MTK vagy a Siófok követi a Szolnokot az NB II-be. Játszanak a hazai második vonalban is, mint ahogyan Portugáliától Grúziáig sok helyütt.