Mali tizenegyesekkel búcsúztatta Gabont

2012.02.05. 19:54
Az Afrikai Nemzetek Kupája harmadik negyeddöntőjében csak a tizenegyesek hoztak döntést, és a házigazda Gabon végül az 1–1-es mérkőzés után búcsúzott Malival szemben, miután Pierre-Emerick Aubameyang hibázott a negyedik párban. A nap másik mérkőzésén Ghána hosszabbítás után 2–1-re győzte le Tunéziát.

A gaboni Aubameyang (9) jól játszott a kontinensviadalon, de döntő helyzetben hibázott (fotó: Reuters)

GABON–MALI

Gabon menetelve, majdhogynem díszlépésben jutott tovább csoportjából, míg Mali alaposan megszenvedett, csak nehezen harcolta ki a negyeddöntős részvételt, így nemcsak a hazai pálya miatt tűnt esélyesebbnek Gabon az összecsapás előtt.

Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, eleinte Mali, majd a házigazda mutatkozott aktívabbnak, ám a sárga-kék mezben nyomuló Gernot Rohr-csapat némiképp veszélyesebbnek mutatkozott, Pierre-Emerick Aubameyang nem is járt messze a gólszerzéstől, ám a kapufa nem vele volt.

Fordulás után Eric Mouloungui lövésével szerzett vezetést Gabon. Aubameyang visszapasszolt labdája teljesen üresen találta a gólszerzőt, akinek erős lövését nem tudta védeni Soumbeila Diakité. 1–0

Mali gyorsan egyenlíthetett volna, ám Modibo Maiga 16 méteres lövése után Didier Ovono leért a jobb alsó sarok elé, ezt követően viszont a hazaiak növelhették volna előnyüket, ám Daniel Cousin – miután a mali védelem újra lemaradt a középen érkező játékosról – a lécet trafálta telibe közelről.

Mali támadgatott a folytatásban, de Seydou Keitáékon nem érződött az átütő erő, a hajrában mégis összejött a hosszabbítást érő gól: bal oldali beadás után Maiga fejelte vissza a labdát a csereként beállt Cheick Diabaté elé, aki lefordult védőjéről, majd nem éppen erős lövésével is kifogott a rosszul reagáló Ovonón. 1–1

A hosszabbítás meglehetősen visszafogott játékot hozott mindkét részről, Keita pontosabb fejessel Malit juttathatta volna tovább, sőt a Barcelona középpályása előtt a 120. percben is adódott egy lehetőség, ám a labda kapu fölé szállt.

Végül mégis ő lett Mali hőse, a tizenegyespontról végzett rúgások során ugyanis a negyedik párig mindenki hibátlan volt, akkor azonban a torna egyik felfedezettje, Pierre-Emerick Aubameyang hibázott, Keita pedig ötödikként nem rontott. Mali bejutott az elődöntőbe, és ott Elefántcsontparttal találkozik.

A TIZENEGYESPÁRBAJ

Tunézia a hosszabbításban bukott el Ghána ellen

GHÁNA–TUNÉZIA

A nap második mérkőzésén nem kellett sokat várni az első gólra, hiszen a ghánaiak csapatkapitánya, John Mensah már a 10. percben megszerezte a vezetést a Fekete Csillagoknak. A védőről – aki a Botswana elleni meccsen piros lapot kapott – bal oldali szöglet után mindenki lemaradt a 10. percben, ő pedig az ötösről a kapu jobb oldalába fejelt. 1–0

A gól után érthetően inkább Tunézia próbálkozott, ám egy tizenegyesgyanús szituációnál (Szaber Kelifát rántották vissza) többet sokáig nem tudtak felmutatni, a 42. percben váratlanul mégis megérkezett az egyenlítés. Jobb oldali beadás után Kelifa emelkedett a legmagasabbra, és a feje búbjával a kapuba tudta továbbítani a labdát. 1–1

A mérkőzés színvonalában némileg elmaradt a várttól, amiben elsősorban Ghána volt inkább ludas, Tunézia jól rombolt, ám inkább kivárásra játszott. A hajrában azért adódott egy-két lehetőség, ezek közül Asamoah Gyan esetében Ghána járt közelebb a gólszerzéshez, ám Adam Larsen Kwarasey hárította pattogós lövését.

A hosszabbításban mindössze 17 másodperc kellett hozzá, hogy a kapuban landoljon a labda, a csereember Isszam Dzsema mégsem örülhetett, mert méretes lesről juttatta a játékszert a hálóba. A ghánaiak hosszú labdákkal próbálkoztak, ám a tunéziaiak remekül felkészültek Gyan ellen, az utolsó percekre le is cserélte a támadót Goran Sztevanovics.

A 101. percben aztán egy ajándékgólnak nyugodtan nevezhető találattal újra vezetést szerzett Ghána: egy jobb oldali, veszélytelen beadás után Ajmen Metluti kapus kiejtette a labdát, épp André Ayew elé, akinek csak az üres kapuba kellett továbbítania. Megtette. 2–1

Tunéziából a 109. percben Ajmen Abdennurt kiállította a játékvezető, amiért lekönyökölte André Ayewet, így tovább is csökkentek a pirosmezesek esélyei. Ghána nem szép meccsen, de nyert, és Zambiával mérkőzik a négy között.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA, 2012
NEGYEDDÖNTŐ
GABON–MALI 1–1 (0–0) – tizenegyesekkel: 4–5
Libreville, Stade d’Angondgdjé. Vezette: Hajmudi (algériai)
GABON: Ovono – Manga, Brou Apanga, Mouele, Moussonou – Moubamba (Palun, 93.), Madinda (Mbanangoyé, 104.), Biyogo Poko, Mouloungui – D. Cousin (Do Marcolino, 69.), Aubameyang. Szövetségi kapitány: Gernot Rohr
MALI: Soumbeila Diakité – Kanté, Tamboura, Berthé, D. Diakité – S. Keita, A. Traoré (Yatabaré, 67.), B. Traoré, Sow (C. Diabaté, 75.) – Maiga, Samba Diakité. Szövetségi kapitány: Alain Giresse
Gólszerzők: Mouloungui (55.), ill. C. Diabaté (84.)
A tizenegyest berúgta: Biyogo Poko, Mbanangoyé, Mouloungui, Manga, ill. C. Diabaté, Yatabaré, Kanté, B. Traoré, S. Keita
A tizenegyest kihagyta: Aubameyang

GHÁNA–TUNÉZIA 2–1 (1–1, 1–1, 1–1) – hosszabbítás után
Franceville, Stade de Franceville. Vezette: Alioum (kameruni)
GHÁNA: Kwarasey – John Mensah (Vorsah, 53.), Boye, Alhassan, Inkoom – Muntari (J. Ayew, 64.), Annan, K. Asamoah, Agyemang-Badu – A. Gyan (P. Tagoé, 100.), A. Ayew. Szövetségi kapitány: Goran Sztevanovics
TUNÉZIA: Matluti – Haggui, Abdennur, Sammem, Ifa (Busszaidi, 82.) – Raged, Traui, Szaihi (Dzsema, 69.), Daudi (Darragi, 106.) – Kelifa, Mszakni. Szövetségi kapitány: Szami Trabelszi
Gólszerzők: John Mensah (10.), A. Ayew (101.), ill. Kelifa (42.)