Afrika-kupa: Egyenlítői-Guinea történelmi sikerével rajtolt a torna

2012.01.21. 21:47
A társházigazda Egyenlítői-Guinea 1–0-ra legyőzte Líbiát a 2012-es labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupája nyitó mérkőzésén. A vendéglátóknak ez volt az első győzelmük a kontinenstorna történetében. A csoport másik mérkőzésén Szenegál meglepetésre kikapott

A gólszerző Javier Balboa volt a hazai válogatott hőse (Fotó: Reuters)

EGYENLÍTŐI-GUINEA–LÍBIA

Líbia nem először játszott nyitó mérkőzést az afrikai kontinenstornán, 2006-ban az akkori házigazda Egyiptom ellen is szerepet osztott neki a sors – akkor sima 0–3 lett a vége. Ezúttal természetesen szerették volna játékosai jobban kezdeni, legalább úgy, mint 1982-ben, amikor elődeik – szintén nyitó meccsen – házigazdaként 2–2-re végeztek Ghánával.

Az első percek tapogatózó játékot hoztak, az első lövésre egészen a 12. percig várni kellett, négy perccel később Egyenlítői-Guinea válogatottja pedig a vezetést is megszerezte, azonban a játékvezető les címén érvénytelenítette Iván Bolado találatát. Líbia támadójátékáról sokat elmond, hogy az első szögletét a 43. percben végezhette el.

A szünet után feljavuló líbiaiak többször kerültek az ellenfél kapuja elé, a gólszerzés azonban nekik sem jött össze, ráadásul a meccs legnagyobb védését az ő kapusuknak, Szamir Abudnak kellett bemutatnia Lawrence Doe szabadrúgását követően.

A házigazdák a végén még egy sebességi fokozattal feljebb kapcsoltak, és ennek eredményeként a vezető találatot is megszerezték. Javier Balboa lépett ki a leshatáron Daniel Ekedo nagyszerű indításával, majd higgadtan a kapu bal felső sarkába tekerte a labdát a 87. percben. Pár perccel később meg is duplázhatták volna az előnyüket a hazaiak, azonban a keresztléc a líbiaiakkal volt.

A háromperces ráadásban újabb találat már nem született, ami azt jelentette, hogy Egyenlítői-Guinea megnyerte története első mérkőzését az Afrikai Nemzetek Kupáján.

A MÉRKŐZÉS GYŐZTES TALÁLATA

SZENEGÁL–ZAMBIA

A csoport másik találkozóján a nagyobb nevekből álló Szenegál számított esélyesebbnek, az első húsz percben még az esélytelenebb zambiaiak jutottak kétgólos előnyhöz, mindkét gólhoz kellett a védelem nagy kihagyása is. Előbb a 12. percben kétszer is fejelni tudtak a zambiaiak a tizenhatoson belül, Emmanuel Mayuka nem is hibázott öt méterről, majd a 20. percben rossz lesre állítás után Rainford Kalaba került ziccerbe, és bombázott a jobb alsóba.

A folytatásban nagy mezőnyfölényben játszott Szenegál, de a kapu előtt ez vajmi keveset ért, a hajrára megérkezett a Newcastle (nemrégiben még Freiburg) gólvágója, Papiss Demba Cissé is, aki kapufát fejelt, de gólt szerezni csak egyet sikerült Dame N’Doye révén, így Zambia 2–1-re nyert.

28. AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA, EGYENLÍTŐI-GUINEA, GABON
A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
EGYENLÍTŐI-GUINEA–LÍBIA 1–0 (0–0)
Bata,Estadio de Bata, 37 500 néző. V: Noumandiez Doue (elefántcsontparti)

EGYENLÍTŐI-GUINEA: Danilo – Doe, Rui, Kamissoko – Alvárez, Ndongo, Konaté, Randy – Bolado (Ekanga, 70.) – Balboa, Fidjeu (Bodipo, 75.; Ekedo, 86.). Szövetségi kapitány: Gílson Paulo

LÍBIA: Abud – Belrajs, al-Sibani, Szalama, al-Abajdi – el-Hatrusi (Sarif, 67.), Mahamat, al-Szanaani (al-Abajdi, 72.) – Mabruk (Busszefi, 54.) – al-Zvei, Szaad. Szövetségi kapitány: Marcos Paqueta
G: Balboa (87.)
SZENEGÁL–ZAMBIA 1–2 (0–2)
Bata, Estadio de Bata. V: Alioum Neant (kameruni)
SZENEGÁL: Coundoul – Mbengue, Sané, S. Diawara, Mangane – N’Daw, Diamé, R. Gomis (N’Doye, 28.), Niang (Dia, a szünetben) – M. Sow (P. D. Cissé, 67.), D. Ba. Szövetségi kapitány: Amara Traoré
ZAMBIA: Mweene – Sunzu, Kasonde, Himoonde, Musonda (Chamanga, 69.) – Sinkala, Chansa (Mulenga, 69.), Kalaba, Lungu – Katongo, Mayuka (Chivuta, 81.). Szövetségi kapitány: Herve Rénard
Gólszerzők: N’Doye (74.), ill. Mayuka (12.), Kalaba (20.)