Totti-parádé és Roma-siker a Fiorentina ellen

2012.12.08. 22:54
Francesco Totti 36 évesen többször csúfot űzött a Fiorentina-védőkből (fotó: Reuters)
Az AS Roma a Serie 16. fordulójában kiváló mérkőzésen 4–2-re legyőzte hazai pályán a Fiorentinát. Francesco Totti ismét vezére volt csapatának: két gólja mellett „másfél” gólpasszt is jegyzett. A Fiorentina nem járt messze a pontszerzéstől, de a Roma ezen a mérkőzésen többet tett a három pont megszerzéséért.

Ha lehetett várni egy mérkőzéstől az olasz bajnokságban, hogy látványos lesz, akkor arra a Zdenek Zeman által irányított Roma (amely eddig a legtöbb gólt szerezte a szezonban) és a Vincenzo Montella által dirigált Fiorentina (amely az idény meglepetéscsapata kiegyensúlyozott és erőn felüli játékával) összecsapása joggal tartott igényt. Nos, a lüktető támadójátékra – és olykor felelőtlen védekezésre – vágyóknak nem okozhatott csalódást a két csapat: a felek az idény eddigi egyik legjobb mérkőzését játszották a Stadio Olimpicóban.

ÖSSZEÁLLT A BERGAMÓI VÉDELEM
Az Atalanta Germán Denis és Federico Peluso találatával 2–1-re legyőzte a Parmát. A bergamóiak már az első félidőben elhúztak két góllal, és ugyan Amauri révén a szünet előtt szépíteni tudtak a „keresztesek”, a meccs három pontja a fekete-kékeké lett, miután a vendégeknek csupán egyetlen kaput eltaláló lövésük volt az összecsapáson. Az Atalanta három bajnoki vereség után nyert újra és egyúttal hárommeccses kudarcsorozatba taszította aktuális ellenfelét, továbbá megelőzte a tabellán.

A 7. percben például úgy szerzett vezetést a Roma, hogy előtte már két helyzetet kialakított: mint utóbb kiderült, a gólt végül Leandro Castán szerezte, miután Panajotisz Tahcidisz fejese után elsőként berobbanva a kapu torkából továbbította a hálóba a labdát. Bár a pályán a görög jól megünnepeltette magát, így neki a történelemkönyvekbe csak az assziszt jut (Francesco Totti helyett).

Érdekes góllal egyenlített a Fiorentina, hiszen egy szabadrúgást követően a teljes olasz védelem kirontott. Ám mivel a labda a fejek felett szállt, ez hibás megoldásnak tűnt, ugyanis az asszisztens nem emelte zászlaját, bár az akció lesgyanúsnak tűnt. A kötelező feladatot Gonzalo Rodríguez passza után végül Facundo Roncaglia oldotta meg, miután öt méterről mattolta Mauro Goicoecheát. 1–1

No persze egy 14. percben született gól sosem jelentheti egy meccs végét, ha Zeman is a vonalak mellett áll, és ez ezúttal sem történt így: a játék csak ezt követően pörgött fel igazán, elsősorban a Romának köszönhetően. A „farkasok” sorra dolgozták ki helyzeteiket, Emiliano Vivanónak és a Rodríguez irányította védelemnek is volt dolga rendesen.

Nem is kellett sok idő, hogy a bordó-sárgák visszavegyék a vezetést, Francesco Totti és Mattia Destro vezetett remek akciót, előbbit előzékenyen szolgálta ki fiatal honfitársa, a „falkavezér” pedig szép mozdulattal továbbította a kapuba a labdát. 2–1

A folytatásban is érett, hogy a hazaiak növelik előnyüket, miközben alaposan felpaprikázódott az összecsapás, amikor Rubén Olivera csúnyán odataposott Miralem Pjanicnak, ám sárgával megúszta az amúgy piros lapos megmozdulást. Rodríguez egy fantasztikus szereléssel még elodázta a harmadik római találatot, ám az így is megszületett a szünet előtt: Francesco Totti bivalyerős lövése után Viviano képtelen volt lekövetni a labdát, mellényúlása után pedig ismét egy kupacban voltak a hazaiak. 3–1

Nem sokáig tűnt azonban simának a mérkőzés, hiszen a szünetben Olivera helyére beállt Mounir El Hamdaoui gyakorlatilag az első megmozdulásából egyenlített, amikor kihasználta a 46. percben, hogy teljesen üresen hagyták, és középről befejelte Borja Valero beadását. 3–2

Hiába játszott fölényben a Roma, az újabb gól – pontosabban a megadott gól, hiszen egy nem is annyira lesgyanús született – sokáig nem akart megjönni, miközben a Fiorentina ellentámadásaiban volt a veszély. A Luca Toni helyére érkező Haris Seferovic közel járt az egyenlítéshez, ám a csattanó végül egy másik cseréé, Pablo Osvaldóé volt, aki Totti gólpassza után eldöntötte a találkozót. A Roma 4–2-re legyőzte a Fiorentinát, és megelőzte a táblázaton.

1. Juventus 15 11 2 2 32–10 +22 35
2. Napoli 15 10 3 2 28–12 +16 33
3. Internazionale 15 10 1 4 27–16 +11 31
4. Roma 16 9 2 5 38–26 +12 29
5. Fiorentina 16 8 5 3 29–18 +11 29
6. Lazio 15 9 2 4 24–18 +6 29
7. Milan 15 6 3 6 24–19 +5 21
8. Atalanta 16 7 2 7 17–23 –6 21