Címvédéssel 21. alkalommal bajnok a Barcelona

2011.05.11. 19:51
Seydou Keita fejese barcelonai aranyat ért (Fotó: Reuters)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Primera División) 36. fordulójában a Levante vendégeként döntetlent játszott a listavezető Barcelona, a katalánok így megvédték bajnoki címüket, hiszen a hátralévő két fordulóban már csak befogni lehet őket legfeljebb, megelőzni nem. Pep Guardiola csapatának egy pont kellett a bajnoki cím biztosításához, körülbelül ennyit is adott ki magából idegenben. A Barcelona sorozatban harmadszor lett bajnok, az elmúlt hét évben ötödször, míg a klub történetében már 21. alkalommal.

A katalánok nem ünnepeltetik magukat előre, és nem bíztak semmit a véletlenre, a lehető legkomolyabban vették a találkozót. No persze, így tudnak maguknak nyugalmas időszakot a május 28-i BL-döntőig. Pep Guardiola vezetőedző a Víctor Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Abidal – Xavi, Busquets, Seydou Keita – Messi, David Villa, Afellay kezdőcsapatot küldte pályára.

A francia balhátvéd pályára lépését nyugodtan sorolhatjuk még most is a csoda kategóriába, hiszen két hónapja sincs, hogy májdaganattal műtötték. Most pedig nem jelképes perceket tölthetett a pályán – mint a Real Madrid elleni BL-elődöntőben –, vagy egy eldőlt összecsapás hajrájára állt be – mint a hétvégi bajnokin az Espanyol ellen 2–0-s Barca-vezetésnél –, hanem a kezdőbe jelölték. Guardiola, aki sérülések miatt egyébként is gondban van a balhátvédeket illetően, korábban a BL-döntővel kapcsolatban is megelőlegezte Abidalnak a kezdést.

1. FÉLIDŐ

A tengerzöld szerelésben játszó vendégek a kezdés után azonnal megkezdték a labda járatását, ahogyan azt csak ők tudják. Öt perc telt el hasonló játékkal, a vendégek oldalt és mélységet is gyakran váltottak, de a kapuig nem jutottak. Igaz, közben a labdát sem engedték át ellenfelüknek. A nem túl gyakori katalán labdavesztéseket azonnali letámadás és a labda visszaszerzése követte, csírájában elfojtva az amúgy is vérszegény hazai próbálkozásokat. Az első tíz percben a Barcelona kettes üzemmódban dolgozott, gyakorlatilag a bemelegítésük intenzívebb lehetett.

A 15. perchez érve Dani Alves gyorsított a tempón, a jobbhátvéd kétszer is a hazai tizenhatoson belülre sprintelt, de előbb tisztázták a beadását, majd a neki szánt indítást fejelték el a brazil elől. A 17. percben szép támadást vezetett a Levante: Felipe Caicedo kavargatott a jobb szélen, beadását a középen üresben érkező Xisco Nadal belsőzte kapásból a tizenhatosról a jobb kapufa mellé. Többet ígért az akció, csak a befejezést elkapkodták a vendéglátók.

Ha nem is hozta tűzbe a hazaiakat a lehetőség, mindenesetre önbizalmat adott nekik: bátor játékkal ez ellen a Barcelona ellen nemcsak kereshetnek, hanem találhatnak is valamit. Helyzetig igaz ők sem jutottak, de sokkal lelkesebben rohamoztak, mint korábban. A vendégek egyelőre nem fújtak még ébresztőt. A 28. percben váratlanul és tőlük szokatlan módon szereztek vezetést a vendégek! Xavi a kezdőkör környékéről ívelte előre a labdát, amely harminc métert szállt. A balösszekötő helyén nagy lendülettel érkező Seydou Keita 15 méterről, két védőt megelőzve stukkolta a labdát a kapu jobb oldalába. 0–1

Az egy szem hazai csatárként is veszélyes Caicedo egyenlíthetett volna, ha nem állították volna meg véleményes lesen, és nem védett volna Víctor Valdés bravúrral. A kapott gól kicsit elvette a hazaiak kedvét a munkától, a Levante védekezéssel és rombolással töltötte a félidő hajráját megelőző perceket. A vendéglátók térfelükre visszazárva négy négy kettes, háromsoros, szoros védőfalat alkottak, a vendégek tették-vették a labdát, nekik aztán tényleg nem volt sürgős.

Amilyen váratlan volt vendégek vezető találata, annál váratlanabb volt a házigazdák egyenlítése a 41. percben. Caicedo kapott egy indítást, amelyre nem túl meggyőzően sprintelt rá. A rutinos Gerard Piqué azonban gyermeteg hibát követett el – óriási lyukat rúgott –, majd a kifutó Víctor Valdés combján pattant tovább a labda, amely így lett jó a Levante centerének, aki nyolc méterről az üres kapuba passzolt. 1–1

A szünetig Lionel Messi centikkel mellé tekert, 23 méteres szabadrúgása fért bele és a katalán védelem újabb bizonytalansága, ami majdnem hazai vezetést eredményezett. A közepes színvonalú, kevés helyzetet hozó első félidő igazságos döntetlennel zárult.

2. FÉLIDŐ

Guardiola alapos fejmosást tarthatott az öltözőben, a vendégek felpörgették a játékot, de a szívós Levante védőmunkája eredményesnek bizonyult. Afellay játéka üde színfolt volt a Barcánál, a holland ugyanis a tőle megszokott lendülettel vállalta fel a sprinteket, más kérdés: előbb-utóbb az egyik ellenfél felborította, míg a vendégek összjátéka nem jutott vele előrébb. Sőt sokszor kifejezetten „idegen testnek" tűnt a légiós...

Az 58. percben Messi villant: öt védő között tört kapura, majd 14 méterről, már ajtó-ablak helyzetben a rövidet vette célba, labdája a kapufáról keresztbe pattant a hazai kapu előtt, a helyzet odalett. A 61. percben Abidal helyett a fiatal Fontás szállt be a játékba, így utóbbi már közelről láthatta, ahogy a tizenegyes pontnál Caicedo feldobta magát, de a bíró nem ette meg a mutatványt. Nem sokkal később a szokatlanul bizonytalan Piqué viszont besárgult a hazai gól szerzőjéről.

A 72. percben ismét Messi varázsolt. Jobbról cselezett keresztbe a tizenhatos előtt – ő ilyet sohasem szokott... –, négy embert is becsapott, majd kettő között lőtt, a labda a bal alsó mellett suhant el.

Közeledett a hajrá, a Levante egyre inkább elfáradt, és miután a gólszerző egy szem hazai csatárt, Caicedót is lecserélték, gyakorlatilag feladták a támadásokat és a három pont megszerzésének reményét. A vendégeknek meg ugye eleve jó volt az iksz. A hajrában nagyon érződött a Barcelonán, hogy megelégszik az egy ponttal, a mérkőzésben semmi egyéb motivációt nem talált magának. Igaz, olyan nagyon nem is kerestek. A lefújásig már nem változott az eredmény, a hármas sípszó több szempontból is megváltásként érkezett, alighanem minden résztvevőnek.

Az Osasuna kétgólos hátrányból mentette meg a Sevilla elleni találkozót és tartotta otthon a három pontot. Álvaro Negredo az első félidő közepén két perc alatt kétgólos előnyhöz jutatta a vendégeket, a házigazdák a szünet utáni első percben szépítettek. A pamplonai gólt szerző Kike Sola a hajrában második aznapi találatával már egyenlített, majd a 90. percben Dejan Lekics egy gyors hazai kontrát fejezett be góllal.Az Osasunában kezdőként kapott lehetőséget a csapat magyar légiósa, Vadócz Krisztián, aki végig a pályán volt.

A fordulóban a Valencia és a Mallorca is idegenben jutott egy-egy ponthoz. A Valencia kétszer szerzett vezetést az Espanyol otthonában, de a katalán házigazdák mindkétszer egyenlítettek, előbb tíz perccel később, másodjára a hajrában. A Hércules otthon a 36 éves Sendoa Aguirre duplájával a szünet előtt kétgólos előnyre tett szert, de jött a hajrá előtti háromperces rövidzárlat, ami elég is volt a vendégeknek az egalizáláshoz.

A Zaragoza egygólos vereséget szenvedett a Real Sociedad vendégeként, előbbiek magyar légiósa, Pintér Ádám a cserepadról tekinthette meg a találkozót.

LEVANTE–BARCELONA 1–1
1. Barcelona 36 29 5 2 92–20 +72 92
2. Real Madrid 36 27 5 4 91–31 +60 86
3. Valencia 36 20 7 9 62–44 +18 67
4. Villarreal 36 18 8 10 53–40 +13 62
5. Athletic Bilbao 36 17 3 16 56–53 +3 54