Suárezt még megszerezte a Barcelona, de jövőre egyetlen új igazolás sem érkezhet a klubhoz (Fotó: Reuters) |
A FIFA 2014. április másodikán zárta ki első fokon a Barcelonát az átigazolásokból, amely aztán fellebbezett, ez pedig halasztó hatállyal bírt – így tudott a Barca igazolni 2014 nyarán. A katalánok – csakúgy, mint a Spanyol Labdarúgó-szövetség (RFEF) – megsértették a nemzetközi átigazolásokra vonatkozó szabályokat több, 18 év alatti futballista szerződtetésénél.
A FIFA nem hozta nyilvánosságra az érintett játékosok nevét, ám Sepp Blatter, a szervezet elnöke március közepén beszélt hat fiatal futballistáról, akiket eltiltottak a Barcelonában tétmérkőzéseken szerepléstől átigazolási szabálytalanságok miatt. A hat futballista a dél-koreai Li Szung Vu (kadét B-csapat) Pak Szung Ho (kadét A) és Dzsang Gjol Hi (kadét B), a francia Theo Chendri (kadét A), a nigériai-holland Bobby Adekanye (gyermek A), illetve a kameruni Patrice Sousia (gyermek A). A BBC Sport a mostani üggyel kapcsolatban megkereste a nemzetközi szövetséget, ám a FIFA közölte: nem adja ki az érintett fiatal futballisták személyazonosságát. |
A szankciók hátterében az állt, hogy a FIFA hivatalos átigazolási rendszerében (TMS) tapasztalt visszásságok miatt a szervezet fegyelmi bizottsága vizsgálatot indított a spanyol szövetség és a Barcelona ellen. A vizsgálat során külföldi, fiatalkorú játékosok átigazolásait és átigazolási regisztrációit nézték át a 2009 és 2013 közti időszakban.
A FIFA átigazolási szabályzatának 19. pontja alapján fiatalkorú játékosok külföldi átigazolása csak három, a szabályzatban körülírt feltétel teljesülése mellett mehet végbe. A kivételeket a FIFA egy külön albizottságának kell jóváhagynia.
A Barcelonát tíz, nem spanyol, fiatalkorú játékos szabálytalan átigazolása és regisztrálása miatt nemzeti és nemzetközi szinten is kizárják két, egymást követő átigazolási időszakra az átigazolásokból – ez a halasztással 2015 telét és 2015 nyarát jelenti, a Barca legközelebb 2016. január elsején regisztrálhat új játékost. A Barcelonára kirótt 450 ezer svájci frankos és az RFEF-re kirótt 500 ezer frankos bírság szintén hatályban marad. A katalánoknak 90 napon belül rendezniük kell fiatalkorú játékosaik helyzetét.
A klub és a szövetség a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhat jogorvoslatért, 2009-ben a Chelsea ezt tette, miután Gaël Kakutát az átigazolási szabályzat megsértésével szerződtette. A Barcelona a döntés nyilvánosságra hozatalát követően bejelentette, él ezzel a jogával, és a CAS elé viszi az ügyet.
„A FIFA mai napon közzé tett határozatára reagálva az FC Barcelona tudatja, továbbra is kiáll igaza mellett, és a legmagasabb sportbírói testülethez fordul, jelen esetben a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz. Az FC Barcelonának nem áll módjában egyetérteni semmiféle döntéssel, amely ellenszegül a La Masiánk szellemiségével, amely akadémiai, emberi és sportszakmai szempontból is példaértékű világszerte" – olvasható a Barca közleménye a klub hivatalos honlapján.
MIT JELENT AZ ÁTIGAZOLÁSI TILALOM? – KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK – Igazolhat-e a Barcelona még ebben az átigazolási időszakban? – Mit tehet és nem tehet a katalán klub? – Változhat-e még a döntés? – Mi történik, ha a CAS is fenntartja az eltiltást? |
A FIFA ÁTIGAZOLÁSI SZABÁLYZATÁNAK 19. PONTJA
|