A spanyol szövetség szerdai elnökségi ülése után döntött az összes küzdelemsorozat felfüggesztéséről. A döntés az indoklás szerint a „spanyol futball különféle problémáival” van összefüggésben – a szövetség a spanyol oktatási, kulturális és sportminisztériummal folytat kötélhúzást a futball támogatási rendszeréről, adósságkezelésről, illetve a televíziós jogdíjakról, és az audiovizuális jogokat érintő kollektív szerződésről. Az első számú botránykő a tévés jogdíjak kérdése.
A televíziós jogdíjakat érintő kollektív szerződéssel kapcsolatos új törvényt a múlt héten fogadta el a törvényhozás. Az eddiginél egyenlőbb pénzelosztást lehetővé tevő törvényt a spanyol profiliga (LFP) támogatta, az RFEF, annak befolyásos elnöke, Ángel María Villar, illetve a játékos-szakszervezet (AFE) viszont ellenezte. Az RFEF a tisztelet hiányával vádolja a kormányt, és sérelmezi, hogy nem vonták be a „tévés törvény” előkészítésébe a megfelelő mértékben – írja összefoglalójában a Reuters hírügynökség.
A spanyol liga a 2016–17-es szezontól a német és az angol példát követve központilag akarta értékesíteni a közvetítési jogokat, amelyeket a spanyol klubok eddig önállóan adhattak el.
A szövetség döntése hatszázezer játékost és harmincezer mérkőzést érint, köztük az élvonalbeli bajnokság utolsó két fordulóját – tudatta az RFEF.
Az RFEF már januárban jelezte, hogy ha nem tud megegyezni az állami vezetőkkel, akkor elképzelhető a szövetség égisze alá tartozó összes küzdelemsorozat felfüggesztése.
A szövetség nyilvánvalóan nyomást akar gyakorolni a spanyol állami vezetőkre, mivel jelezte, kész további tárgyalásokat folytatni.
A sportminisztérium államtitkára, Miguel Cardenal „a demokrácia inzultálásának” nevezte az RFEF lépését.
„Érthetetlen és értelmezhetetlen, hogy az RFEF meg akarja állítani a futballéletet. Az új tévés törvény oda is jelentős pénzt juttat el, ahova eddig semmi sem jutott – mint a női bajnokságba, a másod- vagy harmadosztályba” – közölte az As kérdésére válaszolva.