Lenyűgöző egyéniség. Amikor a gyerekekkel játszott és tanította őket az ütések megfelelő kivitelezésére, nehéz volt eldönteni, hogy a kicsik voltak-e boldogabbak vagy ő maga. Szeles Mónika ismét Budapestre érkezett a Magyar Teniszszövetség (MTSZ) meghívására, hogy részt vegyen a Hello Tenisz-program népszerűsítésében. Állítása szerint rögtön kiszúrta azokat a tehetségeket, akiket elhívna teniszezni, ha akadémiát működtetne – az MTSZ programját még tovább bővítené, újabb városokat vonna be, hátha Magyarország is adhat a jövőben egyéni Grand Slam-győztest.
– A minap adta át a Laureus-díjat Novak Djokovicsnak. Ez mindkettejüknek hatalmas élmény lehetett.
– Valóban így volt – felelte a kilencszeres Grand Slam-győztes Szeles Mónika. – Novak nagy bajnok, ahonnan visszajött és amilyen formában játszik, nem sok sportolónak adatik meg. Én is visszakapaszkodtam, miután megtámadtak, de „csak” egy Grand Slamet nyertem, ő meg már kettőt, és fog többet is. Erre a csodás estére akkor is emlékszem majd, ha öreg leszek. Nagyon jólesett, amit Novak és Ana Ivanovics mondott a pályafutásommal kapcsolatban.
– Djokovics, Rafael Nadal és Roger Federer uralmának az az oka, hogy az újabb generáció kevésbé tehetséges?
– Vagy éppen nem akarják beletenni ugyanazt a munkát a karrierjükbe, mint az említettek, akik összehangolták a tehetséget, a személyiséget és a melót. Ami most van, nem tudom, lesz-e még egyszer, ők hárman és Serena Williams annyi mindent elértek, annyira különlegesek, hogy már csak a Grand Slam-győzelmek számán múlik, ki lesz a legnagyobb a tenisztörténelemben. Nem gondoltuk volna, hogy Margaret Court vagy később Pete Sampras rekordja megdönthető, aztán tessék...
– Ön tizenhat évesen nyerte első Grand Slamjét, Oszaka Naominak húszévesen jött össze, mégsem viseli jól a népszerűséget. Mi lehet az oka?
– Amikor én tizenhat éves voltam, a közösségi médiának nem volt ekkora szerepe. Nem tudom, hogy fogadtam volna a nagy felhajtást, ő csendesebbnek tűnik. Tőlem, Jennifer Capriatitól és Mary-Joe Fernándeztől olyan eredményeket vártak, hogy úgy érezhettük, ha tizennyolc éves korunkig nem nyerünk Grand Slamet, kár volt teniszütőt ragadnunk. Ez a nyomás nem egészséges, Naomi is ilyesmit élhet át. Bajnokokat győzött le, nem hullott az ölébe a győzelem – aztán megnyerte az Australian Opent is, ez mutatja, hogy mentálisan erős.
– Lehet akkora alakja a női tenisznek, mint Serena Williams?
– Szerintem igen. Ha nem is ugyanolyan, mint Serena Williams, nagyon hasonlít rá. Nehéz megmondani, hogy felülmúlhatja-e őt, kérdés, tud-e olyan hosszú ideig játszani, mint az amerikai. Naomi rendes lány, nincs annyira benne a közösségi médiában, tudja, hogy a tenisz a legfontosabb, arra kell koncentrálnia. Persze megértem a szponzorok szempontjait is, de ha nincsenek eredmények, a támogatók elkopnak.
– Hírek szerint a tavalyi wimbledoni torna előtt beszélgetett az önhöz hasonlóan késelés áldozatául esett Petra Kvitovával. Miről esett szó?
– Amire mindenki gondol, arról nem beszéltünk. Mindkettőnkkel olyasvalami történt, ami a sportban nem túl gyakori, de Wimbledon előtt ez nem került szóba, mert egy torna előtt mindennek megvan a maga helye és ideje, úgyhogy inkább tiszteletről és inspirációról beszélgettünk. Mindig örülök, amikor az aktív teniszezők példának állítanak engem, mert aktív koromban nem éreztem, mit is viszek véghez.
– Honfitársunk, Arn Gréta lassan betölti a negyvenet, de szeretne visszakerülni a világranglista legjobb ötven helyezettje közé. Van erre esélye?
– Hogyne! A teniszben az a fantasztikus, hogy nyitott. Nem olyan, mint egy film, amelyet a rendező a saját ízlésére szab. Kimész a pályára, ahol már csak te vagy és az ellenfeled. Az edződ valamennyit segít, bár az én időmben még nem mehetett be a pályára. Rajtad múlik, hogy viseled el a győzelmet és a vereséget, megtalálod-e a középutat. A körülmények Ivanovics és Djokovics számára sem voltak tökéletesek. Vagy ott az én példám: hétévesen Újvidéken nem is teniszpályán kezdtem el edzeni. Gyakran kérdezik, miért játszottam két kézzel: csak azért, mert kicsi voltam, és így bírtam megfogni apukám ütőit, aki rosszabb pillanataimban egy képet szokott mutatni arról, hogy ütögetem felfelé a labdát és futok közben.
– Babos Tímea lecsúszott az egyéni ranglistán. Mit kell tennie, hogy visszakapaszkodjon?
– Profi, tudja, mi kell ehhez. Minden tulajdonsága megvan, hogy remek játékos legyen, többször is láttam őt, de össze is kell rakni valahogy az elemeket. A szúrás után ez nekem sem sikerült tökéletesen. A tenisz egyéni sport, és éppen annyira vagy jó, amilyenek az eredményeid.
– David Haggerty, a Nemzetközi Teniszszövetség elnöke elmondta, Budapest is esélyes a Fed-kupa-döntő megrendezésére. Megfelelő házigazda lenne a magyar főváros?
– Beszéltem vele csütörtökön, egyértelmű, hogy tökéletes lenne. Budapest minden szempontból világhírű város, én azt feleltem, amikor megkérdeztek, hogy imádnám, ha megrendezné a Fed-kupa fináléját, remélem, meg is hívnak majd.