Rp. úszó-vb: Hosszú Katinka a hatodik arany mellé ezüstöt is nyert

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2016.12.11. 00:27
null
Hosszú Katinka megint elsőként ért a célba (Fotó: MTI)
A windsori rövid pályás úszó-világbajnokság ötödik versenynapján Hosszú Katinka nagy fölénnyel győzött 200 vegyesen, amelyen Jakabos Zsuzsanna nyolcadik lett. Ez Hosszú Katinka hatodik aranya a vb-n. Hosszú még az 50 hát döntőjében is érdekelt volt, és remek úszással ezüstérmet szerzett. A férfiaknál Verrasztó Dávid és Gyurta Gergely a 400 m vegyes döntőjében szerepelt, Verrasztó a harmadik lett, Gyurta a hatodik.

Női 200 m vegyes döntő

Hosszú Katinka mindjárt a rajt után jól jött el, csak Emily Seebohm tartotta vele a lépést. Jakabos a 7. helyen fordult. A hátúszásnál óriási előnyre tett szert Hosszú, Jakabos feljött a 6. pozícióba. A mellen sem csökkent Hosszú előnye, sőt nőtt, mert majdnem két másodpercet vert a mezőnyre. A gyorsúszásnál már nem lehetett kérdés, hogy meglesz a hatodik világbajnoki címe! A második és harmadik helyen két amerikai, Eastin és Cox csapott a célba. Jakabos Zsuzsanna a 8. lett.

„Egy picit most már átbillentem, minden könnyebbnek tűnik – összegezte szombati napját és eddigi vb-szereplését Hosszú Katinka (M4 Sport, Magyar Úszószövetség – Facebook). – Öt nap volt eddig, de azért a fejemben ez hosszabbnak tűnt. Nem is az úszás volt igazán fárasztó, hanem hogy minden egyes számra külön fel kellett készülni, két-három órával a kezdés előtt már itt voltunk az uszodában, éjfél körül értünk vissza a szállodába, a reggeli hetes busszal pedig jöttünk is vissza. Nagy kihívás volt ennyi számban úszni, az a holnapi már könnyen fog menni. Nagyon élveztem a világbajnokságot, szerettem volna világcsúcsot is úszni Windsorban, ez ugyan nem jött össze, ám így is nagyon örülök az eddigi sikereknek. Holnap a száz pillén nagy csata lesz az amerikai lánnyal, aki igazi sprinter, az első ötven méteren kell figyelnem arra, hogy ne lógjon meg.”

„Nehéz mit mondani, mert nem tudom, hol rontottam el – mondta Jakabos Zsuzsanna. – Az elején megnyomtam a pillangót kicsit jobban, ahogy megbeszéltük, és egyáltalán nem éreztem, hogy a folytatással baj lett volna, még a mellúszással sem, pedig az nálam azért a csillagok állásától is függ… És mégis, miközben a világkupákon 2:06-07-eket jöttem gond nélkül, most itt ez a 2:08.9 vége, amit nem értek. Annak örülök, hogy sikerült egy vébén egyéni döntőt úsznom, de ennél jobb időt kellett volna elérnem, ez egyértelmű.”

1. Hosszú Katinka (Magyarország) 2:02.90
2. Ella Eastin (Egyesült Államok) 2:05.02
3. Madisyn Cox (Egyesült Államok) 2:05.93
...8. Jakabos Zsuzsanna (Magyarország) 2:08.95

Női 50 m hát döntő

Ebben a számban nem Hosszú Katinka számított az esélyesnek, de a 7-es pályán is nagyon jó sebességgel haladt, és egy ezüstéremre így is jó volt, ráadásul beállította az országos csúcsát (25.99)! A győzelmet a címvédő brazil Medeiros szerezte meg, alig elmaradva a világrekordtól (25.82). Harmadik az amerikai DeLoof lett.

Női 50 m hát döntő
1. Etiene Medeiros (Brazília) 25.82
2. Hosszú Katinka (Magyarország) 25.99
3. Alexandra DeLoof (Egyesült Államok) 26.14

Férfi 400 m vegyes döntő

Rögtön az elején Szeto vezetett, Verrasztó kissé lemaradt, de a hátúszásnál feljött a magyar fiú, és második helyen fordult. Gyurta Gergely a 7. helyen haladt. A mellúszásban sem csökkent az esélyes japán előnye, több mint két másodperccel volt nála lassabb Verrasztó Dávid. Az utolsó százra fordulva az amerikai Josh Prenot megelőzte Verrasztót, aki azonban a gyorson visszaelőzte. Viszont jött a brit Litchfield, és lehagyta Dávidot, aki harmadik, azaz bronzérmes lett. A győztes japán Szeto Daija nagy fölénnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Gyurta Gergely végül a hatodik helyet csípte el.

„Persze, hogy megérte kijönni – értékelt Verrasztó Dávid (Forrás: M4 Sport, Magyar Úszószövetség – Facebook). – Ez két hónap felkészülésének a műve. Emiatt is nem maradt már több bennem az utolsó ötvenre, amit picit sajnálok. Próbáltam a brit sráctól jobban elmenni mellen, meg ki is úsztam kicsit a szélére, de így sem tudtam meggátolni, hogy végül megelőzzön. Ez a harmadik vébébronzom zsinórban, ez nagyon jó érzés, meg az is, hogy végül is jobb időt úsztam, mint két éve.”

„Az ezeröt után ez már nagyon fájt, de tényleg nagyon, és mégis élveztem minden másodpercét. Nagyon örülök ennek a hatodik helynek, a végén még a japán srácot is sikerült lenyúlnom, most úgy érzem, ma minden összejött!” – ezek már Gyurta Gergely szavai.

Férfi 400 m vegyes
1. Szeto Daija (Japán) 3:59.24
2. Max Litchfield (Nagy-Britannia) 4:00.66
3. Verrasztó Dávid (Magyarország) 4:01.56
...6. Gyurta Gergely (Magyarország) 4:04.89

Verrasztó Dávid (Fotó: Szabó Miklós – archív)
Verrasztó Dávid (Fotó: Szabó Miklós – archív)

Női 4x200 m gyorsváltó döntő

Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok meglógott a mezőnytől, és 300 méternél a hazai szurkolók nagy örömére a kanadaiak vették át a vezetést. Az utolsó váltás előtt Kanada vezetett az Egyesült Államok és Ausztrália előtt. Az utolsó száz méter előtt óriási különbséggel haladt a hazai váltó, és a közönség üdvrivalgásától kísérve Kanada megnyerte a versenyt. Második helyen az Egyesült Államok, a harmadikon Oroszország végzett.

Női 4x200 m gyorsváltó
1. Kanada 7:33.89

2. Egyesült Államok 7:38.65
3. Oroszország 7:39.93

Női 100 m pillangó elődöntő

Az 5-ös pályáról rajtolt Hosszú Katinka, aki a forduló után gyorsan előnyt szerzett, majd az utolsó hosszon nagy fölénnyel nyert. Eredménye, az 55.82 nem sokkal marad el az országos rekordtól. Mégsem ez lett a legjobb idő, mert az amerikai Kelsi Worrell 55.80-at úszott.

Női 100 m mell döntő

Atkinson és King különversenyt vívott, és fél távnál teljesen együtt haladtak. Atkinson elhúzni látszott, és nem is tudták utolérni a jamaicait, aki 1:03.03-mal megvédte világbajnoki címét. Második Lilly King, a harmadik a szintén amerikai Molly Hannis lett.

Női 100 m mell
1. Alia Atkinson (Jamaica) 1:03-03
2. Lilly King (Egyesült Államok) 1:03.35
3. Molly Hannis (Egyesült Államok) 1:03.89

Férfi 50 m pillangó döntő

Chad le Clos rajtolt a legjobban, remek tempóban tempózott a fal felé, és bár közel járt, a világcsúcsot nem érte el. Így is nyert, ezzel mindhárom pillangószámot behúzta.

Férfi 50 m pillangó
1. Chad le Clos (Dél-Afrika) 21.98

2. Tom Shields (Egyesült Államok) 22.40
3. David Morgan (Ausztrália) 22.47

Férfi 50 m mell elődöntők

Az elődöntők legjobb eredményét az orosz Kirill Prigoda érte el 29.95-tel.

Női 50 m gyors elődöntők

A két futamból a holland Ranomi Kromowidjojo jutott a legjobb idővel (23.67) a fináléba.

Férfi 100 m gyors elődöntők

A két elődöntőből az amerikai Blake Pieroni került a legjobb idővel (46.70) a döntőbe.

Férfi 4x50 m vegyes váltó döntő

A japánok voltak a leggyorsabbak a hátúszásban, majd jött a mell, melyen a fehéroroszok voltak a leggyorsabbak. A pillangóúszásban már az oroszok és az amerikaiak vették át a vezetést. A gyorson óriási harc dúlt, de Vlagyimir Morozov révén Oroszország jött be az első helyre, második az Egyesült Államok, harmadik Fehéroroszország lett.

Férfi 4x50 m vegyes váltó
1. Oroszország 1:31.52

2. Egyesült Államok 1:31.97
3. Fehéroroszország 1:32.49

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik