Prezsnyák Péter – utanpotlassport.hu A japán eredetű küzdősport, a szumó a hazájában ma is a legnépszerűbb, professzionális keretek között űzött sportágak egyike. Jogosan vetődhet fel ugyanakkor a kérdés: miért jut eszébe Magyarországon egy fiatalnak, hogy éppen abba a sportágba vágjon bele, amelyről a legtöbbünknek legfeljebb halvány ismeretei vannak, jobb esetben túlsúlyos japánok jelennek meg a képzeletünkben, akik különös küzdőtéren gyömöszölik, lökdösik egymást. Mi egyebet kérdezhettünk volna először Szilágyi Eriktől, mint hogy miért ezt a sportágat választotta.Prezsnyák Péter – utanpotlassport.hu A japán eredetű küzdősport, a szumó a hazájában ma is a legnépszerűbb, professzionális keretek között űzött sportágak egyike. Jogosan vetődhet fel ugyanakkor a kérdés: miért jut eszébe Magyarországon egy fiatalnak, hogy éppen abba a sportágba vágjon bele, amelyről a legtöbbünknek legfeljebb halvány ismeretei vannak, jobb esetben túlsúlyos japánok jelennek meg a képzeletünkben, akik különös küzdőtéren gyömöszölik, lökdösik egymást. Mi egyebet kérdezhettünk volna először Szilágyi Eriktől, mint hogy miért ezt a sportágat választotta.
„Már régen birkóztam, amikor megtudtam, hogy az egyik csapattársam szumózik is mellette. Általa ismertem meg tüzetesebben a szumót. A srác jóval kisebb volt nálam, így aztán arra gondoltam, ha neki megy, akkor nekem miért ne sikerülhetne…” – avatott be a részletekbe az ESMTK 16 éves sportolója, aki hozzátette: a kezdeti lépések után felvette a kapcsolatot a magyar szövetséggel, és kiderült: ebben a sportágban bárkit képzettség nélkül is szívesen fogadnak és támogatnak. (Megjegyzés: „a srác jóval kisebb volt nálam” – idéztük az imént a 100 kg-os súlycsoportban versenyző Eriket; az illető azért lehetett jóval kisebb, mert míg a profi szumót a „túlsúlyos japánok” jelképezik, az amatőrben – a férfiak és a nők is!– különböző súlykategóriákban versenyeznek.)
Erik nemcsak a saját korosztályában (U16) indul a szumóversenyeken, feljebb is rendre kipróbálja magát: a 18 és 21 évesek, sőt a felnőttek mezőnyében is. Mi több, a „nagyok” között lett aranyérmes egy írországi viadalon, amelyen hat ukrán és egy lengyel riválist előzött meg, míg Lengyelországban bronzérmet vehetett át.
Korosztályát idehaza már abszolúte meghódította, ezt bizonyítja a tíz magyar bajnoki címe. De a nemzetközi porondon is eredményesen szerepel; már négyszeres Európa-bajnok az U16-ban.
Tizenévesként Szilágyi Eriknek a birkózás és a szumó mellett természetesen az iskolában is bizonyítania kell. Elmondta, hogy a tanulást és a sportot könnyen összehangolja, mert a Budapest Baptista Középiskola sportosztályában minden segítséget kap. Erre szüksége is van, hiszen a heti öt birkózóedzés mellett kétszer szumótréningen is jelenése van.
A birkózás és a szumó testvérsportnak számít, de akadnak persze alapvető különbségek a két sportág között.
„A birkózásban általában nagyobb a stratégia szerepe, hosszabbak a mérkőzések, és a győzelmet pontozással is meg lehet szerezni. Ugyanakkor a szumóban sokkal gyakrabban bizonyulhat végzetesnek egyetlen hiba, vagyis a jó taktika helyett inkább a tökéletes koncentráció a döntő” – magyarázza Erik.
Szilágyi – fiatal kora ellenére – már valóra válthatta egyik nagy álmát. Járt Japánban, ahol megnézhette a világbajnoki küzdelmeket, sőt edzéseken is részt vehetett. Olyan sportági legendától is elleshetett titkokat, mint a mongol klasszis, Hakuho So. Erik azt sem tartja kizártnak, hogy egyszer a sportág őshazájába költözzön.
„Nehéz lenne itt hagyni a családomat, a barátaimat meg a szerelmemet, de ha úgy adódik, elképzelhető, hogy költözöm.”
Erik következő rövidebb távú célja, hogy helytálljon a hét végi érdi U18-as országos bajnokságon. Az eddigi eredményei alapján jó eséllyel megjósolható: sikerülni fog…
Egyéb korosztályos hírek SZUMÓBANa sportági aloldalunkon.