– Ez lesz a nyolcadik világbajnoksága, és az első, amikor hazai közönség előtt úszhat – melyik kitétel miatt különleges ez a vébé?
– Leginkább azért lesz az, mert ilyen sok néző előtt csak elvétve úsztam – mondta Cseh László a Nemzeti Sportnak. – A londoni uszoda hasonlónak tűnik, de nem emlékszem, ott akkora közönség előtt versenyeztünk-e, mint a Duna Arénában fogunk.
–A mentális felkészüléshez ezeket az élményeket elő kell hívnia?
– Igen, valamennyire elő, ám ezeknek és a sok-sok magyar néző szurkolásának segítenie kell a verseny során, nem hátráltatnia. Az a fontos, hogy amikor kimegyek a rajtkőhöz, olyan állapotban legyek, hogy a közönség morajlása, hangja, látványa ne negatív érzésként csapódjék le. – Ez lesz a nyolcadik világbajnoksága, és az első, amikor hazai közönség előtt úszhat – melyik kitétel miatt különleges ez a vébé?
– Leginkább azért lesz az, mert ilyen sok néző előtt csak elvétve úsztam – mondta Cseh László a Nemzeti Sportnak. – A londoni uszoda hasonlónak tűnik, de nem emlékszem, ott akkora közönség előtt versenyeztünk-e, mint a Duna Arénában fogunk.
–A mentális felkészüléshez ezeket az élményeket elő kell hívnia?
– Igen, valamennyire elő, ám ezeknek és a sok-sok magyar néző szurkolásának segítenie kell a verseny során, nem hátráltatnia. Az a fontos, hogy amikor kimegyek a rajtkőhöz, olyan állapotban legyek, hogy a közönség morajlása, hangja, látványa ne negatív érzésként csapódjék le.
Sokszor hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, ha valaki „csak” annyit tud felmutatni egy világbajnokságon, hogy bekerül a nyolcas fináléba – Cseh László szerint ez nincs így jól. „Nem szeretek tippelgetni, de úgy hiszem, lehetnek meglepetések – mondta sejtelmesen a kétszeres világbajnok. – Sok döntős úszásra van esélyünk, egyéni számokban és váltóban is, még olyanban is, amelyben korábban nem is indultunk. Egyre inkább fejlődünk, és fontos, hogy egy csapat erősségét ne csak abban mérjük, hány érmet szerez, mert bármelyik távon bárki fináléba jut, az már remek teljesítmény. Így nézve sokkal jobb és dinamikusabb csapatunk van, mint korábban.”
– Hall bármit egy úszó a szurkolásból ilyenkor?
– Azért amikor bemutatják az embert, észlelni lehet, hogyan reagál a közönség. Úszás közben erről már szó sincs, akkor már semmit sem hallunk.
– Edzett és már versenyzett is a Duna Arénában: milyennek találja?
– Kifejezetten jónak – mondjuk egy három méter mélységű medence nem is lehet rossz. Az elején sokszor bementem, csak úgy, néztem a lelátókat, elképzeltem, hogy emberekkel lesznek tele.
– A június elején rendezett Budapest Open után azt mondta, sokat kellett gyalogolnia az eredményhirdetéshez, a végén ráadásul lépcsőn.
– Igen, azon a versenyen akadtak nehézségek, valóban messze volt a dobogó, de az legyen a világbajnokságon a legnagyobb problémám, hogy az eredményhirdetéshez lépcsőznöm kell! Ezt a terhet boldogan vállalom.
KIEMELKEDŐ, KÖZÉPSZERŰ
– Néhány hete bejelentette, hogy nem indul kétszáz vegyesen – régóta érlelődött a döntés?
– Valójában már január óta úgy éreztem, nem kellene nekem erőltetnem a vegyes úszást.
– Leginkább mert üti a kétszáz pillangót?
– Igen. A két szám közül az egyikre kell koncentrálnom, nem adhatok esélyt annak, hogy bármelyik is kiüsse a másikat.
– Sós Csaba szövetségi kapitány azt mondta, logikus és észszerű döntést hozott, meg azt is mondta, hogy nyolc-tíz évvel ezelőtt még biztosan nem így határozott volna.
– Igen, akkor nem lett volna gond a két szám leúszása. De én emlékszem arra, hogy két éve, a kazanyi világbajnokságon a japán Szeto Daija – aki azért elég jó négyszáz vegyesen, még akkor is, ha előtte leúszik mondjuk egy kétszáz gyorsot – elindult kétszáz vegyesen és kétszáz pillangón is, utóbbi szám döntője után a vegyes középdöntőjében már nem is nagyon tudott úszni... Ez intő jel volt számomra: nem szabad ilyen helyzetekbe belekergetnem magam. Inkább legyek egy távon jó, mintsem kettőn középszerű!
MOTIVÁCIÓNÖVELŐ A DUNA ARÉNA
– A világbajnokság programja ideális? Jó, hogy előbb az ötven, majd a kétszáz, végül a száz pillangó van műsoron?
– Igen, lehet, hogy ez az ötven hiányzott is nekem Rióban, de hát az olimpiai programban nem szerepelt. Örülök annak, hogy már ötven pillangón vízre szállok, és akkor a versenyizgalom is minden bizonnyal oldódik. Utána jöhet a kétszáz.
– Edzője, Plagányi Zsolt kiemelte, hogy kiváló formában van, és nagyon sokat fogyott.
– A sokból nem volt nehéz...
– Ennyire motivált, ennyire lelkes?
– Másként nem lehet. Tudtam, hogy fogynom kell: az eleje nehezebb volt, de a végére szépen olvadtak le rólam a kilók. Nagyjából olyan állapotban vagyok, ami jó lesz majd a világbajnokságon. És igen, motivált vagyok, de ezt sem lehet másként: vagy szívvel-lélekkel csinálom, vagy nincs értelme. Ha csak úgy edzeget meg versenyezget az ember, ne induljon a világbajnokságon, az már inkább a levezető szakaszra jellemző.
Figyelni a bajnokra
Semmiképpen sem mehetünk el szó nélkül Chad le Clos mellett, hiszen a dél-afrikai 100 és 200 pillangón is ott lehet a végelszámolásnál, a hosszabbik távon ne feledkezzünk meg a másik magyarról, Kenderesi Tamásról sem, a rövidebbiken pedig Milák Kristófról – mindemellett ott vannak az amerikaiak és a japánok… No meg ott lesz a medencében Joseph Schooling: ha akadnának olyanok, akiknek az ő neve semmit sem mond, elég felidéznünk az olimpia 100 pillangójának fináléját, a döntőt, amelyben Cseh, Le Clos és az amerikai Michael Phelps századra azonos idővel csapott célba – a második helyen. A győzelmet ugyanis a szingapúri úszó szerezte meg.
– Tegye a szívére a kezét: mi tenne, ha ezt a világbajnokságot nem mi rendeznénk?
– Ha ez a vébé a világ másik felén lenne, lehet, nem is erőltettem volna az egészet... Vagy ha igen, talán nem ennyi számot vállalok, talán más távokra figyelek. Mindenképpen hozzáadott a motivációmhoz, hogy a Duna Arénában van a verseny.
– És hol tart néhány nappal a rajt előtt?
– Remélhetőleg elvégeztük azt a munkát, amelyet el kellett, már csak a formába hozás utolsó mozzanatai vannak hátra. Bizakodom.
A JÓ IDŐ SOKAT MOND
– Segítette a felkészülését, hogy már nem egyedül dolgozik, hiszen Plagányi Zsolt csapatában ott van Burián Kata és Németh Nándor is?
– Nagyon jó, hogy nem vagyok egyedül. Épp a napokban kaptunk egy feladatot az edzésen: Nándi gyorson ment remek időket, és ez nekem pillangón hatalmas segítség volt. Jó volt, hogy ment előttem, hogy valakire kapaszkodnom kellett. Sokkal intenzívebb volt a munka annál, mintha egyedül lettem volna.
– A medencében a vébén sem lesz egyedül: kire kell figyelnie?
– Mindenkire – de leginkább magamra. Az a fontos, hogy önmagamat adjam, és akkor működni fog minden. Persze figyelni kell az ellenfeleket, jó tudni, ki hogy úszik, mit csinál a vízben.
– Vannak, akik egy világbajnokság előtt helyezésben gondolkodnak, mások időeredményben – ön mit tart elsődlegesnek?
– Cél kell, anélkül nincs értelme az egésznek. Nem a helyezéseket kellene hajkurásznom, hanem inkább időeredményben gondolkoznom, mert az nekem többet mond, és fontosabb is. És ha jó időt úszom, valószínűleg ott lehetek az élmezőnyben.