A PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁSHOZ KATTINTSON IDE!A PERCRŐL PERCRE TUDÓSÍTÁSHOZ KATTINTSON IDE!
VIZES VB
NŐI VÍZILABDA, NEGYEDDÖNTŐ
KANADA–MAGYARORSZÁG 6–4 (1–0, 3–4, 1–0, 1–0)
Hajós uszoda, 7000 néző. V: Severo (olasz), Rotsart (amerikai)
KANADA: GAUDREAULT – Wright 1, McKelvey, Bekhazi, Robinson, EGGENS 5, Fournier. Csere: Crevier, Alogbo, McKee, Christmas, Lemay-Lavoie. Szövetségi kapitány: Harisz Pavlidisz
MAGYARORSZÁG: Gangl – Keszthelyi, Szilágyi D. 1, Csabai, Bujka, Szücs G., Antal
Csere: Tóth I., Czigány D. 1, Takács O. 1, Illés 1, Gurisatti. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
Gól – emberelőnyből: 7/4, ill. 7/1
Gól – kettős emberelőnyből: 1/0, ill. –
Kiállítva (végleg cserével): Takács O. (27. p.), Robinson (27. p.)
MESTERMÉRLEG
Harisz Pavlidisz: – Emberhátrányban és egyenlő létszámnál is remekül védekeztünk, ez volt a kulcs. Az volt a célunk, hogy minél kevesebb gólt kapjunk, mert támadásban nem tudjuk felvenni a versenyt a magyar válogatott lövőivel. Egygólos vezetésnél többször is eldönthettük volna a meccset, kicsit bosszantott, hogy nem sikerült, de a továbbjutás után nincs okom panaszkodni.
A negyeddöntő korábbi mérkőzésein: Olaszország–Oroszország 8–9, Egyesült Államok–Ausztrália 7–5.
Később: Spanyolország–Görögország 10–10 (3–2, 2–2, 2–2, 3–4) – ötméteresekkel: 2–4 .
Tényleg ilyen egyszerű lenne? Csak le kell győzni Kanadát, és kész? Ami meg úgyis sikerül, mert a magyar válogatott sokkal jobb, mint az ellenfele? Ennyi, és ott vagyunk a négy között?
Kettős érzések kavarogtak bennünk a Magyarország–Kanada női negyeddöntő előtt, hiszen a csoportelsőséget elismerésre méltó teljesítménnyel kiharcoló lányok, és a fiúk is előtt is viszonylag tiszta út áll(t) a döntőig vezető úton – már amennyire egy vb-n tiszta lehet a döntőig vezető út... A lányoknál például a túloldalon egymást gyilkolja az orosz és az olasz válogatott, a győztes oroszok meg mehetnek az amerikaikkal a fináléért.
Persze ne szaladjunk ennyire előre, hiszen délután még az volt a kérdés, hogy milyen szabályok vonatkoznak az esőre és a viharra, mivel a délutáni negyeddöntőkre lecsapó zuhé és égdörgés közepette kiürítették a mobillelátókat, igaz, a meccsek mentek tovább, azokat csak villámlás esetén szakíthatja félbe a zsűri.
Villámokat legfeljebb mi szórhattunk, hiszen a 15. percben úgy vezetett Kanada 3–2-re, hogy gyakorlatilag semmit sem csinált. Főleg támadásban. És ebben szemernyi túlzás sincs. A kanadaiak felúsztak, passzoltak jobbra, passzoltak balra, keresték a centert, aztán a támadásaik harmadát olyan ejtésekkel zárták le, amely már a női mezőnyben sem ülnek. Sőt tíz éve sem ültek. Monika Eggens lőt két emberelőnyös gólt, egy blokkról bepattanót, meg egy akciógólt, s ezzel versenyben tartotta csapatát.
A mieink ugyanis negyedórán keresztül alig találtak rést a kanadai védőfalon. Pedig pontosan az történt, amire a lányok készültek, az egyik kanadai a kapust segítette a többiek meg öt a hat ellen védekeztek – azt viszont remekül, míg a mieink annyira igyekeztek, hogy sakk-mattra játsszák a helyzeteket, hogy legtöbbször csak patthelyzetig jutottak. Lőttünk a kapásoldalról, lőttünk hátulról, beúszásból, de valahogy mindenhol ott volt egy kanadai kéz, vagy túlhelyeztük a labdát, és kapufa lett, vagy el sem találtuk a ketrecet.
Pedig a második negyed vége is azt mutatta, ha fel tudjuk gyorsítani a játékot, akkor nagyobb az esély a gólszerzésre, ha viszont lassan, a jobbnál is jobb helyzetet keresve járatjuk a labdát, akkor abból nem lesz gól. A gyors és erős kanadai válogatott remekül szűkítette a területet a kapuja előtt, ráadásul Jessica Gaudreault kiválóan védett.
Hiába zúgott a „Mindent bele!”, hiába jött ki a vihar után is hétezer ember, hiába hozta el nagy fehér cápaként az összes ráúszást Szilágyi Dorottya, hiába próbálta nyugtatni a csapatot Bíró Attila, egyre görcsösebbé és bizonytalanabbá vált a magyar válogatott játéka. Amikor a harmadik negyed végén emberelőnyben Keszthelyi Rita és Bujka Barbara sem merte ellőni a labdát, akkor már tényleg aggódtunk a sikerért. S ugyan mondhatjuk, hogy a kanadai támadójáték nem érdemel elődöntőt – de a magyar sem.
Nagyon úgy tűnt, hogy a magyar válogatott belekerült egy negatív spirálba, és a rengeteg rossz lövés csak rombolta és rombolta az önbizalmat. Amikor a 26. percben Antal Dóra lefordulás után mellé lőtt, akkor járt a magyar csapat 18 olyan lövésnél, ami a kaput sem találta el...
Mindezek ellenére végig volt esélye a magyaroknak, a 30. percig egynél többel nem vezetett Kanada, aztán amikor Emma Wright emberelőnyből 6–4-re alakította az állást, majd a következő magyar támadás lövés nélkül ért véget, akkor már sejthettük: ez a hajó elúszott.
Visszatértek a csúnya fekete felhők.
„MÉG NINCS VÉGE”
Takács Orsolya, a magyar válogatott védője: – Egyértelműen a támadásainkon ment el a meccs, nem tudtuk feltörni a kanadaiak védelmét. Nagyon kellemetlen zónájuk volt, nem találtuk a megoldást. Nem jellemző ránk, hogy négy negyed alatt négy gólt szerezzünk, nyilván az volt a kanadaiak célja, hogy bizonytalan helyzetekbe kényszerítsenek minket, és ez sikerült nekik. Nagyon szomorú vagyok, de a világbajnokságnak még nincs vége.
Illés Anna, a magyar válogatott védője: – A hat kapott gól elfogadható, de sajnos az ellenfél kapuja előtt pontatlanul lőttünk, és nem úgy építettük fel a támadásainkat, ahogy elterveztük. Az ilyen vereség benne van a sportban, ebből tanulnunk kell. Nem gondolom, hogy a lelki gátak miatt kaptunk volna ki, mentálisan és fizikailag is felkészítettek minket a találkozóra. Tudatosan passzoltunk ilyen sokat, nem a jobbnál is jobb helyzetet kerestük, hanem magát a lövési lehetőséget.
PERCRŐL PERCRE
Harmincnégy magyar lövésből négy gól, ezzel sajnos nem lehet meccset nyerni. Kanada 6/21-gyel húzta be a győzelmet. Sajnos a magyar válogatott a második negyedet kivéve végig tehetetlen volt a kanadai bekkeléssel szemben, három játékrészben gólt sem tudott szerezni, ráadásul nem tudta megoldani Eggens semlegesítését. A kanadai siker kétségtelenül megérdemelt, Magyarország a spanyol–görög meccs vesztesével – Görögországgal – találkozik az 5-8. helyért zajló első mérkőzésen. Kanada Spanyolország ellen száll vízbe a döntőbe jutásért szerdán.
4. NEGYED
8. perc. Az utolsó lövés Gurisattié, ez is rossz. A miniatűr kanadai tábor delíriumban, a magyar lányok romokban. MAGYARORSZÁG–KANADA 4–6, a remekül védekező kanadaiak az ötgólos Monika Eggens vezérletével megérdemelten győztek.
8. perc. Nagyon bizonytalan magyar támadás, mindenki bénult. A végén Bujka húz centerből, léc, kipattan, ennek vége, Kanada elődöntős.
7. perc. A kanadaiak elviszik a sarokba, és lepörgetik az órát. 1:13 van, mínusz kettő.
7. perc. A meccs eddigi folyása alapján nehéz ikszet vizionálni a hajrába, de hátha. Letelik a magyar támadóidő, úgy, hogy nincs kapura lövés. Szilágyi kezébe temeti az arcát a kispadon, ennek alighanem vége.
5. perc. Szilágyi nem vállalja el, Illés igen, Gaudreault remekül véd. Nem szép, cserébe egészen kitűnő a kanadai bekkelés. Hogy nagy baj legyen, kiállítást fújnak ellenünk.
5. perc. Rossz magyar bejátszás... A kanadaiak lövésig sem jutnak, ám ők vezetnek, és az is jó nekik, ha telik az idő. Remek magyar védekezés, Szilágyi! Labda itt.
4. perc. Illés lövését a kapus valósággal ölre kapja. Harcoljatok, harcoljatok! - szól a lelátóról. Rossz kanadai bejátszás.
3. perc. Páros kiállítás, Robinson és Takács Orsolya száll ki, előbbi kipontozódott, és nem fog hiányozni. A kanadai támadóidő letelik, lövés nincs. A labda a mieinknél.
3. perc. Szilágyi most nem lő, Keszthelyi sem vállalja el, a bejátszás pedig pontatlan, Bekhazi figyel és elcseni a center elől. Ha szép pólómeccset akarnak, ne ezt nézzék vissza.
2. perc. Ez ziccer, ám Antal mellé lövi, amely ezen a mérkőzésen megengedhetetlen luxus. Kontra a kanadaiak ellen.
2. perc. Szilágyi telibe trafálja a kapufát, 1/8 a lövésmutatója és van vagy négy kapufája. Kanadai labdaeladás. Eggens lemarad a visszaúszásnál.
1. perc. Szilágyinak 4/4, magyar akcióval kezdődik a záró negyed. Az első akció rögtön rossz, Gaudreault védi a kísérletet, ráadásul Tóth Ildikó 2 méteren belül. A másik oldalon Bekhazi lő rosszul.
3. NEGYED
8. perc. A negyed utolsó lövése Takács Orsolyáé, Gaudreault védi, MAGYARORSZÁG–KANADA 4–5 az utolsó negyed előtt.
7. perc. Na nézzük. Bujka visszajött, lövőben helyezkedik, Gurisattit nyűvik centerben. Bujka elől elviszik a labdát, forr a víz, Gurisatti labdához jut, aztán elveszti. Van itt minden! A kanadaiak indulnának, de ellenük fújnak, a káosz vége kanadai kiállítás. 1:10 van a negyed végéig. Be kellene lőni, nem kicsit, nagyon. Keszthelyi nem vállalja, Bujka sem. Keszthelyi balra teszi, Gurisatti gyenge lövése a kapus zsákmánya.
6. perc. Csabai jó lövőhelyzetben, távol, de középen. Hiába üres előtte (viszonylag) a tér, a lövése nem talál kaput. A kanadai akció is rossz. Bíró Attila kér időt.
6. perc. Alombo megugrik, visszahúzzák. Csak kiállítás van, ötméteres is lehetett volna, köszönjük. A lövés magyar blokkban akad el!
5. perc. Magyar emberelőny, McKelvey szállt ki. Keszthelyi Rita elvállalja, de pattintása elmegy a bal kapufa mellett.
5. perc. Tóth Ildikó vízbe veszik, a bírók szerint nincs szabálytalanság. A kanadai akciónál meg elveszik a labdát az észak-amerikaiaktól.
4. perc. Ó, köszönjük! Christmas tiszta lövőhelyzetben megnézi a hosszút, ám nagyon kapu mellé lő.
4. perc. A magyar akcióról ne ejtsünk sok szót, Illés pöcköl, de fölé. Kutya kemény ez. Főleg, hogy megint kanadai előny, Illés megy ki.
3. perc. Csabai eltűnik centerben, a labda a kanadaiaknál, ráadásul visszaúszás közben szabálytalanság, Tóth Ildikót kiküldik. Kanadai fór és időkérés.
2. perc. Szilágyi célozza meg a hosszút, ám ember tervez, a kanadai védekezés (ki)végez. A kanadai akció végén Bekhazi lő fölé.
1. perc. Egy dolog nem változik, Szilágyi megint elhozza a labdát. Más kérdés, hogy a kanadaiak Bekhazi labdaszerzésével nyitnak. Aztán Fournier lövését védi Gangl.
A magyar lövésmutató 4/21, a kanadai 4/13, Gangl 1, Gaudreault 4 védéssel áll eddig.
2. NEGYED
8. perc. FÉLIDŐBEN 4–4, A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT EDDIG VÉGIG AZ EREDMÉNY UTÁN FUT. KŐKEMÉNY NEGYEDDÖNTŐ!
8. perc. Ehhez azért van szavunk, illetve Takács Orsolyának van, aki a bal alsóba kacsáztat egy lövést. 4–4, EZ AZ!
8. perc. Aaaaaaaaaaaaargh! Eggens klasszis teljesítményt nyújt, elsunnyog Szücs mellől, precíz labdát kap és a kapuba is vágja, 3–4.
7. perc. Keszthelyi Rita lő, a könnyű csontú és szenzációs képességű kanadai kapus, Jessica Gaudreault lehúzza a redőnyt. Kanadai időkérés.
6. perc. A kanadai kapitány bánatosan néz, nem elég, hogy a centerét kitolták hat méterre, még a labdát is elvették tőle. Szücs Gabriella lő egy kapufát, mert olyan régen volt már magyar kapufa. Hihetetlen. Kettős kiállítás, mert zúzda van a vízben, Bujka és Alogbo kimegy. Bujka második hibája, de magyar labdaszerzés!
5. perc. Gangl kikapja bravúrral a jobb sarok elől Eggens lövését. Más kérdés, hogy ezzel sem megyünk sokra, mert a magyar akció is elhal.
5. perc. Magyar fór, Robinsont másodszor állítják ki. Szilágyi irdatlan erővel telibe kapja a bal kapufát, a kipattanó a kanadaiaké.
4. perc. Ráadásul a kanadaiak a labdát is megszerzik, szerencsére hiába küzd nagyot a center, a labda végül kisegítés után Gangl zsákmánya. Lehet visszaúszni.
1. perc. Újabb rossz kanadai ejtés, ezzel nyugodtan lehet még sokszor próbálkozni. Már ha nem megy be.
A magyar lövésmutató 0/12, horror. Válogatottunk a három eddigi mérkőzésén 54 gólt szerzett. Kanada egyébként Olaszországtól 10, Kínától 9, Brazíliától 6, Új-Zélandtól 3 gólt kapott.
1. NEGYED
8. perc. Nem, nem és nem. Bujka Robinson szorításában lő, Gaudreault sarokdobásra tolja a kísérletet. 0/10. Viszont kiállítást kap a magyar csapat, először játszhat fórban! Keszthelyi hármat lóbál majd passzol, Bujka az oldalhálóba lő. Kisebb kavarodás a vízparton, majd kettős magyar fór, de Bujka lövése fölé megy. Magyarország–Kanada 0–1 egy negyed után, hát, ez szenvedős lesz!
8. perc. Az első negyed legjobbja a kapufa, Lemay-Lavoie ejti át Ganglt, ám a lövés a kapufa és a léc találkozásán csattan, s magyar kézbe kerül. Bíró Attila időt kér.
7. perc. Rossz kanadai akció, 1:20-szal a negyed vége előtt támadunk. Támadnánk, kontrát fúj a bíró.
7. perc. Szilágyi emelkedik, majd kap egy blokkot Robinsontól. Időkérés. Véres könnyeket fog sírni minden ellenfél, ha így védekezik Kanada… A magyar lövésmutató 0/9.
6. perc. Christine Robinson ejtené át messziről Gangl Edinát, ám elméri a kaput fél méterrel.
5. perc. Újabb magyar kapufa, ha kapufázásra menne, már vagy száz ponttal vezetnénk. A kanadai támadás végén a centert megtanítják búvárúszni, ítélet nincs, a miénk a labda. Más kérdés, hogy Keszthelyi lövése is rossz, teljesen tanácstalan a támadójátékunk, még jó, hogy a védekezés viszont kiváló.
4. perc. Kanadai akció és emberelőny (Bujka ment ki), ám egyszer kapufa, aztán Csabai blokkol szépen. A magyar ellenakciónál megint nincs szerencsénk, újabb lövés pattan ki. A kanadai támadás viszont Antal Dóra blokkján hal el.
3. perc. Csabai lő rendületlenül, de nem talál. Szilágyi középen, nézi a távot, de nem lő, passza után Csabai Dóra lő megint, a kapufáról fölé megy a labda! Egészen különös a kanadai védekezés, ketten még blokkolnak egy kézzel, eddig nem találjuk az ellenszert. Csabai lövőmutatója 0/4.
2. perc. Az első magyar lövés kapufán csattan, a második kapu mellé megy, mindkétszer Csabai próbálkozott. Aztán McKelvey lő kapufát, marad a 0–1.
Elállt az eső, gyűlik a tömeg, magyaráznak a kapitányok: pár perc, és kezdünk. Fehér sapkában Magyarország, fekete sapkában Kanada.
De ami a fontosabb: a negyeddöntő. Két mérkőzést már lejátszottak a felső ágon, a mieink az alsón vannak. A hollandokat kiejtő oroszok Olaszország ellen is nyertek, méghozzá 9–8-ra, ellenfelük a négy között a favorit Egyesült Államok lesz. Az olimpiai és világbajnoki címvédő amerikaiak Ausztráliát győzték le 7–5-re. A Magyarország–Kanada negyeddöntő győztese az esti záró találkozó, a Görögország–Spanyolország meccs győztesével mérkőzik meg az elődöntőben.
Jó estét kívánunk, lesz még izgulni való hétfőn, hiszen Magyarország női vízilabda-válogatottja Kanadával mérkőzik meg a vizes világbajnokság pólótornájának negyeddöntőjében. A világbajnokságot a 15. helyen Kazahsztán zárta (6–4-re győztek a kazahok Dél-Afrika ellen), a 13. a következő olimpiai házigazda Japán lett (11–9 a brazilok ellen). A 9-12. helyekért folytatott helyosztókon Új-Zéland–Hollandia 4–19 (tuti nem arra vágytak a hollandok, hogy ebben a programban pólózzanak), Kína–Franciaország 13–5. A percről percre tudósítással Marosi Gergely várja Önöket, az összefoglalóval pedig Babják Bence és Rác Benedek Balázs.