San Antonio Spurs–Miami Heat 104–87
Egynegyednyi előnyt adott a Spurs. Ray Allen kezdett a Miamiban Chalmers helyén, de abszolút nem ment neki a dobás – ennek ellenére hét ponttal hozta a nyitó etapot a címvédő. Innentől azonban nem volt pardon, beindult Leonard, Mills, Parker (aki 0/10-zel nyitott, 7/8-cal folytatta) és a Spurs-henger, félidőben már ők vezettek héttel, majd a nagyszünet után eldöntötték a meccs és így a bajnokság sorsát. A Heatből LeBron James 31 pontos, 10 lepattanós dupla dupláján kívül senki nem tudott fellépni, és bár a San Antonio ma emberi módon dobott, a labdajáratás 25 gólpasszt, ebből pedig sok üres triplát eredményezett – a Miami erre az egész döntőben nem tudott reagálni.
Leonard az MVP. Kizárt, hogy bárki is rá tippelt volna a szezon elején, de akárcsak a sorozat első két meccs után, mint a döntő legértékesebb játékosa. Mégsem férhet kétség a jogosságához; ugyan csak 17.8 pontot átlagolt, ám mindezt 61.2 százalékkal tette, az utolsó három meccsen pedig álomszerű hatékonysággal kosarazott. Ráadásul nehéz kiemelni valakit ebből a kolosszális csapatjátékból, így sem Tim Duncan, sem Tony Parker nem tett hozzá többet, mint Leonard – aki egyébként a hatodik olyan játékos, aki megkapja ezt a díjat úgy, hogy nem választották be az All-Star-csapatba.
A kosárlabda diadala. A San Antonio játékáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, Gregg Popovich csapata új szintre emelte ezt a sportot. 105.6 pontot átlagoltak LeBron Jamesék ellen, ennél többet legutóbb a 2000–2001-es Lakers tudott csak (106), és a döntők történetének legjobb dobószázalékát mutatta fel (52.8%), mióta van támadóidő, sőt 1980 óta övék a legjobb támadóhatékonyság – tették mindezt igazi vezér nélkül, legalább négy jól játszó klasszissal, fiatal titánokat tökéletesen vegyítve a rutinos veteránokkal. Minden meccsen több, mint húsz gólpasszt osztottak ki és egyetlen Bosh-triplányira voltak attól, hogy kisöpörjék az elmúlt két év bajnokát – méghozzá úgy, hogy esélyt sem adtak gyakorlatilag az első két meccs után.
Elfogyott a Heat, hogyan tovább? A Miamiban James mellett senkin nem látszott, hogy kosarazni akarna, Wade teljesen lenullázta már magát, az utóbbi két meccsen kész katasztrófa volt, Bosh is összeroppant (0/5 tripla ma), Ray Allen 1/8-cal zárt, a kispadról pedig iszonyatos, de hat pont érkezett a garbage time előtt, amikor Beasley és Chalmers kozmetikázott ezen az eredményen. Battier visszavonul, van esély rá, hogy Allen is, Chalmers vállalhatatlanul játszott idén, a keret pedig eddig is a legöregebb volt – óriási kérdés, hogy merre indul el Pat Riley és hogy mi lesz a Nagy Hármassal. Ha marad James, bármit el lehet képzelni, de az látszik, hogy mindenképp erősíteni kell, mert teljesen egyedül maradt a végére – ha lelép, valószínűleg sötét évek jönnek Floridában.
NBA, PLAYOFF 2014
DÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS
San Antonio Spurs–Miami Heat 104–87
A négy győzelemig tartó párharc végeredménye: 4–1 a Spurs javára
A Spurs legjobb dobói: Leonard 22/9, Ginóbili 19/9, Mills 17/15
A Heat legjobb dobói: James 31/9, Bosh 13, Wade 11/3