– Egydobásosra tervezte ezt a selejtezőt? – Ezt hogyan érti? – Akkor sikerült legyűrni valamennyire a drukkot? – Mit vár magától a fináléban? |
Az atlétikai világbajnokságok történetében legutóbb 2003-ban fordult elő, hogy a férfi kalapácsvetés valamennyi döntőbe jutott versenyzője hetvenhat méter feletti dobással kvalifikálta magát a fináléba, amelyben akkor Annus Adrián képviselte Magyarországot és nyert ezüstérmet.
Dohában Pars Krisztián és Halász Bence kezdte meg a küzdelmeket, előbb a térdműtét előtt álló, a vb-t visszatérésnek szánó Pars lépett dobókörbe, akinek nem sikerült a döntőbe jutnia, 73.05-ös harmadik kíséreltével a 22. helyen végzett.
„Ha Krisztián olyan dinamikus dobással kezdte volna a selejtezőt, mint amilyennel befejezte, akkor feljebb tudott volna kapaszkodni, de ahogy látom, akkor sem lett volna reális a legjobb tizenkettőbe kerülése – mondta Németh Zsolt, a 37 éves olimpiai bajnok edzője. – De most is úgy gondolom, ki kellett próbálni magát Dohában, mert azzal, amit az edzések alapján most tud, az elmúlt világversenyeken elég volt a döntőre. Most ennyire futotta, de neki most amúgy is a világbajnokság utáni műtét a legfontosabb, a felépülés és utána a tokiói olimpiai felkészülés. Örülök, hogy újra bekapcsolódott a versenyszám vérkeringésébe egy nagy versenyen, ebből erőt tud meríteni.”
A tréner elmesélte, hogy a versenyszám másik magyar indulója, az Európa-bajnoki bronzérmes Halász Bence egy kicsit rájuk ijesztett a bemelegítésnél, mert az első két dobásánál vétett egy kis technikai hibát, amit azon nyomban meg is beszéltek bent, és élesben a versenyző szerencsére már ki tudta javítani. 76.90 méterrel már elsőre túldobta a 76.50 méteres szintet.
„Bence jól felkészült a világbajnokságra, de neki is mindig mondom, az még nem az ő versenye, és nem is a tokiói olimpia az – tette hozzá Németh. – Sokkal inkább a 2023-as versenyek, például a hazai világbajnokság, és minden, ami azután következik. Addig viszont minden világversenyt úgy kell kezelnünk, mint lépcsőfokokat, amelyeket nem lehet kihagyni.”
– Két év után szerepelt újra nemzetközi versenyen. Milyen érzés volt visszatérni? – Mit várt magától ezen a világbajnokságon? – Mikor műtik a térdét |
A férfiak kalapácsvető mezőnye egyébként nagyon besűrűsödött, egyedül a lengyelek tudtak két versenyzőt kvalifikálni a döntőbe, Pawel Fajdeket és Wojciech Nowickit. Idén csak nekik van nyolcvan méter feletti eredményük, de a brit Nick Millerre is figyelni kell, mert állítólag edzésen már ő is nyolcvan méter felett dobott a vb előtt. De összességében is elmondható, azok a riválisok, aki eddig hetvennégy méter körül dobtak, most két méterrel többet tudtak. A két lengyelen kívül tíz nemzet képviseli magát a szerdai fináléban, és a hazaiak legnagyobb örömére tizenkettedik helyen döntős lett a katari Asraf Amgad al-Szejfi is.
Éremre persze nem lesz esélye, nem úgy, mint a hazaiak másik kedvencének, a magasugró Mutaz Essza Barsimnak, aki tavaly belesérült a világcsúcskísérletébe a székesfehérvári Gyulai Memorialon, azóta pedig volt ugyan néhány versenye, de nem tudott érdemben visszatérni. Azzal, hogy átvitte a 229-es döntős szintet, szezonbeli legjobbját ugrotta, és mivel egész évben a hazai rendezésű világbajnokságra készült, van némi esély arra, hogy megvédi a címét, főleg, hogy térdsérülés miatt a selejtezőben feladta a versenyt az egyik fő riválisa, az ukrán Bohdan Bondarenko.
A kalapácsvetés döntőjét szerdán magyar idő szerint 20.40 órától rendezik.
Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Vincze Szabolcs