BAJNOKOK LIGÁJA
Gólszerző:Mahrez (7.), Bernardo Silva (18., 44.), Foden (33.), Sterling (58.)
ÖSSZEFOGLALÓ
A City már az első perctől irányította a mérkőzést, a 6. percben Phil Foden közeli lövését bravúrral védte Antonio Adán, a Sporting kapusa, a kipattanót azonban Kevin De Bruyne középre passzolta, Rijad Mahrez pedig a kapuba lőtt (0–1). Hosszas videózás után a játékvezető megadta a találatot. Nem sokkal később egy nagy védelmi hiba után Stones került helyzetbe, de fejese nem találta el a kaput.
A 16. percben már 2–0-ra vezettek a manchesteriek. Egy szögletet követően Bernardo Silva elé pattant a labda, ő meg kapásból, nagy erővel bombázott, a labda a lécet érintve vágódott a hálóba.
A 31. percben vélhetően eldőlt a párharc, Mahrez passza után Foden két méterről szerezte meg a harmadik City-gólt. A következő percek mezőnyjátéka után úgy tűnt, nem lesz több találat ebben a játékrészben, a 44. percben azonban Sterling előkészítése után ismét Bernardo Silva volt eredményes, padlóra küldve a Sportingot (0–4).
Egy kis stat: a Manchester City az első csapat a Bajnokok Ligája történetében, amely idegenben 4 góllal vezetett félidőben az egyenes kieséses szakaszban. (Opta)
A második félidő ott folytatódott, ahol az első abbamaradt – a korábbi Bencifa-játékos, Bernardo Silva a harmadik gólját szerezte, de videózás után érvénytelenítették. Az 58. percben viszont már semmi sem mentette meg a portugál együttest, Sterling tekert a jobb felső sarokba. Több gól már nem született, a City könnyedén nyert Lisszabonban, csupán formalitásnak ígérkezik a visszavágó (március 9.). 0–5
PERCRŐL PERCRE
VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!
Fantasztikus a hazai szurkolótábor végig énekli az utolsó perceket, és felállva tapsolnak a drukkerek, mindezt 0-5-nél.
83. perc.: Ake állt be Laporte, Delap Siilva helyére.
79. perc. Cancelo merészkedett előre, de a kapu fölé lőtt.
50. perc. A VAR ELVESZI A CITY 5. GÓLJÁT. De Bruyne jobb oldalról ível a kiugró Bernardo Silva elé, aki az ötös bal oldaláról a rövidbe fejelt. Elsőre úgy tűnt, a játékvezető megadná a gólt, de a VAR elvette, mert jól látszott a felvételeken, hogy Silva belógott a védők mögé a passz pillanatában.
A meccs előtt azt a kérdést tettük fel, vajon milyen taktikát választ majd a Sporting, marad-e a a csapatra jellemző 3-4-3-as hadrend és a labdatartásra törő, bátor támadófutball. Nos, a portugálok próbáltak volna erre alapozni, a formáción sem változtattak, csakhogy a City könyörtelenül kihasználta azokat a területeket, amit a nem túl szorosan záró hazai védők hagytak Sterlingéknek. Ezzel tulajdonképpen egy félidő alatt el is dőlt a kétmeccses párharc.
45.+4. perc. De Bruyne jobbról, 22 méterről lő a kapu fölé.
37. perc. Az előrefutó védő, Inácio távoli lövése kerüli el a kaput.
30. perc. Paulinho kapott egy remek keresztlabdát a bal oldalon, de hiába lőtt, már lest jelzett a partjelző.
A brazil Ederson korábban játszott Lisszabonban, csak nem a Sporting, hanem a Benfica játékosa volt, csakúgy, mint Bernardo Silva, Rúben Dias és Joao Cancelo.
4. perc. A City kapusának, Edersonnak volt először dolga a kapusok közül a meccsen, egy bal oldali beadásra lépett ki és fogta meg a labdát.
Guardiola Lisszabonban sem változtat a jól megszokott 4–3–3-as formáción (Fotó: AFP) |
ELŐZMÉNYEK
A Manchester Cityből Gabriel Jesus továbbra is sérülés miatt nem állhat Josep Guardiola rendelkezésére, ahogy Jack Grealish is sérült, a védelemből pedig az alapemberek közül Kyle Walker hiányzik eltiltás miatt.
A Sporting 2012-ben egy megtréfálta a Manchester Cityt, az Európa-liga nyolcaddöntőjében kiejtette a sokkal esélyesebb angol vetélytársát. Az Európa-liga nyolcaddöntőjében a párharc első felvonását a portugálok nyerték meg, s mivel a másodikon több idegenbeli gólt szereztek riválisuknál a 3–3-as összesítés nekik kedvezett, bravúros sikerrel masíroztak a nyolc közé. Idén azonban, az új szabályok szerint az idegenben szerzett gólok száma már nem dönthet a továbbjutásról.
A Bajnokok Ligája kieséses szakaszába a 2008–2009-es idény után jutott el ismét a Sporting. A Manchester City viszont 2018 óta mindig eljutott legalább a negyeddöntőig, tavaly a fináléba is bejutott (a Chelsea-től kapott ki a döntőben).
A portugál csapat ugyan nincs rossz formában, második hazája bajnokságában, múlt pénteken éppen a listavezető Porto vendégeként játszott 2–2-es döntetlent, viszont előtte sorozatban négy mérkőzésen is győzött.
A Josep Guardiola irányította Manchester City viszont lehengerlő sorozatot gördít maga előtt: legutóbbi húsz tétmérkőzéséből tizennyolcat megnyert.
A City a csoportkörben az FC Bruges-t, az RB Leipziget és a PSG-t megelőzve nyerte meg a csoportját, még úgy is, hogy egyszer-egyszer a lipcseiektől és a párizsiaktól is kikapott. A Sporting három győzelemmel és három vereséggel végzett a C-csoport 2. helyén, az Ajax mögött, de a Dortmund és a Besiktas előtt.
A meccs nagy kérdése lehet: a Sporting szakvezetője, Rúben Amorim megtartja-e a jól bevált 3–4–3-as hadrendet és ragaszkodik-e a portugál csapat a labdabirtoklásra építő, egy az egy elleni párharcokat kereső, sok- és gyorspasszos játékukhoz vagy ellenfelük stílusához igazodva védekezőbb és direktebb (kontra)játékot választanak?