A regisztráció már tart (az nso.hu/chance rovatban, továbbá a facebook.com/nikefootballhungary oldalon), a selejtezőnek és a döntőnek otthont adó helyszínek (Budapest, Székesfehérvár és Miskolc) készülnek, a tesztpálya felépítése pedig már most okkal teszi kíváncsivá a jelentkezőket. Nekik lebbentjük fel a fátylat a különböző állomásokról.
REGISZTRÁCIÓ |
A labdás Nike-tesztek az ügyességet, a pontosságot és a dinamizmust vannak hivatva tesztelni. Az ötletgazdák segítségül egy-egy világklasszist hívtak, akik legjellemzőbb stílusjegyét építették a feladatba. A kapu előtt mindjárt két világklasszis csatár bőrébe kell bújni. Cristiano Ronaldóként a tizenhatoson kell labdavezetéssel bóják között szlalomkört letudni, majd a kapu adott részét célba véve góllal befejezni a támadást. Utóbbinak a Wayne Rooneyról elnevezett állomáson is jelentősége lesz – hibapont begyűjtésére is van lehetőség –, ahol a kapunak háttal indított akciót egy palánkkal való kényszerítőt követően kell a háló megrezegtetésével lezárni. Mivel a gyakorlat időre megy, nagyon fontos a pontosság. Előbbinél a minél gyorsabb labdavezetés során kell kontroll alatt tartani a labdát, utóbbinál a pontos, kellően erős passz fél sikert jelent a befejezésnél.
A Barcelona két kiválósága sem maradhatott ki a jóból. Gerard Piquénél az átadás pontosságán van a hangsúly – némi rámozgás után adott területre kell ívelni, belőni a labdát –, Andrés Iniesta esetében már a labdaátvétel is hangsúlyt kap. Ennél a feladatnál a kezdőkörben állva, annak majd' a szélére helyezett öt palánkkal kell állandó forgásban, megadott sorrendben összjátékba bocsátkozni: a pontosság gyorsasághoz, utóbbi jó időeredményhez vezet. „Ezek a feladatok kimondottan tetszettek” – véleményezte a tesztpálya ügyességi részét Szalai Ádám, a Mainz és a magyar válogatott támadója.
A labdás gyakorlatok mellett négy fizikai tesztet is teljesíteniük kell a résztvevőknek. A SPARQ tréninget a tengerentúlon fejlesztették ki, ahol előszeretettel alkalmazzák, de az igénybevétel az Európában hagyományosabb labdarúgásban is hasonló: dinamizmus, gyors és gyakori irányváltás, reakciókészség, valamint terhelhetőség. A 20 méteres sprintet színezi a mérkőzés ritmusát szimulálni hivatott, két fix pont közötti, egyre gyorsulóbb ütemet kérő ingafutás, valamint a lassításra, kigyorsításra, irányváltásra építő nyílhegyfutás. A szimpla súlypontemelkedés ezek mellett már tényleg rutinból hozható.
„Konkrétan ilyen feladatokat nem, csak hasonlókat végeztünk eddig edzéseken, így először meglepődtünk – mondta Zoltay Marcell, a Vasas U17-es korosztályos válogatottja, aki társaival belekóstolhatott a tesztpályába. – A felmérések alatt viszont már nem izgultunk, inkább kihívásként, versenyként éltük meg.”
Érdekes lehet még a hét a hét elleni játék, amely során GPS segítségével állapítják meg, hogy a jelentkezők mennyi futnak, milyen sebességgel (átlagban és maximumon pörögve), mekkora területet képesek bejátszani, így képet alkotva a mértékadó mozgáspontjaikról.
Mindezek leírva is felpezsdíthetik a tehetségkutatón részt vevő korosztályokat (16–21 év), átélve azonban még nagyobb élmény. Nem is szólva a barcelonai fődíj csábításáról, hogy a ráadásra – négyhetes edzőtábor a Juventusszal, az MU-val és persze a Barcelonával – ezúttal külön már ki se térjünk...