Francia búcsú után angol-ír csata Walesben

Vágólapra másolva!
2011.05.01. 19:39
null
Egyenlőtlen küzdelem: Mele (Perpignan, balra) próbálja megállítani Tongauihát (Northampton) (Fotó: Reuters)
Címkék
Az ír Leinster és az angol Northampton Saints rögbicsapata jutott be a Heineken-kupa – a sportági Bajnokok Ligája – május 21-i, cardiffi fináléjába, miután a hétvégi elődöntőben izgalmas mérkőzésen búcsúztatta francia ellenfelét, a címvédő Toulouse-t és a Perpignant.

LEINSTER–TOULOUSE

A dublini Aviva Stadionban 51700 néző előtt óriási meccset játszott egymással a legutóbbi két sorozat győztese. Már a negyedik percben megszületett a mérkőzés első célja, a hazai nézők legnagyobb döbbenetére. A franciák végezhettek el büntetőrúgást, de a labda nem jutott célba, viszont úgy pattant visszafelé a játéktér irányába, hogy folytatódhatott az akció. Az ír védők késlekedtek, egymásra vártak, érkezett viszont nagy lendülettel Florian Fritz, aki célt ért el.

SZAVAZÁS

Melyik csapat nyeri meg a rögbi 2010-2011-es Heineken-kupát?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Büntetővel szépítettek az írek, de droppal ismét hétpontos lett a különbség. Jonathan Sexton büntetői jelentettek mentséget ekkor az íreknek, viszont a nagy elszántságuk még a szünet előtt célt eredményezett. Jamie Heaslip egy célterülethez közeli bedobás után vállalta el a betörést, sikerrel. Nem sokáig vezettek az írek, mert büntetőből egalizáltak a franciák, de Sexton hárompontosával a félidőben mégis a házigazdák jutottak előnyhöz.

A fordulást követően emberelőnyét célra váltotta a vendégcsapat, de két Sexton-büntetővel megint az írek jutottak előnyhöz. Az 59. percben a korábban sokat hibázó kulcsember, Brian O'Driscoll is célt vitt egy remek akció lezárásaként – 12 fázisos hullám volt, az írek többször a célterület elé tették le a labdát egy-másfél méterrel –, így megugrottak. A franciák játéka az ír támadások kivédekezésre korlátozódott, ez aztán fel is emésztette energiájuk nagyobb részét. A hajrában aztán mindent megtettek, hogy versenyben maradjanak. Tolták a keresztpasszokat, forgatták az oldalakat, küzdöttek becsülettel és veszélyesen, de valahogy az utolsó pillanatokban mintha a fáradtság közbeszólt volna.

A csereként érkező rúgójátékos, a fiatal Nicolas Bézy a vége előtt öt perccel félpályás büntetővel hatpontosra csökkentette a franciák hátrányát, amit egy cél+bónusz kreációval még le lehetett volna dolgozni, de ez nem jött össze. Sőt, a mérkőzés legeredményesebbje, Sexton büntetővel minden vitás kérdést és magát az elődöntőt is lezárta a 80. percben. Az ír rúgóklasszis nyolc rúgásából – hat büntető és két bónusz – egyet sem rontott, így 22 pontot tett hozzá együttese sikeréhez. A most zajló sorozatban elsőként ért száz pont fölé, jelenleg 110-nél tart, és még vár rá a döntő.

NORTHAMPTON–PERPIGNAN

Jóval kevesebb izgalom maradt a másik elődöntőre, hiszen az esélyesebb, az alapszakaszban jobb teljesítményt nyújtó, a sorozatban egy alkalommal – 1999-2000 – győztes Northamtpon Saints nagyon erős rajtja után a katalánoknak nem sok, hogy azt mondjuk, semmi esélyük nem maradt a továbbjutásra.

Ben Foden a 14., Jon Clarke a 30. percben vitt célt a vendéglátóknak, Stephen Myler pedig a két célbónusz mellett két büntetőt is értékesített, ez pedig testvérek között is olyan előny és különbség (20–0), amit ezen a szinten, ilyen tétnél már aligha lehet ledolgozni. Főként nem az idegenben játszó, megrogyasztott gárdának. A Perpignan azonban így is emelt fővel búcsúzhat, hiszen a szünet előtt célt ért el, ami tanúbizonyságot adott tartásáról. Más kérdés, egy elődöntőben nagyobb ellenállást vártak volna a sportrajongók. Na nem a Saints-hívek, nekik ez így is tökéletesen megfelelt. Még akkor is, ha a sportélményért pár kilométert autózniuk, buszozniuk kellett, hiszen az összecsapást nem a 13.500 befogadó képességű northamptoni arénában rendezték, hanem a majd' tízezer nézővel többet befogadni képes Milton Keynes-i arénában.

Myler 94 pontnál jár, így van esélye elérni a százat az idei kiírásban. Sexton tizenhat pontos előnye viszont soknak tűnik, bár ki tudja. Egyet azonban biztosra vehetünk: a Saints rúgója simán meghagyja vezető helyén ír kollégáját, ha közben csapata learatja a dicsőséget. A döntőbe a csoportkör két legjobb teljesítményt nyújtó csapata jutott be. A Saints 2000-ben éppen írt (Munster), míg a Leinster 2009-ben éppen angol (Leicester Tigers) klubot gyűrt le a Heineken-kupa döntőjében.

Közben kialakult a második számú kupasorozatnak számító Amlin Challenge-kupa döntőjének párosítása is. A fináléba francia (Stade Francais) és angol (Harlequins) gárda jutott be, amelyek az elődöntőben olyan francia (Clérmont) és ír (Munster) riválisokat búcsúztattak, akik a Heineken-kupából csoportmásodikként soroltattak át az egyenes kiesés szakaszba.

RÖGBI, HEINEKEN-KUPA
ELŐDÖNTŐ
Leinster (ír)–Toulouse (francia) 32–23
Northampton Saints (angol)–Perpignan (francia) 23–7
A DÖNTŐBEN
Leinster (ír)–Northampton Saints (angol) május 21., Cardiff
AMLIN CHALLENGE-KUPA
ELŐDÖNTŐ
Stade Francais (francia)–Clérmont (francia) 29–25
Munster (ír)–Harlequins (angol) 12–20
A DÖNTŐBEN
Stade Francais (francia)–Harlequins (angol) május 20., Cardiff

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik