Az Év csapata kategória a 63 évvel ezelőtti kezdetektől, 1958-tól jelen van az Év sportolója választáson. Gyakran heves vitákra adott azonban okot, hogy a klasszikus csapatsportágak miként vethetők egybe például egy kajak kettes vagy egy jégtáncpáros teljesítményével, elvégre az utóbbiak is csapatot alkotnak. Egészen 2017-ig egy szavazási kategóriába tartoztak a kétféle csapatok, azóta azonban a voksolást kiíró Magyar Sportújságírók Szövetsége külön-külön választja meg a legjobbakat a csapatsportágakban és az egyéni sportágak csapatversenyeiben.
A hagyományos csapatsportok kategóriáját az utóbbi években a kézilabda és a vízilabda uralta, most azonban előtérbe került a futball, amely már nem képez külön kategóriát, a többi sportággal együtt méretik meg. A versenyben maradó három jelölt között így ott van az Eb-szereplést kiharcoló és a Nemzetek Ligája A-ligájába feljutó labdarúgó-válogatott, illetve a BL-csoportkörös ferencvárosi futballcsapat is, a triót az Európa-bajnok férfi vízilabda-válogatott teszi teljessé.
Szalai Ádám, a futballválogatott csapatkapitánya így kommentálta a jelölést: „Egy éves szavazáson már az első háromba is nagy megtiszteltetés bekerülni, így nagyon köszönjük a csapatot támogató szavazatokat. Fontos volt nekünk, hogy a rengeteg nehézséget hozó 2020-as esztendőben meg tudjuk örvendeztetni a magyar szurkolókat. Bízunk benne, hogy az idén is képesek leszünk rá, hiszen nagyon összetartó, egységes közösségünk van a pályán és azon kívül is. Az egységünkben van az erőnk, ezt szeretnénk 2021-ben az Eb-n és a vb-selejtezőkön is megmutatni.”
„Ez a jelölés annak a munkának az eredménye, amelyet minden egyes nap elvégzünk – mondta lapunknak a Ferencváros labdarúgói közül a válogatottban is szereplő Lovrencsics Gergő. – Az, hogy a legjobb három csapat közé jelöltek minket, azt üzeni, hogy jó úton járunk – és nem csak azért, mert bejutottunk a BL csoportkörébe. Négy és fél éve szerződtem a Ferencvároshoz. Megjártam a mennyet és a poklot is, hiszen amikor megérkeztem, kiestünk a Partizani Tiranával szemben a BL selejtezőjében, legutóbb pedig a főtábláig jutottunk.”
A férfi vízilabda-válogatott részéről Manhercz Krisztián állt a rendelkezésünkre: „Az Eb óta nagyon sok víz lefolyt a Dunán, de nyilván életem végéig az egyik legszebb emlékem marad, főleg mert hazai közönség előtt tudtunk nyerni. Aki látta, tudja, milyen nehéz szavakkal leírni az akkor felszabaduló érzéseket. Nagyon büszkék vagyunk a jelölésre, hatalmas örömet jelent, amikor más is elismeri a produkciónkat, jólesik, hogy például a magyar labdarúgó-válogatott tavalyi teljesítménye mellett a miénket is kiemelik. Meg kell említenem Märcz Tamás jelölését és az év sportpillanatai között szereplő Vogel Soma-védést is – mindez azt mutatja, hogy a sportújságíróknak és a nézőknek is sokat jelent, amit januárban elértünk.”
Az egyéni sportágak csapatversenyében ott van a jelöltek között a címvédő Babos Tímea, Kristina Mladenovic női teniszpáros. Az ugyanebben a kategóriában egy éve a legjobbnak választott kettős tavaly egyetlen vereséget sem szenvedett Grand Slam-tornán. Győzött Melbourne-ben és a Roland Garroson, s csak egy vitatott kizárás állította meg őket a US Openen.
„Mindegyik Grand Slam-győzelem különleges valamiért, az első a legédesebb, az idei Australian Openen tökéletesen játszottunk, a Roland Garros pedig amiatt, mert speciális, furcsa körülmények között készültünk fel, és rossz játékkal nyertünk a döntőben – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak a párizsi diadal után Babos Tímea. – De a könyvnek mindig az eleje és a vége a legfontosabb: az évet tökéletes Australian Opennel kezdtük, és a Garroson címvédéssel zártuk.”
Maradva a sportágnál: a kategória másik jelöltje, a 2017-es győztes Davis-kupa-válogatott tavaly bejutott a sorozat tizennyolcas döntőjébe. Az utolsó lépést Debrecenben tette meg, amikor kétszeri hátrányból 3:2-re legyőzte a belgákat.
„Azt hiszem, az eredményeink alapján nem meglepő, hogy ott vagyunk a top háromban, ettől függetlenül természetesen megtisztelő, jóleső érzés az egész csapatnak – mondta a csapat tagja, Balázs Attila. – A teniszversenyeken alapvetően egyedül küzdünk, így mindig különlegesek a válogatott hetek. A háromban ott a helyük Babos Timiéknek, nyugodtan mondhatom, hogy ha ők nyernek, a Davis-kupa-válogatott minden tagja nagyon örül majd.”
Az ábécérend szerinti harmadik jelölt a női tornászválogatott. A Bácskay Csenge, Böczögő Dorina, Kovács Zsófia, Makovits Mirtill, Székely Zója összeállítású együttes bronzérmes lett a mersini Eb-n.
„Örültem, amikor megláttam, hogy a csapat bekerült a legjobbak közé, ugyanakkor meglepetésként is ért – mondta lapunknak Böczögő Dorina. – A top három is nagy elismerés, de persze egy sportoló mindig, mindenhol nyerni akar – ettől függetlenül: nekünk már az is győzelem, hogy ott vagyunk a legjobb három között.”
Az eddigi győztesek
Az Év csapata (hagyományos)
1958: férfi vízilabda-válogatott
1959: férfi párbajtőr-válogatott
1960: férfi öttusa-válogatott
1961: férfi vízilabda-válogatott
1962: férfi vízilabda-válogatott
1963: férfi öttusa-válogatott
1964: olimpiai labdarúgó-válogatott
1965: női kézilabda-válogatott
1966: férfi öttusa-válogatott
1967: férfi öttusa-válogatott
1968: férfi párbajtőr-válogatott
1969: junior férfi öttusa-válogatott
1970: férfi öttusa-válogatott
1971: férfi párbajtőr-válogatott
1972: férfi párbajtőr-válogatott
1973: férfi vízilabda-válogatott
1974: férfi vízilabda-válogatott
1975: férfi öttusa-válogatott
1976: férfi vízilabda-válogatott
1977: férfi vízilabda-válogatott
1978: férfi sakkválogatott
1979: férfi asztalitenisz-válogatott
1980: Regőczy, Sallai jégtánckettős
1981: férfi kardválogatott1982: férfi kardválogatott
1983: férfi öttusa-válogatott
1984: fogathajtó-válogatott
1985: labdarúgó-válogatott
1986: férfi kézilabda-válogatott
1987: férfi öttusa-válogatott
1988: férfi öttusa-válogatott
1989: férfi öttusa-válogatott
1990: női sakkválogatott
1991: férfi kajaknégyes
1992: női kajaknégyes
1993: férfi vízilabda-válogatott
1994: női vízilabda-válogatott
1995: Horváth, Kolonics férfi kenukettes
1996: Horváth, Kolonics férfi kenukettes
1997: férfi vízilabda-válogatott
1998: férfi párbajtőr-válogatott
1999: férfi vízilabda-válogatott
2000: férfi vízilabda-válogatott
2001: Pető, Haller kétpárevezős
2002: Pető, Haller kétpárevezős
2003: férfi vízilabda-válogatott
2004: férfi vízilabda-válogatott
2005: Kovács, Janics női kajakkettes
2006: Kovács, Janics női kajakkettes
2007: férfi kardválogatott
2008: férfi vízilabda-válogatott
2009: U20-as labdarúgó-válogatott
2010: Kovács, Janics női kajakkettes
2011: Ferencváros női kézilabdacsapat
2012: Dombi, Kökény férfi kajakkettes
2013: férfi vízilabda-válogatott
2014: Győri ETO KC női kézilabdacsapat
2015: labdarúgó-válogatott
2016: labdarúgó-válogatott
2017: Győri ETO KC női kézilabdacsapat
2018: Győri ETO KC női kézilabdacsapat
2019: Ferencváros férfi vízilabdacsapat
Az év csapata (az egyéni sportágak csapatversenyében)
2017: tenisz Davis-kupa-válogatott
2018: férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó
2019: Babos, Mladenovic női teniszpáros
Az összeállítást készítette: Bodnár Zalán, Borbola Bence, Klein Ron, Kovács Erika, Lakner Gábor