Vélhetően az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elöljárói sem számítottak rá, amikor bevezették a harmadik számú európai kupasorozatot, az Európa-konferencialigát (Ekl), hogy a sorozat első döntője lázba hozza a két résztvevőt és a mérkőzésnek helyet adó várost is. Talán visszafogottabb érdeklődésre számítva jelölték ki helyszínnek Albánia fővárosát, Tiranát, illetve húszezer férőhelyes stadionját, a Kombëtare Arenát. A jegyeket pillanatok alatt elkapkodták, de egyelőre senki sem tudja, hogyan fogja „elbírni” Tirana a hírek szerint legalább nyolcvanezer római és hatvanezer rotterdami szurkoló hadát. Albániában mindenesetre gőzerővel készülnek, országos munkaszüneti napot rendeltek el szerdára, átalakítják a közlekedési hálózatot a belvárosban, és az ország történetének legfontosabb sporteseményeként hirdetik a mérkőzést.
Nem csupán azért alakult ki a faramuci helyzet, mert két, nagy szurkolótábort felvonultató csapat találkozik a döntőben – azért is, mert mindkettő rendkívül ki van éhezve a sikerre. A Feyenoord épp húsz éve, 2002-ben játszott legutóbb európai kupadöntőt (3–2-re győzött a Dortmund ellen az UEFA-kupában), a Roma pedig eddigi egyetlen európai kupagyőzelmét még 1961-ben aratta a Vásárvárosok Kupájában (amely az UEFA által el nem ismert sorozat), 31 éve járt legutóbb döntőben (1991-ben az Internazionale ellen 0–2 és 1–0 az UEFA-kupában) és az Olasz Kupa 2008-as megnyerése óta, vagyis immár 14 éve nem nyert semmit.
Nem csoda, hogy az Ekl-döntőt felvezető sajtótájékoztatón José Mourinho, a Roma vezetőedzője úgy fogalmazott: „Ez a mi Bajnokok Ligája-döntőnk!” A portugál szakember a Portóval és az Internazionaléval is megnyerte már a Bajnokok Ligáját, ám átérzi, hogy Rómában tizennégy év várakozás után az Ekl-győzelem is óriási siker lenne.
„Nekem is van múltam edzőként , a Roma pedig nagy klub – fogalmazott José Mourinho, aki Udo Lattek és Giovanni Trapattoni után a harmadik olyan edző lehet, aki három különböző európai kupát nyer. – Van egy kis szerepem benne, hogy most itt lehetünk, lépésről lépésre egyre fontosabbá vált nekünk ez a sorozat. Büszkén néztük az elődöntőben a zsúfolásig megtelt stadionok at, összesen százhetvenezer szurkoló val. Minden fináléban ötven-ötven százalék esélye van a két csapatnak , de mindent megteszünk, hogy ez ötvenegy–negyvenkilenc arányban a mi javunkra módosuljon. Eddig mindig szerencsém volt, játékosaim a maximumot nyújtották a döntőkben, amelyekbe eljutottunk. A nagy pillanatban mindig készen álltak, bízom benne, így lesz most is.”„Cserében” a rómaiak kapusa, José Mourinho honfitársa, Rui Patrício az edzőt dicsérte.
„Bizakodó vagyok, mert José Mourinho a világ legjobb edzője – mondta Rui Patrício az UEFA honlapjának. – Nagyszerű idényünk volt, jó vele dolgozni, nem kétséges, hogy mindent értünk, a csapatért tesz, ezért is sikerült bejutnunk a döntőbe. Először vagyok valamely klubcsapatommal európai kupasorozat fináléjában, ez volt az egyik fő egyéni célom. Az, hogy a Roma ilyen régen nem nyert trófeát, motivált minket, egyben nagy felelősséget is rótt ránk. Szerintem minden játékos átérzi ennek a súlyát.”A Feyenoord vezetőedzőjét, Arne Slotot viszont nem saját labdarúgója dicsérte, hanem a két nagy holland rivális, az Ajax és a PSV dán legendája, Frank Arnesen.
„Kivételes edző, aki az elmúlt években már bizonyított a nagyszerű futballt játszó AZ-tel – fogalmazott az 1988-as BEK-győztes a Voetbal Internationalban. – Még a bajnoki címet is megszerezhette volna az Ajax előtt, ha nem jön a koronavírus-járvány. Példátlan, milyen rövid idő alatt lett klasszis edző. Stílust adott a Feyenoordnak, és a játékosok egyénileg is nagyon gyorsan fejlődnek a keze alatt. Nem csoda, hogy a legnagyobb csapatok érdeklődnek iránta. Óriási lenne, ha negyvenhárom évesen máris európai kupát nyerne.”
EURÓPA-KONFERENCIALIGA
DÖNTŐ
ROMA (olasz)–FEYENOORD (holland) – élőben az NSO-n!
Tirana, 21 (Tv: M4 Sport). Vezeti: Kovács I. (romániai)
Mint ismert, a nagykárolyi születésű, romániai magyar Kovács István vezeti az Európa-konferencialiga döntőjét. Kovács István 2010 óta nemzetközi játékvezető, és ez lesz az első nemzetközi kupadöntője. A 37 éves bíró most éli pályafutása legszebb időszakát, hiszen nemrégiben ő vezette a Bajnokok Ligájában a Manchester City–Real Madrid elődöntőt, amely után a nemzetközi közvélemény is dicsérte a teljesítményét, majd bekerült a katari világbajnokság játékvezetői keretébe is. „Büszkeséggel tölt el, hogy az UEFA rám bízta az Európa-konferencialiga első döntőjét – idézte az európai szövetség honlapja a bírót, aki példaképéről is beszélt. – Puhl Sándor volt a világ egyik legjobb játékvezetője, az 1994-es vébédöntőt és az 1997-es BL-döntőt is ő vezette, neki köszönhető, hogy belevágtam. Fontos, hogy a két partjelzőmmel, akikkel már évek óta együtt dolgozunk, ne stresszeljünk a meccs miatt, csak azért, mert kupadöntő. Engem felcsigáz, ha nagy mérkőzésen, telt stadionban fújhatom a sípot. Tovább akarok fejlődni, sőt emelni szeretném a szintet, amelyen jelenleg bíráskodom. Úgy érzem, még mindig sokat tanulhatok.” BŐVEBBEN ITT! |
Bár jelenleg egyik klub első csapatában sem szerepel magyar játékos, honfitársaink közül sokan szép éveket töltöttek el Rómában vagy Rotterdamban. Korábban az AS Romát erősítette a magyarországi olasz Domenico D'Alberto, illetve Hrotkó Miklós, Nyers István és Zsengellér Gyula is, a kispadon pedig magyar edzők sora – Baár László, Boros Endre, Kertész Géza, Kovács Béla, Kovács Lajos, Sárosi György, Schaffer Alfréd, Senkey Imre – ült. A Feyenoordban Babos Gábor, Ladinszky Attila, Petry Zsolt, Róth Antal és Simon Krisztián is megfordult játékosként, Dombi (Kohn) Richárd és Höfling Norbert vezetőedzőként irányította a klubot. A legnépszerűbb magyar azonban mindmáig Kiprich József, aki 1989 és 1995 között futballozott a holland együttesben, bajnoki címet egyszer, kupát négyszer nyert vele, és mert a gólokkal sem maradt adós, érthető, hogy a szurkolók ennyi idő elteltével is rajonganak érte. „A Feyenoord nyert BEK-et és UEFA-kupát is, azonban az utóbbinak is húsz éve már: éppen itt lenne az ideje egy újabb nemzetközi sikernek... – mondta lapunknak Kiprich József az Ekl-döntő kapcsán. – Egy ilyen mérkőzés előtt a szurkolók megőrülnek, mindenki szeretné látni a kedvenceket, más kérdés, hogy Tiranában erre nem sokuknak lesz lehetősége. A csapat az Ajax és a PSV mögött harmadik lett a bajnokságban, egyértelműen jobb az idénye, mint egy esztendővel korábban, ennek ellenére a José Mourinho által irányított Romának valamivel jobbak az esélyei. Annak idején bárki is volt az ellenfelünk, mi bátran nekimentünk, nem változhatott annyit a felfogás, hogy a mostaniak beálljanak bekkelni. Természetesen szurkolok a Feyenoordnak, bízom benne, hogy Rotterdamba kerül a serleg!” Z. A. |
La Gazzetta dello Sport: – Az olasz lap kiemeli, hogy a két csapat NEMCSAK A TRÓFEÁÉRT HARCOL, hanem azért is, hogy melyikük adja az első Európa-konferencialiga-gólkirályt. A góllövőlistát Cyriel Dessers, a Feyenoord csatára vezeti tíz góllal, míg a Romát erősítő Tammy Abraham kilencszer volt eredményes..
Telegraaf: – A holland internetes portál azt írja, hogy TELJES KERETTEL UTAZIK TIRANÁBA a Feyenoord. A csapat első számú kapusa, Justin Bijlow felépült, így ő is védhetne, ám ellene szól, hogy március óta nem lépett pályára tétmeccsen.
BalkanWeb: – Minden készen áll a tiranai Nemzeti Stadionban a szerdai döntőhöz – írja az albán oldal. Kiemeli, hogy az aranycsatának lesz hazai résztvevője is, ugyanis a 14-szeres válogatott Marash Kumbulla a Romát erősíti. A 22 éves védő miatt AZ ALBÁNOK AZ OLASZ CSAPATOT TÁMOGATJÁK.