VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
ELŐDÖNTŐ
ARGENTÍNA–HORVÁTORSZÁG 3–0 (2–0)
Loszaíl, Lusail Iconic Stadion, 88 966 néző. Vezette: Orsato (olasz)
ARGENTÍNA: E. Martínez – Molina (Foyth, 86.), C. Romero, Otamendi, Tagliafico – Enzo Fernández, Paredes (Li. Martínez, 62.), Mac Allister (Á. Correa, 86.) – De Paul (Palacios, 74.) – Messi, Julián Álvarez (Dybala, 74.). Szövetségi kapitány: Lionel Scaloni
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Orsic, a szünetben) – Modric (Majer, 81.), Brozovic (B. Petkovic, 50.), Kovacic – Pasalic (Vlasic, a szünetben), Kramaric (Livaja, 72.), Perisic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Messi (34. – 11-esből), J. Álvarez (39., 69.)
ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!
Lionel Messi kedd este beállította Lothar Mätthaus világbajnoki mérkőzésrekordját, és tudta, hacsak nem sérül meg, nem szabálytalankodik össze magának eltiltást, a hétvégén alkalma nyílik meg is dönteni azt. Nagyon nem volt mindegy persze, hogy annak a bizonyos 26. mérkőzésnek a világbajnoki trófea vagy „csak” a bronzérem lesz a tétje – erről volt hivatva dönteni a horvátok elleni elődöntő.
A remélt állomásra vezető sínhez kedd este egy Argentína számára kedvező váltóállításra volt szükség, a feladat végrehajtása pedig mindenekelőtt magára Messire várt. Az argentin csapatkapitány nem herdálta el erejét, az első húsz percben többnyire a jobb oldalra húzódva figyelte, mire mennek a labdával a horvátok – merthogy többnyire náluk volt.
Modricék kifejezetten szép labdajáratással építették támadásaikat, szögletekig is eljutottak, mintegy igazolták Lionel Scaloni szavait, hogy kiváló csapatot alkotnak, és az argentinok saját térfélen rendre fel-felhúzott kettős védelmi fala is azt bizonyította, hogy a dél-amerikaiak szövetségi kapitánya nem üres bóknak szánta, amit mondott.
Az első kapura lövés aztán már egy argentin nevéhez fűződött – a 25. percben Enzo Fernández labdáját Dominik Livakovic kivédte –, majd nem sokkal később, a 34. percben a vezetést is megszerezte a Scaloni-csapat, méghozzá Fernández nagyszerű indításának nyomán. Írnánk, hogy a játék addigi képe alapján a semmiből jött a gól, de hát a stratégia nyilvánvalóan ez volt: az albiceleste éppen olyan megugrási lehetőségekre várt, mint amilyennek a végén Julián Álvarez tizenegyest harcolt ki Livakoviccsal szemben. Lionel Messi pedig nem adott esélyt a vb tizenegyesölőjének, óriási erővel a kapu bal oldalába bombázott. 1–0
A tizenegyes és a gól külön-külön is megviselte a horvátokat – a stábtagként jelen lévő korábbi kiváló támadó, Mario Mandzukic reklamálásért kapott is egy piros lapot a kispadon –, és a zavarodottságot az argentinok kegyetlenül ki is használták.
A 39. percben a horvátok végeztek el kisszögletet, Marcelo Brozovic beadását Julián Álvarez éppen annyira blokkolta, hogy a lelassuló labdából Nicolás Otamendi támadást tudott indítani, Messi továbbpöccintette, és a saját térfeléről induló Álvarez beszáguldott vele a kapuba. Szó se róla, a Diego Maradona 1986-os vágtáit idéző megiramodás során Álvareznek szerencséje volt, hiszen Josip Juranovicról, majd Borna Sosáról is visszapattant hozzá a labda, de hát aki mer, az nyer. 2–0
Az első játékrész hajrájában akár a harmadik gólt is megszerezhették volna az argentinok, nem tették, így Zlatko Dalic nem reménytelen, hanem csak nagyon nehéz helyzetben tarthatta meg a félidei eligazítást – és frissíthette két emberrel csapatát. Hamar jött a harmadik horvát csere is, Modricék sokat birtokolták a labdát a második játékrész elején, de helyzeteket nem tudtak kialakítani – az első, kaput eltaláló lövésük a 73. percben jött össze.
Addigra a kontraesélyt immár felszabadultan leső argentinok már hárommal vezettek, méghozzá megint a Messi, Álvarez kettősnek köszönhetően: a 69. percben Messi a jobb oldalon alaposan megforgatta a torna egyik nagy felfedezettjét, Josko Gvardiolt, akit talán a nagy rivális tisztelete is tapintatosabbá tett a kelleténél – a horvát mindenesetre nem bántotta az argentin főnököt, aki az alapvonalról visszagurított, Álvarez pedig közelről a hálóba gurított. 3–0
Az utolsó húsz percre tehát eldőlt a meccs, inkább az argentinok játékában volt benne a negyedik gól, mint a horvátokéban a szépítés, de akár az is összejöhetett volna. A kapitányok már nem taktikai megfontolásból forgatták csapatukat – Scaloni beküldte például az eddig pihentetett Paulo Dybalát –, inkább arra ügyeltek, hogy bizonyos játékosaik megkapják a vastapsos cserét: Álvarez a keddi teljesítményéért, Modric pedig inkább a vb korábbi meccsein nyújtottakért, kicsit a karrierjéért…
Messi – akit még ilyenkor sem szokás lecserélni – megint elvégezte tehát a vezéri feladatokat, és olyan mérkőzésen lehet egyedüli vb-meccsrekorder, amelyiken életében először világbajnok lehet. Argentína a története során hatodszor játszhat vb-döntőt – kétszer nyert (1978, 1986), háromszor veszített (1930, 1990, 2014) –, míg az első félidei néhány perces rövidzárlatukért súlyos árat fizető horvátoknak marad a bronzmeccs a szerda esti Marokkó–Franciaország elődöntő vesztese ellen.
ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!
ARGENTÍNA KERETE
KAPUSOK: 1 Franco Armani (River Plate), 12 Gerónimo Rulli (Villarreal – Spanyolország), 23 Emiliano Martínez (Aston Villa – Anglia)
VÉDŐK: 2 Juan Foyth (Villarreal – Spanyolország), 3 Nicolás Tagliafico (Olympique Lyon – Franciaország), 4 Gonzalo Montiel (Sevilla – Spanyolország), 6 Germán Pezzella (Real Betis – Spanyolország), 13 Cristian Romero (Tottenham Hotspur – Anglia), 19 Nicolás Otamendi (Benfica – Portugália), 25 Lisandro Martínez (Manchester United – Anglia), 26 Nahuel Molina (Atlético Madrid – Spanyolország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 5 Leandro Paredes (Juventus – Olaszország), 7 Rodrigo De Paul (Atlético Madrid – Spanyolország), 8 Marcos Acuna (Sevilla – Spanyolország), 14 Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen – Németország), 16 Thiago Almada (Atlanta United FC – Egyesült Államok), 17 Alejandro „Papu”Gómez (Sevilla – Spanyolország), 18 Guido Rodríguez (Real Betis – Spanyolország), 20 Alexis Mac Allister (Brighton & Hove Albion – Anglia), 24 Enzo Fernández (Benfica – Portugália)
TÁMADÓK: 9 Julián Álvarez (Manchester City – Anglia), 10 Lionel Messi (csk, Paris Saint-Germain – Franciaország), 11 Ángel Di María (Juventus – Olaszország), 15 Ángel Correa(Atlético Madrid – Spanyolország), 21 Paulo Dybala (AS Roma – Olaszország), 22 Lautaro Martínez (Internazionale – Olaszország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Lionel Scaloni
HORVÁTORSZÁG KERETE
KAPUSOK: 1 Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), 12 Ivo Grbic (Atlético Madrid – Spanyolország), 23 Ivica Ivusic (NK Osijek)
VÉDŐK: 2 Josip Stanisic (Bayern München – Németország), 3 Borna Barisic (Rangers FC – Skócia), 5 Martin Erlic (Sassuolo – Olaszország), 6 Dejan Lovren (Zenit – Oroszország), 19 Borna Sosa (VfB Stuttgart – Németország), 20 Josko Gvardiol (RB Leipzig – Németország), 21 Domagoj Vida (AEK Athén – Görögország), 22 Josip Juranovic (Celtic – Skócia), 24 Josip Sutalo (Dinamo Zagreb)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 7 Lovro Majer (Rennes – Franciaország), 8 Mateo Kovacic (Chelsea – Anglia), 10 Luka Modric (Real Madrid – Spanyolország), 11 Marcelo Brozovic (Internazionale – Olaszország), 13 Nikola Vlasic (Torino – Olaszország), 15 Mario Pasalic (Atalanta – Olaszország), 25 Luka Sucic (RB Salzburg – Ausztria), 26 Kristijan Jakic (Eintracht Frankfurt – Németország)
TÁMADÓK: 4 Ivan Perisic (Tottenham Hotspur – Anglia), 9 Andrej Kramaric (Hoffenheim – Németország), 14 Marko Livaja (Hajduk Split), 16 Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), 17 Ante Budimir (Osasuna – Spanyolország), 18 Mislav Orsic (Dinamo Zagreb)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Zlatko Dalic