Az NB I a román bajnokságot is megelőzte – csapatonkénti keretértékben |
Az NB I a román bajnokságot is megelőzte – csapatonkénti keretértékben |
Játékosok jönnek, játékosok mennek – a téli átigazolási időszak lezárult. Tegyük hozzá: volt nem is egy klub, amely nemcsak a keretében, a szakmai stábban is markáns változtatást próbált elérni. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján az utóbbi évek folyamatai jellemzően nem változtak. Akik eddig is a légiósokra esküdtek, most is külföldi labdarúgókkal igyekeztek erősíteni, aki a magyarokban bízott, honfitársat keresett, és mutatóban találni néhány fiatalt is. Megszokhattuk, hogy a Ferencváros már télen elkezdi a felkészülést a nyári európai kupaselejtezőkre, és ez jó gondolat. Korábban a nyáron érkezettek első-második tétmeccse a teljesen új közegben, a közös nyelvet, szokásokat keresgélve, mondjuk, egy BL-selejtező volt, amelyen kiderült, hogy a friss szerzemény mégsem akkora segítség, mint remélték. Most a klub időt ad az újaknak a beépülésre, fél év mindenkinek elég lehet, hogy kiderüljön, a nyári tétmeccseken lehet-e, szabad-e rá számítani. A brazil Marquinhos és az argentin Carlos Auzqui néhány napja futott be a Népligetbe, jelentősen megemelve ezzel a zöld-fehérek keretének összértékét – bizakodhatunk, hogy az értéknövekedés nemcsak számszaki adat, a pályán is látjuk majd, milyen jól igazolt a bajnok.
A Mol Fehérvár ukrán játékosokat is szerződtetett, de éppen péntek este derült ki, hogy a kizárólag magyarokra építő Paks is fejtörést okozhat a külföldiekben bízó fehérváriaknak. Csányi Sándor MLSZ-elnök fogalmazta meg, hogy a legtöbb klub a túlélésre játszik, ennek jele a minőségi vagy minőséginek hitt, mondott légiós megszerzése, jó futballistát nevelni időigényes és ráadásul – ez a nagyobb gond – speciális szakértelmet igényel. Kinek van kedve a képzéssel vesződni évekig, ha van pénz azonnal vásárolni a piacon? Hogy aztán ez a magyar futballnak, főleg a magyar válogatottnak hosszabb távon milyen gondokat okoz, az sejthető, de mára általánossá vált: a legtöbb öltözőben nem a magyar a hivatalos nyelv. Ez persze nem csak az NB I-re jellemző, ám ettől még hasznos lehet a szabályok megalkotásánál végiggondolni, mit akarunk: légiósokkal közepes minőségű bajnokságot, a csoportkört rendre elérő bajnokot vagy a fiataloknak lehetőséget nyújtó körülményeket – mert a jelek szerint minden egyszerre nem működik.
Az pedig nem kétséges, hogy a következő átigazolási szezonban is azt látjuk majd, hogy játékosok jönnek, játékosok mennek (meglehet, olyanok is, akik most jöttek).
A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!