A Diósgyőr és a Pécs egyaránt újoncként vágott neki a labdarúgó NB I 2011–2012-es szezonjának, egy olyan NB II-es idény után, amely során jó ideig még az is erősen kérdéses volt, hogy a csapatnak sikerül-e a feljutás kiharcolása. Többek között a két vezetőedző, Benczés Miklós és Mészáros Ferenc munkájának is köszönhetően azonban sikerült elérni a hőn áhított célt.
Ezek után mindkét klubnál az élvonalbeli tagság megszilárdítása volt a feladat, az, hogy erős középcsapat formálódjon a szakemberek keze alatt. A DVTK jelenleg az 5., a PMFC pedig a 6. helyen áll a tizenhat csapatos élvonalban, a megkezdett munka azonban már nem Benczés, illetve Mészáros keze alatt fog beérni (ha beérik...).
A KEZDETEK – POKOLBÓL A MENNYBE
A most 42 éves, salgótarjáni születésű Benczés Miklóst még 2010 májusában nevezték ki az NB I-től akkor már biztosan búcsúzó, jelentős anyagi gondokkal is küzdő DVTK vezetőedzőjének. A klub ősszel tulajdonosváltáson esett át, de a csapat időközben jelentős, hétpontos hátrányba került a listavezető Nyíregyházával szemben, és 15 forduló után csak a 3. helyen állt az NB II Keleti csoportjában (a Mezőkövesd is megelőzte).
Ha akkor valaki azt mondja Leisztinger Tamás tulajdonosnak, hogy alig másfél év múlva azt követően lesz edzőváltás a csapatnál, hogy a siófoki vereség után 5. helyen áll az NB I-ben, alighanem sürgős elmeorvosi kivizsgálást javasolt volna az üzletember a fogadatlan prókátornak.
A 2011-es tavaszi szezonra a DVTK megerősödött, és többek között José Luque vezérletével kiharcolta a feljutást. A szakmai berkekben korábban ismeretlen, fiatal, friss pro licences végzettséggel rendelkező Benczés Miklós kivívta a hazai futballszakma elismerését, amely a csapat őszi teljesítménye láttán csak fokozódott.
Az újonc Diósgyőr ugyanis nyolc győzelemmel, négy döntetlennel és öt vereséggel fejezte be a 2011-es évet az NB I-ben, ezzel az ötödik helyen állt (akárcsak most), egy ponttal lemaradva 4. Honvédtól és négyel a 3. Videotontól.
A Pécsi MFC tulajdonosa, Matyi Dezső nagy edzőfaló hírében áll. Az üzleti életben elsősorban az Alexandra Könyvkiadóval ismertté váló üzletember 2007-ben vette át az akkor már másodosztályba zuhant klubot, és azóta hét vezetőedzőt alkalmazott a csapatnál: Nagy Tamást, Botos Antalt, Márton Gábort, Róth Antalt, Várhidi Pétert, Kiss Lászlót, valamint Mészáros Ferencet.
Kiss Lászlót annak ellenére bocsátotta el a tulajdonos tavaly tavasszal a megyei rivális Kozármisleny elleni döntetlen után, hogy a csapat élen állt az NB II Nyugati csoportjában. Az új szakvezető, az 1963-as születésű, játékosként 21-szeres válogatottságig jutó Mészáros Ferenc pedig szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2011. április 4-én ült először a PMFC kispadján.
A Gyirmót elleni rangadót elbukta a csapat, majd nem sokkal később a BKV elleni vereség után hétpontos hátrányba került a Gyirmóttal szemben (ráadásul a Videoton II is megelőzte a baranyaiakat, akik a harmadik helyre szorultak a tabellán, akárcsak 2011 őszén keleten a DVTK).
Már az is felvetődött, hogy nem sokkal kinevezése után rögtön menesztik is Mészárost, akkor azonban kezdetét vette a piros-feketék nagy tavaszi hadjárata: sorozatban kilenc meccset nyertek meg a pécsiek az NB II-ben, amivel kivívták a feljutást. A győzelmi széria az élvonalban is kitartott még négy meccsen keresztül.
Április 16. és augusztus 7. között összesen 13 meccset nyert meg a PMFC, ezután egy döntetlen következett a Kecskemét ellen, majd a Videoton szakította meg a veretlenségi időszakot augusztus 20-án.
A pécsiek azzal a céllal vágtak neki az élvonalnak, hogy legalább a tizedik helyet szeretnék elcsípni a szezon végén, ehhez képest 17 forduló után hét győzelemmel, hét döntetlennel és három vereséggel a 6. helyen álltak, ugyanúgy 28 ponttal, mint az ötödik DVTK. Ráadásul mindkét klub számára elérhető közelségben van a nemzetközi kupaszereplés. (Amennyiben a Videoton és a Debrecen bejut a Magyar Kupa döntőjébe, úgy a 4. helyezett is kupainduló, de ha a CAS nem törli el a Győrt sújtó UEFA-büntetést, akkor az ötödik is az lehet.)
A FERENCVÁROS ELLENI HAZAI VERESÉG ÉS A KUPAKUDARC MÁR INTŐ JEL VOLT
Benczés Miklós és Mészáros Ferenc, illetve a DVTK és a PMFC szezonjában közös pont volt a Ferencváros elleni hazai fiaskó. A Fradi vendégjátéka Miskolcon és Pécsen még mindig nagy eseménynek számít, ám a felfokozott várakozás mintha mindkét csapatnál visszaütött volna.
A DVTK ugyan jó kezdett, 1–0-ra és 2–1-re is vezetett a zöld-fehérek ellen, de végül 3–2-re kikapott az utolsó 2011-es bajnokin. Ezt követően pedig már nem ugyanazzal a lendülettel futballozott a Diósgyőr, mint korábban, bár az öt tavaszi meccsen megszerzett hat pont azért nem nevezhető tragikus kezdésnek.
|
A PMFC Ferencváros elleni játékára viszont találó a tragikus jelző: a baranyaiak túlzás nélkül semmit sem mutattak a 19. fordulóban a fővárosiak ellen – akiket korábban a Ligakupában kétszer, sőt ősszel a bajnokságban is legyőztek –, aminek 2–0-s vereség lett a vége.
Mészáros Ferenc vezetőedző azonban felismerte a problémákat, büntetést is kilátásba helyezett, de ezeket nem kellett foganatosítani, ugyanis rögtön a következő fordulóban győzni tudott a Pécs Kecskeméten. Ezután a Videoton ellen – az őszi 4–1-es vereséghez hasonlóan – ismét kijött a két gárda közti tudásbeli különbség (ezúttal 3–1-re nyertek a fehérváriak), majd következett a pápai döntetlen. A PMFC ezzel együtt öt forduló alatt öt pontot szerzett tavasszal.
|
A bajnoki szereplés mellett érdemes egy pillantást vetni a két gárda kupamenetelésére is. Mindkét csapat a nyolcaddöntőben bukott el még decemberben egy-egy fájó vereség után. A Diósgyőr a Győr elleni hazai 1–1 után idegenben 4–1-re kapott ki, míg a PMFC Budapesten 1–0-ra megverte a másodosztályú MTK-t, otthon viszont 2–1-es vereséget szenvedett. Később Matyi Dezső tulajdonos is az őszi szezon mélypontjaként beszélt arról a kudarcról. Utólag visszatekintve tehát megállapíthatjuk: mindkét gárda decemberben „fogyott el” egy kicsit, és ezen a téli átigazolási időszakban sem tudtak változtatni.
A PMFC tavaszi eredménysorát itt olvashatja!
A DVTK tavaszi eredménysorát itt olvashatja!
A MISTER X ÉS A FERRARI ESETE – A TÉLI ÁTIGAZOLÁSI IDŐSZAK
A téli átigazolási időszakot mindkét klubnál jelentős várakozás előzte meg, a DVTK és a PMFC is nagy halat akart kifogni, de Fernando és Okoronkwo egyelőre nem úgy él a pályán, mint hal a vízben.
Véleményünk szerint Benczés Miklós hibázott, amikor télen arról beszélt, hogy egy olyan futballistát szeretnének igazolni, akinek a neve hallatán mindenki felkapja a nevét. A szurkolók már Nuno Gomes szintű klasszisokról fantáziáltak, ehhez képest pedig csalódás volt a Betisben hírnevet szerző, de Magyarországon kevésbé ismert Fernando érkezése.
A Mister X-nek elkeresztelt, meg nem nevezett híres kiszemelttel ugyanis nem sikerült megegyezni. A Diósgyőr tehát már a szezon előtt elszenvedett egy vereséget az átigazolási piacon azzal, hogy túl magasra tette a lécet a nagy név ígéretével. A többi új szerzemény, sőt akár Fernando is, hosszú távon még erőssége lehet a csapatnak, de időre van szükségük.
Pécsen a Herthát is megjárt, az ifjabb Dárdai Pál által beajánlott Solomon Okoronkwo lehetett volna a nagy dobás. Az ő szerződtetése több szempontból is érdekes történet. Mészáros Ferenc ugyanis korábban minden egyes új játékost hosszú tesztelési folyamat után szerződtetett, ezzel szemben a nigériai támadó rögtön szerződést kapott (és helyi sajtóhírek szerint havi ezer euróba kerülő albérletet is), úgy, hogy előtte a szakember személyesen nem is látta a labdarúgót, akit befejező csatárként ajánlottak be, és csak később derült ki róla, hogy inkább szélsőként bevethető, pedig a vezetőedző kifejezetten csatárt kívánt igazolni.
Amikor Mészáros Ferencet nemrég erről kérdeztük, a szakember csak ennyit mondott: „Ha a tulajdonos akar venni egy Ferrarit, én nem tilthatom meg neki..."
A pecsiujsag.hu szerint egyébként a szakember és Matyi Dezső tulajdonos összekülönbözött a téli átigazolási időszakban, és ez is hozzájárulhatott Mészáros menesztéséhez.
Okoronkwo eddigi teljesítménye nem mérhető egy Ferrariéhoz, játéka csalódást keltett Pécsen, de legalább ekkora probléma, hogy a korábban a Boltont is megjárt támadó, Harsányi Zoltán játékengedélye még meg sem érkezett – annak ellenére megállapodtak a vezetők a támadóval, hogy tudták, a játékos vitában áll korábbi klubjával, a DAC-cal, és kérdéses, mikor léphet pályára a PMFC-ben.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
HELYZETÉRTÉKELÉS, VÁRHATÓ JÖVŐ
Mészáros Ferenc másfél hete a Videoton elleni meccset megelőzően, Benczés Miklós pedig múlt héten nyilatkozott a Nemzeti Sport Online-nak. Érdekes különbség, hogy míg Mészáros nyíltan beszélt a szakmai problémákról, kezdve Bajzát Péter hárommeccses eltiltásától néhány játékos, így például az októberig egyértelműen vezérnek számító Nagy Olivér formahanyatlásáig, addig Benczés nem értett egyet a kritikus felvetésekkel.
Azzal, hogy a kulcsjátékosok – mint például José Luque, Tisza Tibor vagy éppen L'Imam Seydi – tavasszal mintha kevesebbet vállalkoznának az egy az egy elleni párharcokra; hogy hiányoznak a mélységi passzok a csapat játékából; illetve, hogy az újonnan igazolt Fernando játékán nagyon látszik, hogy az elmúlt fél évben nem futballozott.
A diósgyőri szakember ezzel szemben úgy vélte, csapata helyzetét tavasszal nehezítette, hogy az ellenfelek jobban felkészülnek a játékukból, és sokkal védekezőbb felfogásban játszanak ellenük, mint ősszel, de hozzátette, mind védekezésben, mind támadásban meccsről meccsre egyre jobb lesz a DVTK – ezután következett a Siófok elleni 1–0-s vereség.
Mindezekkel együtt is meglepő a két szakember menesztése, még akkor is, ha a mai nap a nagy bejelentések, nagy távozók napja, nem csak a sport területén...
Tavaly tavasszal egy hosszabb összeállításban boncolgattuk, hogy itthon milyen könnyen köszönnek el a tulajdonosok a szakvezetőktől, illetve hogy mennyire nehéz manapság hosszú éveket eltölteni ugyanannak a csapatnak a kispadján.
Garami József megszakítás nélkül 2004 óta irányítja az MTK labdarúgócsapatát, a nyolc év pedig időtlen időnek tűnik, főleg ahhoz képest, hogy az NB I edzői közül jelenleg Kis Károly dolgozik a leghosszabb ideje vezetőedzőként klubjánál – a paksi szakember 2010 áprilisa óta irányítja Böde Dánieléket.
Név | Csapat | Mióta edző a klubnál | Hányadik idénye | Meccsszám |
Kis Károly | Paks | 2010. április | 3. | 60 meccs |
Sisa Tibor | Kaposvár | 2010. június | 2. | 52 |
Horváth Károly | BFC Siófok | 2010. június | 2. | 52 |
Supka Attila | Bp. Honvéd | 2011. január | 2. | 36 |
Kondás Elemér | DVSC-TEVA | 2011. április | 2. | 29 |
Az említett cikkben arra a megállapításra jutottunk, hogy azoknál a kluboknál van nagyobb esélyük az edzőknek a hosszú távú munkára, amelyeknél a tulajdonosnak többéves szakmai koncepciója, következetes játékospolitikája van, mellyel a szakvezetés is azonosulni tud. Eredményes munkára akkor van esély, ha a közösen kialakított struktúra mentén a klubvezetőség hagyja, hogy az edző felépítse a maga csapatát, és akkor is türelmes marad, ha néhány mérkőzés nem úgy sikerül, ahogyan eltervezték.
Diósgyőrben és Pécsett most elfogyott a türelem, ideiglenesen Szentes Lázár és Mink Olivér irányíthatja a szakmai munkát, az első hírek szerint valószínűleg nyárig...
1. DVSC-Teva | 22 | 16 | 6 | – | 47–16 | +31 | 54 |
2. Győri ETO | 22 | 16 | 2 | 4 | 43–22 | +21 | 50 |
3. Videoton FC | 22 | 14 | 2 | 6 | 40–15 | +25 | 44 |
4. Budapest Honvéd | 22 | 10 | 6 | 6 | 37–27 | +10 | 36 |
5. Diósgyőri VTK | 22 | 10 | 4 | 8 | 31–28 | +3 | 34 |
6. Pécsi MFC | 22 | 8 | 9 | 5 | 30–32 | –2 | 33 |
7. Kecskeméti TE | 22 | 9 | 5 | 8 | 37–31 | +6 | 32 |
8. Paksi FC | 22 | 7 | 7 | 8 | 34–39 | –5 | 28 |
9. Ferencváros | 22 | 7 | 5 | 10 | 21–21 | 0 | 26 |
10. Haladás | 22 | 6 | 8 | 8 | 26–29 | –3 | 26 |
11. Siófok | 22 | 6 | 8 | 8 | 23–31 | –8 | 26 |
12. Újpest FC | 22 | 6 | 3 | 13 | 27–41 | –14 | 21 |
13. Kaposvári Rákóczi | 22 | 3 | 12 | 7 | 25–33 | –8 | 21 |
14. Lombard FC | 22 | 5 | 5 | 12 | 21–32 | –11 | 20 |
15. Vasas SC | 22 | 4 | 8 | 10 | 21–34 | –13 | 20 |
16. Zalaegerszegi TE | 22 | – | 8 | 14 | 19–51 | –32 | 8 |
1. DVSC-Teva | 17 | 12 | 5 | – | 35–11 | +24 | 41 |
2. Győri ETO | 17 | 12 | 1 | 4 | 30–18 | +12 | 37 |
3. Videoton FC | 17 | 10 | 2 | 5 | 32–13 | +19 | 32 |
4. Budapest Honvéd | 17 | 8 | 5 | 4 | 32–21 | +11 | 29 |
5. Diósgyőri VTK | 17 | 8 | 4 | 5 | 28–23 | +5 | 28 |
6. Pécsi MFC | 17 | 7 | 7 | 3 | 27–26 | +1 | 28 |
7. Kecskeméti TE | 17 | 7 | 4 | 6 | 28–24 | +4 | 25 |
8. Paksi FC | 17 | 6 | 6 | 5 | 31–32 | –1 | 24 |
9. Ferencváros | 17 | 5 | 4 | 8 | 16–17 | –1 | 19 |
10. Újpest FC | 17 | 5 | 2 | 10 | 22–31 | –9 | 17 |
11. Haladás | 17 | 4 | 5 | 8 | 17–24 | –7 | 17 |
12. Vasas SC | 17 | 3 | 8 | 6 | 16–24 | –8 | 17 |
13. Kaposvári Rákóczi | 17 | 2 | 11 | 4 | 20–25 | –5 | 17 |
14. Siófok | 17 | 3 | 7 | 7 | 15–24 | –9 | 16 |
15. Lombard FC | 17 | 4 | 3 | 10 | 17–26 | –9 | 15 |
16. Zalaegerszegi TE | 17 | – | 6 | 11 | 16–43 | –27 | 6 |