– A hatodik tenderen sikerült megvásárolnia a Ferencvárost. Megérte az erőfeszítést?
– Miután a futball a szerelmem, meg – dőlt hátra az Albert-stadion egyik foteljében Kevin McCabe, az FTC előző tulajdonosa. – Ha azt veszem, hogy mennyi pénzt buktam ezen a szerelmen, már nem annyira. Most mosolyog? Ha ekkora összeget veszítene egy üzleten, mint én a Fradin, biztosan nem mosolyogna.
Kevin McCabe 2008 májusában vásárolta meg a Ferencvárost és a klubhoz tartozó 6+2 hektáros ingatlant, a hatodik tendert követően, és azután, hogy a Fradi-szurkolók szimpátiatüntetést szerveztek a várva várt angol tulajdonos mellett. 2011 decemberében pedig eljutott addig, hogy eladja az MNV-nek a területet, a Ferencvárosi Torna Clubnak pedig a zrt.-n belüli részvényeit. Kevin McCabe az év eleji sajtóközleményében elárulta, hogy az ingatlanegyüttes megvásárlására és a járulékos költségekre megközelítőleg 4.5 milliárd forintot fizetett ki, míg a labdarúgó zrt. megvételére és fenntartására hozzávetőlegesen 4.7 milliárd forintot. Ez testvérek között is több mint kilencmilliárd forint. Ehhez képest saját bevallása szerint is mindössze alig hatszázmillió forintos bevétellel kalkulálhatott. Mindezek alapján kijelenthető, az angol befektető tényleg csak költött a Ferencvárosra, amelynek felvirágoztatásában egyedül a világgazdasági válság akadályozta meg. A számokat látva alighanem hihetünk neki. |
– Ha annyi pénzem volna, mint önnek, lehet, hogy mégis… De akkor megbánta, hogy beleszeretett a magyar csábítóba?
– Annyira nem, mint amennyire néhány másik afféromat. Szóval veszítettem ennél többet is már, sajnos, még ha a ferencvárosi bukfenc tényleg irdatlanul nagy summát is jelent.
– Azt elárulja, hogy végül is mennyit fektetett be a klubba, és mennyit tudott kivenni?
– Amit kerestem időközben, szóra sem érdemes az invesztícióhoz képest. Mégis úgy gondolom, tettünk számos jó lépést, mindenekelőtt a nagyon mélyen lévő, súlyos adósságokkal küzdő klubot sikerült kirángatnunk a slamasztikából, feljutottunk az első osztályba, a Ferencváros prosperált, bár szerettük volna, hogy sikeresebb legyen.
– Az ön ferencvárosi szerepvállalásának létezik olyan olvasata is, amely szerint a feljutáson kívül nem ért el semmit.
– Korántsem így értékelem az elmúlt időszakot, miközben tény, a gazdasági válság az oka, hogy nem tudtuk megvalósítani a terveket. Az alapelv az volt, hogy építünk egy új stadiont üzletekkel, szállodával, éttermekkel, megújítjuk a többhektáros területet, és fejlesztjük a futballklubot. Egyetlen oka van, hogy nem sikerült megvalósítani az elképzeléseket: a recesszió. Hosszú évtizedek óta az üzleti szférában dolgozom, üzletember vagyok, amióta az eszemet tudom, de ilyen rossz gazdasági környezet még sohasem volt. Ahhoz, hogy a tervekből valóság legyen, egyedül a banki hitel hiányzott. Anélkül képtelenség ilyen volumenű beruházást véghezvinni. Elárulhatom, hogy mindenben megegyeztünk az egyik osztrák bank magyarországi leányvállalatával, tényleg csak az aláírás hiányzott, amikor az anyacég azt mondta: nem. Kétezer-nyolc novemberét írtuk. Azóta számos bank jelentett csődöt világszerte, hogy mást ne mondjak, egy tizenhetedik században alapított brit pénzintézet is, jóllehet mindaddig hihetetlennek tűnt, hogy egy bank tönkremehet.
– Idehaza sokan úgy gondolják, nemcsak a krízis tett önnek keresztbe, néhány munkatársa is. Hogy megvezették olyanok is, akikben megbízott, mint például Terry Robinson vagy Berki Krisztián...
KEVIN McCABE VÁLASZÁT A KÉRDÉSRE ÉS AZ INTERJÚ TOVÁBBI RÉSZÉT A NEMZETI SPORT PÉNTEKI SZÁMÁBAN OLVASHATJA!