NYÍREGYHÁZA–DEBRECENI VSC
♦ A Nyíregyháza legutóbb a 2009–2010-es kiírásban játszott az NB I-ben, akkor a Diósgyőrt megelőzve a 15. helyen végzett, és kiesett. Abban a szezonban mind a két bajnokiját elvesztette a Debreceni VSC ellen, Debrecenben 3–1-re, odahaza 3–0-ra kapott ki. Azóta hat tétmérkőzést játszottak egymás ellen: 2012 őszén a Magyar Kupa-párharc első meccsén a Szpari 3–2-re győzött, a visszavágót a Loki hozta 3–1-re, majd 2013 őszén két Ligakupa-találkozót nyert meg a DVSC, az idén márciusban pedig a Magyar Kupában győzte le idegenben (3–1) és otthon (6–1) is a Debrecen a Nyíregyházát. Azaz sorozatban öt tétmeccsen nyert a hajdúsági csapat a szabolcsi ellen.
♦ Bajnoki mérkőzésen a Nyíregyháza legutóbb tizenöt évvel ezelőtt, 1999. augusztus 14-én verte meg a DVSC-t. A nyíregyházi helyszínen nagyjából 13 ezer néző látta, hogy a Rácz – Ács, Szatke, Nagy S., Göncz (Kondora) – Turóczi, Dican, Szabó A., Karkusz – Csernyijenko (Lenkey), Novák J. (Szécsi) összetételű Szpari Szabó Attila és Dican Ferenc találatával 2–1-re legyőzte a Téglási – Bodnár, Goian, Sándor Cs., Pető Z. (Bernáth Cs.) – Böőr, Vadicska, Bagoly, Szatmári – Sabo (Ulveczki), Casoltan összetételű Lokit, amelyben Böőr Zoltán volt eredményes. A nyíregyháziak kispadján Őze Tibor, a debreceniekén Garamvölgyi Lajos ült.
♦ Hármas győzelmi sorozattal zárta az előző szezont a Nyíregyháza az NB II-ben, viszont ha a legutóbbi NB I-es idényét nézzük, akkor nyeretlen szériában van: 2010-ben az utolsó három élvonalbeli meccse közül az első kettő döntetlennel végződött, a harmadikat pedig – Zalaegerszegen – 4–3-ra elveszítette.
♦ Az előző szezonban az utolsó bajnokiját elveszítette a DVSC – odahaza a Honvédtól kapott ki 2–0-ra –, vendégként viszont legutóbbi két NB I-es mérkőzését megnyerte: Pápán 5–1-re, a Puskás AFC otthonában 1–0-ra győzött.
♦ Az előző, 2013–2014-es bajnokságban a leghosszabb veretlenségi sorozatot a Debreceni VSC építette fel: a Loki a 8. fordulóban elszenvedett, 3–0-s győri vereséget követően 15 fordulón keresztül nem talált legyőzőre.
BP. HONVÉD–DUNAÚJVÁROS
♦ Az előző bajnokság utolsó fordulójában a Bp. Honvéd 2–0-ra győzött a DVSC otthonában, így nyolcmeccses bajnoki vereség sorozata ért véget – ez volt egyébként a leghosszabb ilyen széria az NB I előző kiírásában. A hazai negatív sorozat viszont még nem zárult le, előző négy otthoni élvonalbeli mérkőzését elvesztette a kispesti alakulat.
♦ Pályaválasztóként 351 perce nem szerzett gólt a Honvéd. Odahaza legutóbb 2014. április 5-én, a Diósgyőr elleni találkozó 9. percében volt eredményes a kispesti csapat, Borisz Zsivanovics talált be az ellenfél kapujába. Aztán a Ferencváros (0–2), a Videoton (0–1) és az MTK ellen (0–2) sem szerzett gólt a Bozsik József Stadionban a Honvéd.
♦ Dunaújvárosi együttes legutóbb a 2002–2003-as szezonban szerepelt az NB I-ben, akkor a Dunaferr SE a 12., utolsó helyen végzett, és kiesett az élvonalból. Az 1999–2000-es kiírásban bajnok, egy évvel később ezüstérmes, majd 2002-ben negyedik dunaújvárosiak 2003 nyarára anyagilag teljesen ellehetetlenedtek, a másodosztályban is csak úgy folytathatták (Dunaújváros FC néven), hogy megvásárolták a Százhalombatta NB I B-s jogát. A 2008–2009-es szezon közben, a téli szünetben az akkor Dunaújváros FC-Prelasti néven szereplő csapatot törölték az NB II Nyugati csoportjából, soros ellenfelei tavasszal 3–0-s gólkülönbséggel megkapták a három pontot, a klub gyakorlatilag megszűnt. A mostani dunaújvárosi csapat nem jogutódja a Dunaferrnek és a Dunaújváros FC-nek, a pálhalmai együttes a megyei III. osztályból indulva lépegetett előre (majd költözött be Dunaújvárosba), mígnem a nyáron a második helyen végzett az egycsoportos NB II-ben, és feljutott az élvonalba. A mérkőzéseit abban az új stadionban rendezi, amelyben még a Dunaferr játszott 2002 tavaszától.
♦ 2003 nyarán a Dunaferr (12.) és a Honvéd (11.) egyszerre esett ki az NB I-ből, az élvonalban tehát ekkor fogadott legutóbb újvárosi csapatot a Honvéd: a bajnokság utolsó fordulójában, 2003. május 31-én a kispestiek 4–1-re legyőzték a Dunaferrt – a találkozót Kassai Viktor vezette. A következő szezonban az NB I B-ben még összefutottak, Kispesten a Honvéd 1–0-ra verte meg a Dunaújváros FC-t.
♦ A Dunaújváros az NB II-ben jól hajrázott, hiszen az előző szezonban az utolsó négy bajnoki meccsét megnyerte. Sorrendben a Kozármislenyt (3–0), az Ajkát (2–1), a Tatabányát (4–1) és a Békéscsabát (3–0) győzte le.
VIDEOTON FC–LOMBARD PÁPA
♦ Bár az előző szezon végére 9–2–4-re lerontotta a hazai mérlegét a Videoton, arra azért büszke lehet, hogy pályaválasztóként neki volt a leghosszabb győzelmi sorozata a 2013–2014-es kiírásban: a fehérváriak otthon hét bajnokit nyertek meg egymás után, még a szezon kezdetén.
♦ Hetes veretlenségi sorozatot hoz át a Videoton az előző idényről: a 2013–2014-es bajnokság utolsó hét fordulójában nem kapott ki – négyszer győzött, háromszor ikszelt.
♦ A Lombard Pápa a legutóbbi bajnoki idény utolsó fordulójában legyőzte az Újpestet, így ötös vereség sorozatot zárt le. Vendégként viszont még mindig negatív szériában van: utóbbi tizenegy idegenbeli bajnokiján képtelen volt győzni, az előző hármat el is vesztette.
♦ Látogatóként 302 perce gólképtelen a Pápa, idegenben legutóbb éppen Fehérváron, a Sóstói Stadionban volt eredményes: Goran Marics az 58. percben szerzett gólt. Az a találkozó 2–2-re végződött, az azt megelőző szezonban is ikszeltek Székesfehérváron (1–1), előtte viszont mindig a Vidi győzött. A Lombard még soha nem nyert a Videoton otthonában.
PÉCSI MFC–MTK BUDAPEST
♦ A Pécsi MFC-é volt az előző bajnokságban a leghosszabb sorozat abban a tekintetben, hogy hány egymást követő mérkőzésen talált be egy csapat. Nos, a pécsiek az első húsz fordulóban mindig szereztek gólt, ezzel állították fel a 2013–2014-es bajnokság rekordját.
♦ Pályaválasztóként tíz bajnoki mérkőzés óta veretlen a Pécs, négyszer győzött, hatszor döntetlent játszott.
♦ Remekül hajrázott a tavaszi szezonban az MTK, az utolsó öt fordulóban mindegyik mérkőzését megnyerte. Az „áldozatok”: Pápa 2–0, Újpest 4–0, Puskás AFC 2–1, Honvéd 2–0, Kaposvár 2–0. Az öt meccsen csupán egy gólt kapott, miközben 12-t szerzett.
♦ Vendégként sokáig nagyon gyengén szerepelt az MTK, ám előző két idegenbeli mérkőzését megnyerte: Újpesten és Kispesten is győzött. A PMFC otthonában viszont 2014-ben (1–0-ra) és 2013-ban (2–1-re) is kikapott, bajnokin legutóbb 2006 márciusában nyert Pécsen.
♦ Testvérek csatázhatnak egymás ellen, hiszen Pölöskey Péter a PMFC játékosa (a nyáron végleg Pécsre került Debrecenből), míg öccse, Pölöskei Zsolt az MTK-ban futballozik. Édesapjuk, Pölöskei Gábor az MTK egyik pályaedzője, míg a kék-fehérek mestere, Garami József pécsi születésű, futballozott, majd edzősködött is Pécsen. S még egy kapcsolódási pont: Véber György, a PMFC jelenlegi vezetőedzője Újpesten játékosa volt Garaminak.
SZOMBATHELYI HALADÁS–ÚJPEST FC
♦ Negatív sorozatot hoz át az előző szezonról a Haladás: utóbbi négy bajnokiján nem tudott nyerni. Ráadásul előző két hazai meccsét elvesztette, a Pakstól és a Ferencvárostól is 1–0-ra kikapott. Mindez azt is jelenti, hogy utóbbi két otthoni fellépésén nem szerzett gólt, a szombathelyiek közül odahaza legutóbb Radó András volt eredményes a Mezőkövesd elleni találkozó 79. percében – hazai pályán tehát 191 perce gólképtelen a Hali.
♦ Az Újpest ellen viszont mostanában jól megy a Haladásnak: a két csapat előző két szombathelyi meccsét a vasiak nyerték meg: 2–0-ra, illetve 1–0-ra. Az Újpest legutóbb 2011-ben győzte le a Haladást, előbb a Rohonci úton 2–0-ra, majd a Szusza Ferenc Stadionban 4–1-re. Azóta viszont nincs újpesti siker a Hali ellen.
♦ A száraz statisztika néha torzít. A 2014-ben Magyarországon megnyerhető négy trófea (NB I-es bajnoki cím, Magyar Kupa, Ligakupa, Szuperkupa) közül kettőt az Újpest hódított el, azaz a trófeák felét a lila-fehérek gyűjtötték be. Mégsem jelenthetjük ki, hogy itthon az Újpest lenne a legjobb csapat, a bajnokságban elért 13. hely például nagyon sokat ront a renomén.
♦ Utóbbi kilenc bajnoki meccsük közül csak egyet nyertek meg a lila-fehérek, egyszer ikszeltek, és hétszer kikaptak – ilyen tragikusan gyenge szezonhajrá után nem csoda, hogy a 13. helyen zárták az előző idényt.
♦ Elképesztő, hogy az elmúlt években egyszer sem tudta megnyerni szezonbeli első bajnoki meccsét az Újpest. Tavaly 2–1-es vereséget szenvedett odahaza a Pakstól, két évvel ezelőtt 2–1-es zakó volt Diósgyőrben, 2011-ben 1–0-ra kikapott a Lombard Pápától a Megyeri úton, előtte két szezonban is 0–0-t játszott a Győrrel. Legutóbb a 2008–2009-es bajnokságot kezdte győzelemmel (a Nyíregyházát verte meg odahaza 1–0-ra Kabát Péter találatával), abban a szezonban egyébként ezüstérmes lett az újpesti csapat – akkor végzett legutóbb dobogón.
♦ Két játékosnak minden bizonnyal különleges hangulatú lesz ez a mérkőzés: Nagy Gábor a nyáron érkezett Szombathelyről az Újpesthez, míg Zamostny Balázst a lila-fehérek adták kölcsön a vasi zöldeknek.
KECSKEMÉTI TE–FERENCVÁROS
♦ Két vereséggel zárta az előző bajnokságot a KTE (Újpesten 6–1-re kapott ki, majd otthon 2–1-re veszített a PAFC ellen), és döntetlent nyolc bajnoki meccs óta nem játszott. Legutóbb a Pécs ellen ikszelt (0–0) – még márciusban.
♦ A Puskás Akadémia elleni vereséggel nyolcmeccses hazai veretlenségi sorozatuk ért véget a kecskemétieknek. A szép széria egyik állomása a Fradi elleni 0–0 volt, a KTE azzal büszkélkedhet, hogy a bajnokságban az eddigi utolsó olyan csapat, amely nem kapott ki az FTC-től.
♦ A Ferencváros ugyanis a kecskeméti 0–0 óta az összes NB I-es mérkőzését megnyerte, egymás után kilenc bajnokin győzött. Ennek a kiemelkedő sorozatnak köszönheti, hogy a szezon végére feljött a 3. helyre a tabellán, és indulhatott az Európa-ligában – ebből a versenysorozatból viszont éppen tegnap esett ki a horvát HNK Rijeka ellenében, két vereséggel. A legutóbbi két tétmeccsét tehát elvesztette a Fradi.
♦ 2010 óta nem tud nyerni az FTC a KTE otthonában. Akkor 2–1-re győzött, azóta bajnokin egyszer kikapott, kétszer ikszelt Kecskeméten.
DIÓSGYŐRI VTK–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ Amíg a Puskás Akadémia FC-nek ez lesz az első tétmérkőzése a szezonban, addig a DVTK az Európa-ligában már négy meccsen van túl: első három kupatalálkozóját megnyerte (a Birkirkara ellen pályaválasztóként 2–1-re, idegenben 4–1-re diadalmaskodott, a Liteksz Lovecs otthonában 2–0-ra nyert), csütörtökön viszont Nyíregyházán 2–1-re kikapott a Liteksztől, de így is továbbjutott. Az El-ben induló magyar csapatok közül (FTC, ETO, DVTK) egyedül a diósgyőriek vették sikerrel a legutóbbi kupafordulót.
♦ Az előző bajnokságban a DVTK-nak sikerült összehoznia a leghosszabb, kapott gól nélküli sorozatot: a diósgyőriek kapuját az ősszel egymás után hét bajnokin – összesen 670 percen keresztül – nem tudták bevenni az ellenfelek.
♦ A Puskás AFC sikerrel zárta az előző idényt (a KTE otthonában győzött 2–1-re), így hét NB I-es fordulón keresztül tartó nyeretlen szériát zárt le. A hét nyeretlen meccs közül hatot elvesztett…
♦ A két csapat eddig két bajnokit játszott egymás ellen, és mind a kétszer a vendégségben lévő együttes győzött: tavaly ősszel a DVTK 2–0-ra nyert a PAFC ideiglenes otthonában, Fehérváron, míg tavasszal a felcsútiak nyertek 3–2-re Diósgyőrben.
♦ Benczés Miklós, a PAFC vezetőedzője évekig dolgozott a DVTK-nál, és ezen a nyáron is elhozta egyik volt játékosát Diósgyőrből: Gohér Gergő ebben az átigazolási szezonban érkezett Felcsútra a DVTK-tól.
PAKSI FC–GYŐRI ETO FC
♦ A Paks ugyan vereséggel zárta az előző bajnokságot (2–0-ra kikapott a Fraditól), előtte viszont sorozatban négy meccset megnyert, ezzel biztosította be bennmaradását. Pályaválasztóként 300 perce nem kapott gólt, az ellenfél játékosai közül bajnoki meccsen legutóbb az MTK-s Torghelle Sándor talált be Pakson.
♦ Horváth Ferenc, az ETO vezetőedzője az előző bajnoki szezon téli szünetében Paksról érkezett Győrbe, helyét a tolnaiaknál Csertői Aurél vette át, aki korábban az ETO-t irányította (mindketten játékosként is szerepeltek a mostani ellenfélnél). A tavaszi szezonban új csapatával Horváthnak sikerült győznie 2–1-re Pakson.
♦ A Paks hazai pályán legutóbb 2010-ben győzte le az ETO-t (2–1-re), azóta a győriek kétszer 2–1-re nyertek, egyszer 0–0-s döntetlennel távoztak Paksról.
♦ Tizenegy meccsből álló veretlenségi sorozatot és hetes győzelmi szériát hozott át az ETO az előző bajnokságból. Az Európa-ligából viszont rögtön kiesett, itthon 3–0-ra kikapott a Göteborgtól, az idegenbeli visszavágón azonban megszerezte a becsületgyőzelmet: 1–0-ra nyert.
♦ Vendégként bajnokin 2013. november 23. óta veretlen az ETO, azóta idegenben hatszor győzött, kétszer ikszelt.
♦ Windecker József az előző szezonban Pakson játszott kölcsönben, a nyáron visszatért az ETO-hoz, és a Göteborg elleni kupapárharc mindkét mérkőzésén pályára lépett a győrieknél.
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezető |
Július 25., péntek | ||
19.00 | Nyíregyháza Spartacus–Debreceni VSC (Sport1) | Kassai Viktor |
Július 26., szombat | ||
16.30 | Budapest Honvéd–Dunaújváros PASE (Duna) | Farkas Ádám |
18.30 | Videoton FC–Lombard Pápa (Sport1) | Vad II István |
18.30 | Pécsi MFC–MTK Budapest | Németh Ádám |
20.30 | Szombathelyi Haladás–Újpest FC (Sport1) | Solymosi Péter |
Július 27., vasárnap | ||
16.30 | Kecskeméti TE–Ferencváros (Duna) | Iványi Zoltán |
18.30 | Diósgyőri VTK–Puskás Akadémia FC (Sport2) | Bognár Tamás |
20.30 | MVM-Paksi FC–Győri ETO FC (Sport2) | Erdős József |