A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) keddi sajtótájékoztatóján Gömöri Zsolt elnök hangsúlyozta, az elsődleges cél az volt, hogy a jutalmak összege ne legyen kevesebb a 2008-as, pekingi paralimpia díjazásánál, amikor az aranyért 20 millió járt.
„Az arany huszonhárom, az ezüst tizennyolc, a bronz tizennégy milliót ér, és az elsőtől a nyolcadik helyig végzett versenyző kap pénzt – jelentette be az MPB vezetője. – 2004-ben és 2008-ban sportolóink az épekéivel egyenlő jutalmat kaptak, amelyet a következő felkészülési ciklusban fel is éltek, hogy finanszírozni tudják a pályafutásukat. Az a célunk, hogy a következő négy évben hasonló támogatást kapjunk az olimpikonokéhoz, ami pedig a Gerevich-ösztöndíjból befolyó havi juttatást illeti, az épekéhez képest a felével is beérnénk.”
A Londonban egy-egy aranyat, ezüstöt és bronzot nyert úszó, Sors Tamás kifejtette: ő jelenleg rossz példa a paralimpikonok helyzetének bemutatására, inkább a szerényebb jutalomban részesülőket kellene kérdezni.
„Remélem, hogy a felkészülési támogatásra vonatkozó ígéretek valóra válnak, és mindenki profiként készülhet a riói játékokra – mondta a 20 éves paralimpikon. – Sok fogyatékos sportolót ismerek, aki abbahagyja a sportot, mert egyrészt kevés a havi juttatás, másrészt nap mint nap munka mellett kell edzésre járnia.”
A 33 fős magyar csapat 2 arannyal, 6 ezüsttel és 6 bronzzal zárta londoni szereplését.
Az 1992-es paralimpián még tárgyjutalmat kaptak az érmesek, majd az olimpiai díjazás 30 százalékában részesültek, a 2004-es és a 2008-as seregszemle után pedig már az olimpikonokéval azonos jutalmat kaptak.