Ungvári Miklós nem panaszkodhatott a sorsolásra, hiszen először az afgán Adzsmel Faizzada, majd a belize-i Eddermys Sanchez került az útjába, és a magyar versenyzőnek a két meccs összesen nem vitte el egy percét: előbbit 16, utóbbit 19 másodperc után győzte le ipponnal.
Várható volt, hogy a szlovén Rok Draksic sokkal nehezebb ellenfél lesz, hiszen ő korábban kétszer is legyőzte Ungvárit. A felek tényleg keményen gyűrték egymást, végül az döntött, hogy a szlovént kétszer figyelmeztették, ez pedig egy jukóval ért fel. Draksic ezt pedig már nem tudta ledolgozni…
A nyolc között a lengyel Pawel Zagrodnik volt az ellenfél, aki háromszor is veszített a magyar cselgáncsozóval szemben, legutóbb a cseljabinszki Európa-bajnokságon. Az azonban intő jel lehetett, hogy Zagrodnik olyan neveket „takarított” el az útból, mint a tavaly világbajnoki ezüstéremig jutó brazil Leandro Cunha, vagy a 2005-ben a 60 kg-osok között Európa-bajnok örmény Armen Nazarjan.
Ungvári aktívan kezdett, és ennek következtében a lengyelt már egy perc után megintették. Ráadásul Zagrodnikot bő egy perccel a vége előtt újra figyelmeztette a mérkőzésvezető, ezzel Ungvári jukóelőnybe került, ezzel meg is nyerte a mérkőzést.
Ungvári Miklós (1980. 10. 15.) |
Versenyszám: férfi 66 kg |
Egyesület: Ippon Judo Tatabánya SE |
Olimpiai részvétel: 2004 (helyezetlen), 2008 (helyezetlen), 2012 (ezüstérmes) |
Legjobb eredmények: |
Olimpia: helyezetlen (2004., 2008.) |
Világbajnokság: 3. (2005., 2007., 2009.) |
Európa-bajnokság: 1. (2002., 2009., 2011.) |
Háromszoros Európa-bajnokunk a spanyol Sugoi Uriartéval csapott össze az elődöntőben, akivel eddig háromszor találkozott: legutóbb a cseljabinszki Európa-bajnokságon legyőzte, ám a bécsi kontinenstorna döntőjében és a rotterdami vb elődöntőjében ellenfele nyert.
A magyar fiú az egész nap tőle megszokott vehemenciával vetette bele magát a küzdelembe, s egy perc elteltével le is szorította ellenfelét, amiért egy jukót kapott. Bár a spanyol ezt követően próbálkozott, Ungvári rutinosan kontrázta a kísérleteit, s többször is a spanyol került meleg helyzetbe, végül azonban egyikből sem született újabb pont.
A végén a magyar fiú, előnye tudatában már okosan lopta a másodperceket is, amelyek elfogytával a döntőbe jutását ünnepelhette. Finálébeli ellenfele a grúz Lasa Savdatuasvili volt, aki a döntőben egy jukóval hamar vezetést szerzett Ungvári ellen. Három perccel a vége előtt még mindig ez az egyetlen jukó állt az eredményjelzőn, közben Ungvári szabálytalan technikáért intést is kapott. A magyar cselgáncsozónak kellett kezdeményeznie, de újabb perc telt el – először volt a nap folyamán hátrányban. és a grúz minden kísérletét hárította.
Az utolsó percre még mindig Savdatuasvili-vezetéssel fordultak a mérkőző felek, az idő nagyon fogyott, Ungvári meg hiába próbálkozott, nem tudott dobásból pontot szerezni. Maradt a földharc, peregtek a másodpercek – tizenhárom másodperccel a vége előtt állásból folytatták. Savdatuasvili menekült – sikerrel – és győzött, ezzel olimpiai bajnok lett – Ungvári Miklós egész napos pazar szereplés után a finálét elveszítette, de ezüstérme így is csodálatos teljesítmény.
A magyar cselgáncssportnak korábban három olimpiai döntőse volt, mindhárom 1992-ben. Kovács Antal győzött, Csák József és Hajtós Bertalan ezüstérmet szerzett – az újabb finalista az ezüstök számát gyarapította. A magyar olimpiai küldöttség egyelőre egy ezüst- és egy bronzéremmel áll, Ungvári illetve a szintén dzsúdós Csernoviczki Éva révén.